Jak poradzić sobie z małym niejadkiem?

Jak poradzić sobie z małym niejadkiem?

Brak apetytu u dzieci to bardzo popularny problem, z którym codziennie zmagają się dziesiątki tysięcy rodziców na całym świecie. Dotyczy to najczęściej jedzenia zdrowego: warzyw i owoców. Nasze dzieci wykazują, że niesamowitą kreatywnością, jeśli chodzi o unikanie jedzenia i wymigiwanie się od warzyw. Nierzadko stajemy na głowie, by nasze dziecko zjadło cały obiad, a gdy zrobi to bez gadania, ciężko jest nam w to uwierzyć. Walka z niejadkami jest na tyle uciążliwa, że szukając sposobów na zdobycie w niej przewagi wypróbowujemy przeróżne, nawet najdziwniejsze metody, co prowadzi do sytuacji, w której nasz maluch występuje w roli króliczka doświadczalnego. Jak skutecznie i raz na zawsze przekonać dziecko do jedzenia? My znamy sposób i chętnie się nim z Tobą podzielimy.

Gdy dziecko nie chce jeść warzyw i owoców

Gdy dziecko nie chce jeść należy przygotowywać zapiekankiZaczynamy z przysłowiowej “grubej rury” i przechodzimy do rozprawienia się z największym wrogiem wszystkich niejadków: warzywami i owocami. Dzieci niechętnie jedzą warzywa, najczęściej z powodu nieumiejętnego wplecenia ich w codzienną dietę. O czym mowa? O tym, że nasze serwowanie warzyw i owoców z reguły ogranicza się do położenia ich na talerz jako dodatków (w postaci pokrojonej lub po prostu ugotowanej). Takie podanie sprawia, że dziecko absolutnie nie widzi w nich nic atrakcyjnego, a dodatkowo niechęć wspomaga zapach gotowanych warzyw, na które dzieci wyczulone są szczególnie. Absolutnie najbardziej kultowym przykładem niechcianego warzywa jest brokuł. Mały zielony potwór, którego dzieci wprost nie znoszą. Jak zaserwować go tak, aby dziecko zjadło i miało ochotę na więcej? W postaci zapiekanki! Pachnąca i smakowita zapiekanka, skrywająca pod grubą warstwą apetycznego sera podstępnie ukrytego brokuła. To jest właśnie sztuka przemycania dziecku zdrowych elementów. Musimy zestawić je z czymś, co dziecko dobrze zna i lubi, powoli przyzwyczajać je z indywidualnym smakiem danego warzywa.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść zupek?

Zupki to temat rzeka i nie odwołujemy się tutaj do konsystencji. Da się zauważyć, że zupy mają dwulicowy charakter, który powoduje, że albo dzieci je kochają, albo stronią, krzywiąc się na samą myśl o wodnistym posiłku. Jak przekonać dziecko do zupek?

Jest kilka zasad:

  • zupa musi być jednolita – najlepiej sprawdzi się krem, w którym nic nie pływa!
  • zupa musi być kolorowa – dzieci w procesie wyboru kierują się głównie wzrokiem
  • zupa nie może być gorąca – nie ma nic bardziej frustrującego dla dziecka niż to, że musi dmuchać na zupę i czekać, aż ta ostygnie – taka sytuacja bardzo szybko zniechęci dziecko do posiłku.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść mięsa?

Gdy dziecko nie chce jeść mięsa, postarajmy się je odpowiednio przyprawićAbsolutnym klasykiem niejadkowych historii są te, które opowiadają o dzieciach, które od małego jadły mięso, aż im się uszy trzęsły, aż tu nagle, nie wiadomo dlaczego przestały. Istnieje czas, w którym dzieci zaczynają wybrzydzać, spoglądając na mięso inaczej niż do tej pory. Można powiedzieć, że jest to pierwsza oznaka świadomego konsumpcjonizmu 🙂 Kiedy tylko zauważymy, że nasze dziecko zaczyna stronić od mięsa, powinniśmy stosować się do wytycznych:

  • mięso musi być chude – dzieci nienawidzą tłustego mięsa,
  • mięso musi być jednolite – dzieci nienawidzą żyłek i chrząstek,
  • mięso powinno smakować intensywnie – miałkie i mdłe szybko odstraszy malucha,
  • warto przyrządzać mięso w panierce – zwiększa ona szanse na wzbudzenie apetytu u dziecka.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść w przedszkolu?

Sytuacja niejedzenia w przedszkolu bywa zazwyczaj problematyczna. Przyczyn może być tutaj wiele, chociaż najczęściej tą główną jest nowe otoczenie, pełne nieznajomych twarzy i brak mamusi czy tatusia. Dziecko musi się przyzwyczaić do przedszkola i tego, jak wygląda organizacja, rytm dnia i przebywanie wśród nieznajomych. Warto zachęcać dziecko do jedzenia małymi kroczkami tak, aby od banana czy deseru dojść do pełnego obiadu. W tej kwestii najważniejsza jest cierpliwość, a doświadczenie pokazuje, że wszystko samo się ułoży.

Gdy dziecko nie chce jeść podczas choroby

Choroba to zazwyczaj absolutny brak apetytu i niezwykle pogorszone samopoczucie. Gdy dziecko nie chce jeść, warto sięgnąć po rzeczy teoretycznie niezdrowe jak fast foody. Jeżeli ulubionym przysmakiem malucha są frytki, to warto zachęcić go do jedzenia właśnie przy pomocy frytek. Dania podawane podczas choroby powinny być bardzo aromatyczne i wyraziste w smaku, gdyż przez katar dziecko odbiera mniej bodźców, przez co jedzenie wydaje się nieciekawe i nieapetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *