Pomysły na zabawy rozwojowe z dzieckiem #2 – Trzylatki

Pomysły na zabawy rozwojowe z dzieckiem #2 – Trzylatki

Minęło trochę czasu od pierwszego wpisu z pomysłami na zabawy rozwojowe z dzieckiem. W poprzednim wpisie proponowaliśmy wam ciekawe zabawy dla dwulatków. Dziś wracamy z tematem i bierzemy na warsztat ciekawe pomysły zabawowe dla trzylatków. Mamy nadzieję, że te zabawy przypadną Wam do gustu równie mocno co poprzednie i pozwolą spędzić wspaniałe chwile pośród zabawy z pociechą. Zapraszamy do lektury!

Jakie zabawy z trzylatkiem w domu?

Zabawy rozwojowe z dzieckiem - plastelinaTrzylatki to wulkany energii, które często bardzo trudno ujarzmić. Czasem wydaje się, że trzyletnie dzieci potrafią być w trzech miejscach naraz, niczym legendarni święci obdarzeni darem bilokacji. W tym wieku dzieci zaczynają dążyć do samodzielności, nierzadko próbując swoich sił w ubieraniu się, jedzeniu czy myciu. Co ważne w tym wieku z reguły nie odnajdziemy w dziecku żadnych pozostałości buntu, który charakteryzuje dwulatka. Na całe szczęście okres ten mamy już za sobą. Wracając jednak do zabaw. W tym wieku warto wprowadzić zabawy nakierowane na rozwój umiejętności, które przydadzą się dziecku już niedługo w szkole. To jeden z najlepszych momentów na stosowanie zabaw rozwojowych.

Jedne z ciekawszych, jakie możecie zastosować to:

  • Co większe? Czyli prosta zabawa figurami. Jest to świetna zabawa rozwijająca logiczne myślenie malucha. Wystarczy przygotować zestaw różnych figur (w kilku rozmiarach) z kolorowego papieru lub kartonu. Następnie układamy je parami obok siebie i prosimy dziecko, aby wskazało większą lub mniejszą z danej pary.
  • Świat rysunku. Okres trzech lat to bardzo fajna okazja na rozpoczęcie nauki malowania i rysowania. Działa to doskonale na wyobraźnie i kreatywność malucha i pozwoli nam na zapoznanie go z kolorami. Dodatkowo rysunek to płaszczyzna, którą możemy wykorzystać ucząc dziecko o wszystkim, co wpadnie nam do głowy przy pomocy właśnie rysunku. Samochody, zwierzęta, rośliny czy zawody – cokolwiek tylko chcemy!
  • Plastelinowe szaleństwo. Kolejna z zabaw kreatywnych. Któż z nas nie kochał plasteliny będąc dzieckiem? Niestety z reguły plastelinę przedstawia się dziecku dopiero w szkole podstawowej, w której to nie stanowi ona już takiej atrakcji. Wybierając plastelinę dla trzylatka należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie zawierała toksycznych elementów w składzie.

Jakie zabawy z dzieckiem nadpobudliwym?

W przypadku nadaktywnych dzieci mających problemy z usiedzeniem w jednym miejscu, chociażby przez chwilę powinniśmy skupić się na zabawach spokojnych, wymagających koncentracji. Przykładem tego typu zabawy może być rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku, z zasłoniętymi oczami. Dziecko z pewnością wciągnie się zabawę i chociaż na chwilę pozostanie skupione. Pamiętajmy, że im wcześniej rozpoczniemy pracę nad zwalczeniem nadpobudliwości, tym szybciej zobaczymy efekty.

Jeszcze jedną zabawą, która nie tylko uspokoi, ale i zacieśni nasze więzi z dzieckiem jest masaż-rymowanka. Znamy to doskonale z naszego dzieciństwa. Sadzamy dziecko na kolanach lub przed nami i wypowiadając szeptem bajkę, lub rymowankę, wykonujemy dziecku masaż pleców.

Ile czasu na zabawę z dzieckiem?

W tej kwestii musimy powiedzieć sobie jedno: nie ma czegoś takiego jak idealna porcja zabawy. Zależne od tego, jakie jest nasze podejście, plan dnia czy też humor długość zabawy może być różna. Dopasowanie czasu, który wykorzystamy na zabawy rozwojowe z dzieckiem powinno wynikać z obserwacji i potrzeb samego malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *