Płacz dziecka zawsze wywołuje u nas niepokój. Pomimo tego, że na początku swojego życia maluch dość często będzie okazywał właśnie ten rodzaj emocji, nigdy nie przestajemy mieć w jego obliczu obaw. Nie jest to oczywiście nic dziwnego, gdyż wachlarz powodów, które mogą wywoływać płacz u dziecka, jest ogromny i warto nauczyć się go identyfikować, oczywiście na miarę możliwości. Co oznacza płacz u dziecka i kiedy powinien nas on martwić? O tym w dzisiejszym wpisie!
Płacz u dziecka
Płacz u dziecka stanowi pierwszą próbę i zarazem formę nawiązywania kontaktu. To właśnie tą metodą od dnia swoich narodzin dziecko próbuje komunikować nam pewne rzeczy. Oczywiście nie zawsze płacz oznacza coś konkretnego, jednak jego rozpoznawanie może bardzo ułatwić nam życie.
Jak rozpoznać rodzaj płaczu?
Zanim przejdziemy do rozpoznawania konkretnych „rodzajów” płaczu musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, ile ich tak naprawdę jest? No i tutaj pojawia się pierwszy zgrzyt, gdyż nie jesteśmy w stanie tego dokładnie uściślić. Zasadniczo poszczególne zachowania można przypisać do kilku podstawowych potrzeb, o których zaspokojenie domaga się niemowlę i kilku emocji. Kolejno jest to więc: głód, zimno, złość, strach itd.
Przykładem może być sytuacja, w którą dziecko wykonuje tzw.odruch Moro, będącą reakcją na strach. Możemy zaobserwować wtedy rozrzucenie na boki rączek i nóżek.
Napinanie ciała i zaciskanie rączek to z kolei reakcja mająca zasygnalizować nam zdenerwowanie maluszka, często spowodowane próbą zwrócenia na siebie uwagi rodziców.
Idąc dalej mamy kwilenie i rytmiczny płacz, któremu często towarzyszy przekrzywione główki. To oznaka, że maluch jest głodny i koniecznie należy go nakarmić. Dobrą praktyką może okazać się wtedy zapisywanie godzin karmienia, by mniej więcej określić regularność, z jaką maluch oczekuje pokarmu.
Czy po płaczu można rozpoznać dolegliwość?
Płacz to jednak nie tylko potrzeby. Może on również wynikać z pewnych dolegliwości, które męczą w danej chwili malucha. Najczęściej spotykaną dolegliwością jest oczywiście kolka spowodowana nadmiernym nagromadzeniem się gazów w brzuchu niemowlaka. Towarzyszy jej z reguły bardzo intensywny, gwałtowny płacz. Naprawdę łatwo jest rozpoznać tę piskliwą odmianę płaczu, która charakteryzuje ból malucha. Podobny płacz może wystąpić przy ząbkowaniu jednak i tutaj ciężko się będzie pomylić ze względu na inne towarzyszące ząbkowaniu objawy jak obfite ślinienie i wkładanie rączki do buzi.
Kiedy płacz dziecka powinien niepokoić?
Oczywiście nie zawsze płacz dziecka oznacza kolkę czy głód. Czasem jest spowodowany czymś poważniejszym, co powinno nas zaalarmować. Kiedy należy się niepokoić? Zasadniczo w sytuacji, w której dziecko płacze bez ustanku, ciągle. Jeżeli widzimy, że nie jest to kwestia głodu, zimna i innej potrzeby i wykluczymy możliwość kolki czy ząbkowania, to warto zbadać sprawę dogłębniej i jeżeli płacz będzie się nasilać lub powtarzać przez kilka dni z rzędu, to znak, że warto udać się na konsultacje do rodzinnej przychodni.