Odpowiednie żywienie jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiele czynników regulujących poszczególne procesy życiowe opiera się na tym, co spożywamy. Jak wiadomo sprawa jest jeszcze ważniejsza, jeśli rozpatrzymy ją przez pryzmat rozwoju małego dziecka. Badania pokazują, że dobrze zbilansowana dieta, zapewniająca dziecku odpowiednich składników odżywczych jest kluczowa, jeśli chodzi o rozwój w sferze ruchowej i umysłowej. Oczywiście wszystkie mamy wiedzą, o tym, że w pierwszych miesiącach życia, wszystkiego, czego dziecko potrzebuje dostarcza karmienie piersią. Co jednak później? Na co uważać bilansując dziecięcą dietę? O tym w dzisiejszym wpisie!
Czego nie powinno jeść dziecko na śniadanie?
Zaczynamy od śniadania, najważniejszego posiłku w ciągu dnia. To właśnie śniadanie dostarcza nam składników odżywczych i kalorii potrzebnych do wejścia w dzień w świetnej kondycji i humorze. Niestety duża część społeczeństwa nie dba o to, co zjeść na śniadanie i czy zjeść je w ogóle. Jeśli chodzi o dzieci, to nie rzadko w porannym pośpiechu ratujemy się serwując maluchowi coś na szybko, na przykład parówki.
Jak powszechnie wiadomo parówki nie należą do produktów z najciekawszym składem. Najczęściej wyrabiane są z mięsa nienadającego się do spożycia bez odpowiedniej obróbki, mięsa, którego nie wykorzystuje się w żaden inny sposób jak właśnie na parówki.
Nie inaczej jest w przypadku popularnych chrupek/kulek/płatków śniadaniowych. Wyrabiane są one z jałowej mąki kukurydzianej niezwykle ubogiej pod kątem wartości odżywczych. Zamiast tego mają za to bardzo duże ilości cukru, którego nadmiar szkodzi zębom i prowadzi do nadwagi.
Chcąc podać dziecku coś na szybko, lepiej jest poświęcić chwilkę dłużej i przyrządzić jajecznice lub treściwą kanapkę z wędliną i warzywami.
Jakich warzyw nie powinno jeść dziecko?
Przyjęło się, że warzywa są źródłem zdrowia i witalności. W reklamach i spotach jawią się nam jako symbole witamin. Jest jednak forma warzyw, której dzieci, szczególnie te najmniejsze (do 3 roku życia) jeść nie powinny. O jakich warzywach mowa? O tych konserwowanych w puszkach i słoikach w occie. Zamiast tego dziecku powinno podawać się warzywa świeże lub gotowane na parze.
Czego nie powinno pić dziecko?
Na sam koniec zostawiliśmy napoje, których wybór również może stanowić problem. Dlaczego? Otóż dlatego, że większość z nich zawiera horyzontalne ilości węglowodanów w postaci cukrów oraz pustych kalorii. Najbardziej pod tym kątem musimy uważać na słodkie napoje gazowane oraz napoje tworzone z soków zagęszczonych. To one w dłuższej perspektywie stanowią największe ryzyko dla zdrowia dziecka.