Mały alergik – jak radzić sobie z alergią?

Mały alergik – jak radzić sobie z alergią?

Alergia to niezwykle podstępne schorzenie. Z reguły przychodzi znienacka i wywraca wszystko do góry nogami. Jeśli zaś chodzi o dzieci, sytuacja ma się podobnie. Rodzaj uczulenia ma tu jednak duże znacznie. Jeśli diagnozujemy u dziecka alergie pokarmowe na orzeszki czy konkretny rodzaj owocu/warzywa – sprawa jest prosta i wymagać będzie jedynie czujności i kontroli na przyszłość. Co, jednak gdy dziecko uczulone jest na kurz czy zwierzęta? Jak pogodzić życie z alergią? Jak radzić sobie z alergią? Zapraszamy do dzisiejszego artykułu!

Jak sobie radzić z alergią?

Początki alergii są z reguły dla rodziców zaskoczeniem i zagadką. Dziecko zaczyna kichać, jego skóra zaczyna czerwienieć lub pojawiają się inne dokuczliwe dolegliwości, zupełnie z nikąd. Próbujemy wtedy wszystkiego, od maści, przez leki na przeziębienie, aż na syropach na kaszel kończąc. Gdy okazuje się jednak, że nic nie pomaga albo dolegliwości znikają same, by za chwilę powrócić, w naszej głowie zapala się lampka i udajemy się do alergologa. Tutaj czekają nas testy, badania i wyniki. To one powiedzą nam, na co dziecko jest uczulone i z czym będziemy walczyć w najbliższym czasie. Pokarm, zwierzęta, pyły czy kurz? Możliwości jest wiele i łączą się one z równie nieprzyjemnymi dolegliwościami. Z reguły udaje się jednak unikać danego alergenu, a leki i środki ostrożności pozwalają dziecku na normalne funkcjonowanie bez zamartwiania się uczuleniem.

Jak radzić sobie z alergią na kurz?

Jedną z popularniejszych alergii jest ta objawiająca się przy kontakcie z kurzem. Często myli się je z objawami przeziębienia. Natężenie alergii na kurz obserwuje się w okresie jesieni i zimy. Najczęściej objawy uczulenia na kurz przejawiają się w postaci:

  • zatkanego nosa
  • wodnistego kataru
  • łzawienia
  • duszności
  • nieustannego kichania

Jest to bardzo podstępna alergia, która w postaci przewlekłej potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie. Ciągłe zmęczenie i zaburzenie koncentracji to jedne z gorszych następstw długotrwałej ekspozycji na alergen.

Walkę z tą alergią powinniśmy rozpocząć od usunięcia z najbliższego otoczenia przedmiotów gromadzących kurz, czyli dywanów, wykładzin, pluszowych maskotek i zasłon. W dalszej kolejności musimy zadbać o regularne, częste porządki i sprzątanie, podczas którego pozbędziemy się kurzu. Warto zainwestować w wentylator i nawilżacz powietrza, aby zagwarantować dziecku świeży dopływ tlenu bez kurzu i innych zanieczyszczeń.

Jak radzić sobie z alergią w ciąży?

Alergia podczas ciąży jest sprawą nieco skomplikowaną. Zaleca się wtedy odstawienie leków na alergię, co może skuteczni uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Duże ilości magnezu zalecane podczas ciąży czasem pomagają, jednak nie są jedynym rozwiązaniem. Co ciekawe, wiele kobiet w ciąży wręcz zapomina o alergii, kiedy to ciało targane burzami hormonów zwalcza ją na cały okres ciąży. Chcąc jednak ulżyć sobie w alergii, jeśli ta występuje, warto przerzucić się na korzystanie z naturalnych kosmetyków hipoalergicznych i zdecydować się na zakup antyalergicznej pościeli. Otoczenie się środkami bezpiecznymi dla skóry i neutralnymi dla zdrowia matki i dziecka pozwoli odetchnąć nieco od alergii i przetrwać okres bez zarzucania siebie lekami. Warto jednak udać się do alergologa, bo może się okazać, że odstawienie leków wcale nie jest konieczne, a ich zażywanie nie wpłynie w ogóle na ciążę.

Jak radzić sobie z alergią na psa?

Jak radzić sobie z alergią na psaAlergia na psa jest często powodem konfliktów z dzieckiem. Gdy dziecko zapragnie czworonoga ciężko będzie wykłócić się lub wyperswadować mu swoją rację. Jest jednak rozwiązanie, które pozwoli rozwiązać konflikt na korzyść rodzica i dziecka. Tym rozwiązaniem są rasy psów hipoalergicznych. Wystarczy zdecydować się na pieska z włosami zamiast sierścią i problem z głowy. Tego typu zwierzakiem są na przykład bardzo popularne Yorki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *