Aromaterapia jest dziedziną coraz bardziej docenianą. Siła oddziaływania olejków eterycznych na organizm i samopoczucie jest imponująca. Dlatego w tej chwili tak rośnie popularność aromaterapii. Co ciekawe, olejki eteryczne mogą służyć nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Należy tylko znać zasady bezpieczeństwa związane z korzystaniem z olejków oraz wybrać odpowiedni sposób. To na pewno nie zaszkodzi dzieciom.
Zasady bezpieczeństwa w stosowaniu aromaterapii
Nie ulega wątpliwości, że aromaterapia jest dziedziną jakiej warto przyjrzeć się bliżej. Pośród wielu zalet wyróżnia się właściwości relaksacyjne, pozytywny wpływ na samopoczucie oraz wspomaganie organizmu w walce z licznymi chorobami. Dlatego warto przyjrzeć się aromaterapii dokładniej. Trzeba tylko pamiętać o tym, by kupować olejki eteryczne od sprawdzonych producentów. Nie można też zapominać, jak ważne jest produkty te były w odpowiednich, ciemnych butelkach. Muszą też posiadać atesty bezpieczeństwa.
Przed zastosowaniem olejków eterycznych u dzieci bardzo ważne jest to, by jeszcze bardziej skupić się na zasadach związanych z bezpiecznym użytkowaniem. W pierwszej kolejności, należy przed zastosowaniem danego olejku sprawdzić, czy nie będzie on wywoływać u dziecka reakcji alergicznej. Już nawet u noworodków można stosować aromaterapię przy użyciu olejków: lawendowego, kopru, rumiankowego, anyżowego, grejpfrutowego, czy olejku z drzewa herbacianego. Najbezpieczniejszą formą aromaterapii u dzieci są parówki, czyli inhalacje parowe.
Sprawdzają się zwłaszcza podczas infekcji. Wówczas, warto decydować się na olejek lawendowy. Wykazuje on właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Do garnka wypełnionego wrzątkiem wlewa się 1 kroplę na 500 mililitrów wody. Taką mieszankę pozostawia się do odparowania.
Olejki eteryczne często stosuje się w przypadku wysypki pieluszkowej. Potrzebne są 2 krople olejku z lawendy na 500 mililitrów wody. Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać. Później, delikatnie wacikiem przetrzeć podrażnione miejsce, wcześniej przemywając je czystą wodą.
Kiedy można wykorzystać olejki eteryczne u małych dzieci?
Olejki eteryczne u małych dzieci można zastosować tak naprawdę w wielu przypadkach.
Jak już wspomniano, sprawdzą się nawet u noworodków. Szczególnie wykazując swoje dobroczynne działanie podczas infekcji. Jeśli u malucha pojawi się katar to można też zastosować aromaterapię. Polecane są: 10 kropli olejku cytrynowego, 10 kropli olejku lawendowego lub 10 kropli olejku z drzewa herbacianego. Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą i umieścić na noc w kominku aromaterapeutycznym w pokoju dziecka. Zapewni to dziecku ulgę podczas snu. Do kominka wlewa się 3 krople z powstałej mieszanki.
W przypadku kaszlu do głębokiego talerza warto wlać dwie 2 krople olejku anyżowego i z drzewa herbacianego, a także 1 kroplę olejku cytrynowego. Dziecko powinno inhalować się takim naparem przez około 5 minut, 2 razy w ciągu dnia. Mieszankę można też wlać do kominka aromaterapeutycznego i stosować w pomieszczeniu, w jakim przebywa dziecko. Jeśli u dziecka pojawia się ból gardła to pomaga płukanka z 1 kropli olejków: anyżowego, lawendowego, sosnowego i rumianku rzymskiego.
Olejki te należy rozpuścić w 100 mililitrach ciepłej wody i płukać gardło 3 razy dziennie. Jeśli maluch skarży się na niestrawność to można wykonać masaż brzucha z zastosowaniem mieszanki z 3 kropli olejku bazyliowego i 1 kropli olejku mięty pieprzowej rozpuszczonych w 1 łyżce stołowej oleju roślinnego. Jeśli maluch ma niespokojny sen to należy wykonać mieszankę z 3 kropli olejku mandarynkowego i 3 kropli olejku rumianku rzymskiego. Umieszcza się je w kominku aromaterapeutycznym i ustawia w pokoju dziecka na pół godziny przed zaśnięciem.
U dzieci uczących się, skarżących się na problemy z koncentracją rodzice mogą zastosować mieszankę sporządzoną z 5 kropel olejku mięty pieprzowej, 3 kropel olejku rozmarynowego, a także 2 kropel olejku cytrynowego. Jak widać, aromaterapia z powodzeniem może być stosowana również w przypadku dzieci.
Źródło: Artykuł partnerski