Czy mleko modyfikowane jest bezpieczne?

Czy mleko modyfikowane jest bezpieczne?

 

Od jakiegoś czasu trwa zagorzała walka pomiędzy rodzicami dzieci karmionych piersią, a tych pojonych mlekiem modyfikowanym. Rodzice maluchów karmionych mlekiem mamy zarzucają, że sztuczne mleko jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia dzieci. Natomiast matki dzieci żywionych MM są przekonane, że jest to mleko niemal identyczne jak naturalne.Wyśmiewają się nawzajem, obrzucają wulgaryzmami. Jednak niezależnie od tego w jaki sposób karmisz, musisz wiedzieć, że prawda jak zwykle leży pośrodku.

 

 Historia mleka modyfikowanego

Żeby poprawnie zrozumieć ideę powstania MM warto dowiedzieć się kiedy ono powstało, jak często było ulepszane oraz jakie były następstwa jego spożywania. Przed powstaniem sztucznego mleka kobiety nie miały wyboru. Jeżeli problemy zdrowotne uniemożliwiały karmienie dziecka, trzeba było szukać innej kobiety z pokarmem, która mogłaby pomóc. Wiele osób próbowało również pojenia dzieci mlekiem zwierzęcym, jednak delikatne i nieprzystosowane organizmy nie akceptowały takiego mleka, co wyrządzało nieodwracalne skutki w ich zdrowiu.

 

Kiedy powstało mleko modyfikowane?

W Europie i Ameryce Północnej na początku XIX wieku popularność karmienia piersią zaczęła spadać na rzecz wynalezionego mleka modyfikowanego. Szczególny etap wzrostu można było dostrzec po wynalezieniu w 1845 r. przez Elijah Pratt gumowanego sutka. Jednak zauważając wzrost problemów zdrowotnych i dużą śmiertelność niemowląt naukowcy i dietetycy próbując poprawić jakość produkowanej żywności dla niemowląt stworzyli pierwszą na świecie rozpuszczalną mieszankę.

 

Mleko modyfikowane wywołuje choroby

Na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych większość niemowląt była karmiona piersią, choć duża część była pojona również mieszankami dla niemowląt. Dzieci, które spożywały mleko modyfikowane częściej wykazywały więcej problemów zdrowotnych takich jak zakażenia bakteryjne, szkorbut czy krzywica. Do 1920 roku częstość występowania tych chorób znacznie spadła dzięki dodaniu soku pomarańczowego i oleju z wątroby dorsza. Szereg zmian w zdrowiu nastąpiło na początku XX wieku, dzięki poprawie ogólnej higieny, chlorowanej wodzie oraz usuwaniu śmieci. Usprawniono również obsługę i przechowywanie mleka oraz określono różnice biochemiczne pomiędzy głównymi składnikami mleka krowiego i ludzkiego.

 

 Innowacja na własne ryzyko

Pamiętajmy jednak, że każda innowacja wprowadzana na rynku powstaje nie tylko dzięki szeregu specjalistycznych badań, ale również metodą prób i błędów. Szczególnie działo się tak na przełomie XIX/XX wieku, dlatego śmiertelność w tym czasie była dość duża. Dziś każde mleko modyfikowane jest o wiele lepiej przebadane, choć również zdarzały się nieprzewidywalne wypadki.

 

Skandal w Chinach

Najgłośniejszym przypadkiem był skandal z chińskim mlekiem w 2008 roku, kiedy to preparaty dla niemowląt zostały zatrute ogromną dawką melaminy. Zdarzenie to doprowadziło do śmierci sześciu niemowląt oraz chorób u ponad 300 000 dzieci. Ślady melaminy zostały znalezione miedzy innymi również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Szokujący jest fakt, że mleka, które zostały zatrute zostały wyprodukowane przez najpopularniejsze firmy takie jak Nestle (aktualnie produkująca mleko NAN) czy Mead Johnson (ENFAMIL).

 

Szczegółowo przebadane składy

Mleko modyfikowane mimo swoich wcześniejszych wzlotów i upadków, dziś można uznać za w pełni bezpieczne. Każde z nich musi spełnić restrykcyjne normy jakości oraz surowe standardy określone dla tego typu żywności. Skład produktów jest dopasowany do danego etapu rozwoju i odpowiednio zbilansowany by zapewnić małemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki. Każdy z surowców wykorzystywanych do produkcji mleka jest w pełni bezpieczny i przebadany. Po wielu badaniach jakie przeszło MM możemy mieć pewność, że nasze dziecko otrzyma wszystkie potrzebne składniki by zdrowo rosnąć.

 

 Mleko modyfikowane jest dobrym zastępcą

Czytając historię powstania MM, nachodzi nas jedna myśl. Każda innowacja jest rozwijana i przekształcana by stać się ideałem. Mleko modyfikowane ideałem jeszcze nie jest, ale po wielu latach badań z pewnością się do niego zbliżyło. Wiele mam ma problem z karmieniem piersią, co już wpływa niekorzystnie na jej samopoczucie, które jest przecież bardzo ważne! Często mimo, że mama bardzo chce karmić piersią, nie ma takiej możliwości. MM zostało stworzone właśnie z myślą o dzieciach, które nie mogą pić mleka mamy. Wybierając mleko modyfikowane zróbmy kompletny research dostępnych mlek i przygotowane poradźmy się pediatry. Wtedy będziemy miały pewność, że dobierzemy odpowiednie mleko dla naszego maluszka, a on będzie zdrowo rósł.

 

Troszcząc się o swoje dziecko koniecznie sprawdź:

https://www.erodzic.pl/prywatnosc-malucha/

 

Agnieszka Wilkosz                 

      

1 thought on “Czy mleko modyfikowane jest bezpieczne?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *