Depresja u nastolatka

Depresja u nastolatka

 

Trudne sytuacje życiowe spotykają każdego z nas. Często odczuwamy zmęczenie, złość czy smutek, jednak przeważnie dobrze sobie radzimy z tymi emocjami. Mamy świadomość, że prędzej czy później jakoś damy radę. Depresja jest częstszym zjawiskiem wśród nastolatków. Dzieje się tak ze względu na to, że młodzi ludzie przeżywają trudne chwile trochę inaczej niż dorośli. Przejawy depresji często są niedojrzałe i nietypowe, dlatego tak ciężko jest jednoznacznie określić tą przypadłość u dzieci i młodzieży. Zdarza się, że jest ona bagatelizowana lub mylona z zachowaniami okresu dojrzewania, przez co jest jeszcze bardziej trudna do zdiagnozowania.

Powody depresji

Przyczyną złego samopoczucia, lęku i niechęci do normalnego funkcjonowania może być wiele. Warto zastanowić się czy którąś z nich nie przeżywa nasze dziecko:

 

•  Problemy w rodzinie

To właśnie dom powinien być miejscem bezpiecznym, z możliwością wypoczynku i regeneracji. Ma to być miejsce do którego można uciec przed całym złem i trudami dnia codziennego. Zdarza się jednak, że to właśnie rodzina swoim zachowaniem wywołuje w dzieciach negatywne emocje. Stresujący dzień w szkole spotęgowany negatywną atmosferą w domu będzie podwójnym ciosem w delikatne uczucia młodego człowieka.

• Kłopoty w szkole

Okres szkolny jest bardzo ważny dla młodzieży. To tam kształtują swoją przyszłość, zawierają pierwsze przyjaźnie oraz przeżywają pierwszą miłość. Każda z tych sytuacji może być powodem do radości, ale również może nieść wiele negatywnych emocji. Ich kumulacja może sprawiać, że młodzi ludzie poczują się przytłoczeni. Jeżeli dodatkowo nie otrzymują wsparcia wtedy może pojawić się depresja.

• Niska samoocena

Wygląd jest bardzo ważnym aspektem w życiu nastolatka. Niemal każdy młodociany stara się wyglądać jak najlepiej, ponieważ często od tego zależy jego pozycja społeczna w szkole czy względy upatrzonej sympatii. Dodatkowo oglądając w telewizji i internecie wysportowanych, pięknych modeli ciężko jest polubić swoje „zwykłe” ciało. W czasie dorastania w wyniku działania hormonów również dzieją się pewne zmiany, które nie są akceptowane przez młodych ludzi. Na twarzy pojawia się trądzik, zmienia się kształt ciała, dziewczynki dostają miesiączkę, a chłopcy przeżywają mutację głosu. Każda z tych zmian i brak wiary w siebie może powodować depresję.

• Sytuacja materialna

Równie ciężkim i wstydliwym problemem, który może wpływać na rozwój depresji jest stan majątkowy. W wieku szkolnym dzieci bardzo starają się przypodobać rówieśnikom i stać popularnym wśród szkolnej elity. Chciałyby móc posiadać najlepsze zabawki, ubrania czy biżuterię. Jednak mało którego rodzica stać byłoby na ciągłe zachcianki swoich dzieci. Są jednak rodziny, które ze względu na sytuację materialną bardziej martwią się o to by ich dzieci miały co zjeść. Młodzież z takich domów często jest gnębiona i wyśmiewana przez rówieśników.

 

Objawy depresji

Depresja może objawiać się na różne sposoby w zależności od wieku oraz siły charakteru dziecka. Może to być smutek, niskie poczucie własnej wartości, spadek energii, problemy ze snem oraz nadmierne poczucie winy. Może objawiać się również rezygnacją z zainteresowań lub aktywności, zaburzeń koncentracji uwagi, a w najgorszym przypadku nawracającymi myślami o śmierci i samobójstwie. Jak widzimy dzieci przeważnie izolują się od innych by móc uniknąć przykrych doświadczeń.

Leczenie

Podstawową i najważniejszą częścią leczenia jest wsparcie bliskich, rodziny lub przyjaciół. Bez tego bardzo trudno jest wyjść z tak ciężkiej choroby jak depresja. Jeżeli zauważymy u dzieci choć kilka z wyżej wymienionych objawów warto poradzić się w tej sprawie eksperta, który rzetelnie oceni zachowanie pacjenta. Może doradzić odpowiednie terapie oraz dobrać potrzebne lekarstwa. Nie wolno śmiać się z dziecka czy bagatelizować jego problemu, ponieważ wtedy poczuje się niezrozumiany i odrzucony. Nieleczona depresja może skończyć się okaleczaniem, izolowaniem nawet od najbliższych lub próbami samobójczymi. Poświęćmy dziecku trochę naszej uwagi i postarajmy się je uważnie wysłucha, być może dowiemy się co jest powodem jego zachowania.

 

Jeżeli zainteresował Cię ten temat koniecznie zajrzyj do artykułu dotyczącego hejtu:

https://www.erodzic.pl/hejt-wsrod-nastolatkow/

2 thoughts on “Depresja u nastolatka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *