Co powinien wiedzieć czterolatek?

Co powinien wiedzieć czterolatek?

Jak zapewne pamiętacie, całkiem niedawno na blogu poruszaliśmy temat trzylatków. Wydawało się nam wtedy, że dziecko trzyletnie jest już na dobrej drodze do ułożonego, grzecznego malucha. Niestety nic z tego, wiek czterech lat to znowu powrót do buntu, frustracji i złości. Jak się okazuje, okres buntu, który przeżywa dziecko dwuletnie, wraca ze zdwojoną siłą właśnie w wieku lat czterech. Jak się przekonacie, uroki bycia rodzicem, czasem potrafią nieźle dać nam w kość, co w szczególności przypomną wam właśnie czterolatki. Szybkie, żwawe i pełne dziecięcej złości, jednak ciągle rozwijające się – zapraszamy do wpisu, w którym powiemy czym charakteryzuje się wiedza czterolatka i jak przebiega jego rozwój względem lat poprzednich!

Jaki jest czterolatek?

Temat czterolatków musimy rozpocząć od małej charakterystyki. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, jest to okres trudny (zarówno dla dziecka, jak i rodziców). Warto uzbroić się w nieskończone pokłady miłości i cierpliwości, bo naprawdę łatwo nie będzie. Dziecko w wieku lat czterech to dosłownie piorun. Wszędzie go pełno, wszędzie go głośno 🙂 Potrafi wszystkiemu zaprzeczyć, krzyczeć, burzyć, się obrażać. Jest niezwykle uparty, czasem agresywny, potrafi się przeciwstawić i wpaść z jednego nastroju w drugi. Oczywiście nie jest to reguła i są dzieci, które zupełnie inaczej przechodzą ten okres, jednak w dużej mierze właśnie tak wygląda ten gniewny wiek czterech lat. Nie możemy pominąć jednak plusów. Czterolatki bowiem w swojej gniewnej naturze posiadają również drugą, bardziej przyjazną stronę. Potrafią bawić się w grupie, wykazują silnie rozwiniętą empatię i instynkt opiekuńczy, a także uwielbiają dyskusję i pytania (co czasem może być męczące :)).

Wiedza czterolatka

Czym charakteryzuje się wiedza czterolatka?Poruszając temat wiedzy czterolatka nie sposób nie wspomnieć o dużej samodzielności, jaką wykazują. Po pierwsze potrafią się ubrać i rozebrać, często bez jakiejkolwiek pomocy. Idąc dalej, czterolatki potrafią myć się samodzielnie i korzystać z toalety. Jeżeli chodzi o zdolności manualne i kreatywne to dziecko w tym wieku potrafi narysować człowieka w pełnym formacie (z rękami, nogami, głową i całą resztą) dodatkowo dobrze radzą sobie z odrysowywaniem rzeczy a w trakcie zabawy, potrafią ułożyć puzzle składające się z nawet kilkunastu elementów.

W tym wieku, dziecko rozwija także swój umysł i umiejętności socjalne. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czterolatki doskonale dogadują się w grupie, zadają dużo pytań i rozróżniają podstawowe kolory. Co ciekawe, niektórzy rodzice mogą zauważyć u swojego malucha podśpiewywanie i recytacje – to dlatego, że maluchy zapamiętują i chętnie powtarzają wierszyki i melodyjki. Coraz rzadziej będzie im również brakować słów do nazwania tego, co widzą.

Test dla czterolatka

Testując i stymulując rozwój czterolatka, możemy zastosować szereg ćwiczeń-zabaw. Po pierwsze warto wykorzystywać ciekawość malucha i opowiadać dziecku długie historie. Dodatkowo fajnie jest uzbroić się w cierpliwość i jak najdokładniej odpowiedzieć na pytania, którymi będzie nas bombardować. Testując i rozwijając pamięć naszej pociechy, warto nauczyć je domowego adresu i numeru telefonu – w tym wieku powinno już dać radę go przyswoić. W kwestii zapamiętywania warto ćwiczyć z dzieckiem kolory oraz słownictwo przeciwstawne. Na słowo duży, dziecko powinno odpowiadać mały, a na słowo biały – czarny. W rozwoju czterolatków nie możemy zapomnieć oczywiście o ruchu, do którego gorąco zachęcamy wszystkich rodziców. Czterolatek to bomba energii, którą warto wyładować, jeżeli jest tylko okazja. Wszelkie gry i zabawy na świeżym powietrzu to strzał w dziesiątkę, który zaowocuje w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *