Dziecko a słodycze?

Dziecko a słodycze?

Któż z nas nie kocha słodyczy? Pyszne łakocie w najróżniejszych formach nie tylko zapewniają nam nieporównywalne doznania smakowe, ale również potrafią poprawić humor w nawet w najbardziej sprzyjającej sytuacji. Nie ważne czy mówimy o cukierkach, żelkach, lizakach, ciastach, tortach czy ciasteczkach – każdy z pewnością prędzej czy później wytypuje swojego słodyczowego faworyta. Niestety to uwielbienie do łakoci nierzadko negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i wyglądzie. Nadwaga, cukrzyca i zniszczone zęby, to zdecydowanie trójca dolegliwości, które najczęściej kojarzymy z nadmiarem cukru w codziennej diecie. Nic dziwnego, więc, że chcemy przed nimi uchronić nasze pociechy, które z reguły dość negatywnie odbierają wiadomość o ograniczeniu słodkiego. Czy dziecko może jeść słodycze? I co zrobić, jeżeli nie? O tym w dzisiejszym wpisie!

Dlaczego dzieci lubią słodycze?

Dziecko a słodyczeZaczynamy od odpowiedzi na pytanie banalne, jednak ważne dla całej sprawy – dlaczego dzieci w ogóle lubią słodycze? Tak jak mówiliśmy, odpowiedź jest banalna. To dwie rzeczy składają się na sukces słodyczy wśród dzieci. Po pierwsze smak – słodki smak, uznawany za większość społeczeństwa za smak pyszny. Po drugie dopamina, i jej wytwarzanie zaraz po spożyciu słodyczy, Hormon szczęścia produkowany jest w znacznie większych ilościach zaraz po spożyciu słodyczy, co tłumaczy poprawę nastroju i rozpromienienie się.

Jakie słodycze dzieci lubią najbardziej?

Wiedząc jak ochoczo dzieci zabierają się za pałaszowanie słodkiego, możemy zadać sobie pytanie, jakie słodycze najbardziej przypadają do gustu maluchom? Do czołówki możemy z pewnością zaliczyć cukierki i wszelkiego rodzaju żelki. Te małe przekąski występują na rynku w przeróżnych wariantach, dzięki czemu doskonale wpasowują się w dziecięce gusta. Do ścisłej czołówki możemy również zaliczyć produkty z czekolady w tym różne batony i czekolady właśnie..

Czy dziecko może jeść słodycze?

To dość podstępne pytanie. Odpowiedziałabym na nie: owszem, ale świadomie! Odpowiednie dawkowanie słodyczy i dobra, zdrowa dieta może spokojnie zawierać nawet niezdrowe słodycze w ograniczonych ilościach. Nie chcąc jednak podawać dziecku byle czego, możemy przerzucić się na przekąski domowe. Chipsy z jabłka, owocowe tarty, ciasta – to wszystko możemy zrobić sami, w taki sposób, aby były zdrowe i zawierały dużo składników odżywczych. Takie słodycze bez cukru możemy wcinać z dzieckiem nawet w dużych ilościach, bez obawy o zdrowie i figurę.

Jak oduczyć dziecko jeść słodycze?

Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko przestało jeść słodycze, to powinniśmy działać powoli, systematycznie. Odebranie całych słodkości maluchowi to zły pomysł, który z pewnością nie poskutkuje. Stopniowe ograniczanie słodyczy i zastępowanie je zdrowymi przekąskami to jedyna droga do skutecznej zmiany na lepsze.

Czym zastąpić dziecku słodycze ?

Zastępowanie dziecku słodyczy zdrowymi substytutami to technika działająca cuda. Co mamy do wyboru w przypadku tego typu działań? Otóż najprostsze będą owoce w różnych formach. Od pokrojonych w plastry, przez zmiksowane w shake’i, aż po owocowe sałatki i chipsy. Kolejnym pomysłem są ciastka wykonane w jak najzdrowszy sposób z nasion i zbóż. Bez dodatku cukru i zbędnych tłuszczów, będą stanowić dobrą alternatywę do kupnych ciastek. W internecie mamy mnóstwo przepisów na zdrowe frykasy, które możemy wykorzystać tak, że dziecko nie będzie chciało wrócić do komercyjnych łakoci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *