Dziecko a słodycze?

Dziecko a słodycze?

Któż z nas nie kocha słodyczy? Pyszne łakocie w najróżniejszych formach nie tylko zapewniają nam nieporównywalne doznania smakowe, ale również potrafią poprawić humor w nawet w najbardziej sprzyjającej sytuacji. Nie ważne czy mówimy o cukierkach, żelkach, lizakach, ciastach, tortach czy ciasteczkach – każdy z pewnością prędzej czy później wytypuje swojego słodyczowego faworyta. Niestety to uwielbienie do łakoci nierzadko negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i wyglądzie. Nadwaga, cukrzyca i zniszczone zęby, to zdecydowanie trójca dolegliwości, które najczęściej kojarzymy z nadmiarem cukru w codziennej diecie. Nic dziwnego, więc, że chcemy przed nimi uchronić nasze pociechy, które z reguły dość negatywnie odbierają wiadomość o ograniczeniu słodkiego. Czy dziecko może jeść słodycze? I co zrobić, jeżeli nie? O tym w dzisiejszym wpisie!

Dlaczego dzieci lubią słodycze?

Dziecko a słodyczeZaczynamy od odpowiedzi na pytanie banalne, jednak ważne dla całej sprawy – dlaczego dzieci w ogóle lubią słodycze? Tak jak mówiliśmy, odpowiedź jest banalna. To dwie rzeczy składają się na sukces słodyczy wśród dzieci. Po pierwsze smak – słodki smak, uznawany za większość społeczeństwa za smak pyszny. Po drugie dopamina, i jej wytwarzanie zaraz po spożyciu słodyczy, Hormon szczęścia produkowany jest w znacznie większych ilościach zaraz po spożyciu słodyczy, co tłumaczy poprawę nastroju i rozpromienienie się.

Jakie słodycze dzieci lubią najbardziej?

Wiedząc jak ochoczo dzieci zabierają się za pałaszowanie słodkiego, możemy zadać sobie pytanie, jakie słodycze najbardziej przypadają do gustu maluchom? Do czołówki możemy z pewnością zaliczyć cukierki i wszelkiego rodzaju żelki. Te małe przekąski występują na rynku w przeróżnych wariantach, dzięki czemu doskonale wpasowują się w dziecięce gusta. Do ścisłej czołówki możemy również zaliczyć produkty z czekolady w tym różne batony i czekolady właśnie..

Czy dziecko może jeść słodycze?

To dość podstępne pytanie. Odpowiedziałabym na nie: owszem, ale świadomie! Odpowiednie dawkowanie słodyczy i dobra, zdrowa dieta może spokojnie zawierać nawet niezdrowe słodycze w ograniczonych ilościach. Nie chcąc jednak podawać dziecku byle czego, możemy przerzucić się na przekąski domowe. Chipsy z jabłka, owocowe tarty, ciasta – to wszystko możemy zrobić sami, w taki sposób, aby były zdrowe i zawierały dużo składników odżywczych. Takie słodycze bez cukru możemy wcinać z dzieckiem nawet w dużych ilościach, bez obawy o zdrowie i figurę.

Jak oduczyć dziecko jeść słodycze?

Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko przestało jeść słodycze, to powinniśmy działać powoli, systematycznie. Odebranie całych słodkości maluchowi to zły pomysł, który z pewnością nie poskutkuje. Stopniowe ograniczanie słodyczy i zastępowanie je zdrowymi przekąskami to jedyna droga do skutecznej zmiany na lepsze.

Czym zastąpić dziecku słodycze ?

Zastępowanie dziecku słodyczy zdrowymi substytutami to technika działająca cuda. Co mamy do wyboru w przypadku tego typu działań? Otóż najprostsze będą owoce w różnych formach. Od pokrojonych w plastry, przez zmiksowane w shake’i, aż po owocowe sałatki i chipsy. Kolejnym pomysłem są ciastka wykonane w jak najzdrowszy sposób z nasion i zbóż. Bez dodatku cukru i zbędnych tłuszczów, będą stanowić dobrą alternatywę do kupnych ciastek. W internecie mamy mnóstwo przepisów na zdrowe frykasy, które możemy wykorzystać tak, że dziecko nie będzie chciało wrócić do komercyjnych łakoci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *