Dlaczego warto czytać dziecku?

Dlaczego warto czytać dziecku?

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz mniej czasu poświęcamy naszym dzieciom. W ciągu dnia często pochłonięci jesteśmy pracą lub domowymi obowiązkami, co powoduje, że coraz rzadziej spędzamy wspólne chwile z naszymi pociechami. Należy pamiętać, że potrzebują one naszej uwagi, dlatego nawet jeśli cały dzień jesteśmy zapracowani, to powinniśmy im poświęcić przynajmniej część wieczoru. Najlepszym sposobem na przyjemne spędzenie czasu jest wieczór z książką w dłoni. Nie od dziś wiadomo, że codzienne czytanie, ma pozytywny wpływ na rozwój małego człowieka. Jakie korzyści płyną z czytania dziecku książek przed snem? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie!

Chcesz wzmocnić więź z dzieckiem? Zacznij mu czytać!

Jedną z korzyści cowieczornego czytania książek na głos jest budowanie z naszą pociechą pozytywnej więzi emocjonalnej. Podczas czytania jesteśmy blisko z naszym dzieckiem, które obejmujemy, przytulamy i patrzymy na nie z miłością. Dziecko czuje się w tym momencie potrzebne, kochane i bardzo ważne dla swoich rodziców. Każda chwila z ukochaną mamą lub z jedynym w swoim rodzaju tatą sprawia maluchowi ogromną radość, ponieważ cieszy się, że po całym dniu w końcu może spędzić trochę czasu z najbliższymi osobami. Wystarczy odrobina uwagi, by dziecko poczuło, że rodzice naprawdę je kochają.

Czytając, wspierasz rozwój dziecka

Czytanie książek na głos sprawia, że dziecko poznaje się bliżej ze swoim ojczystym językiem. W ten sposób uczy się układać poprawne pod względem stylistycznym zdania oraz poznaje nowe słowa, których potem może użyć w życiu codziennym. Uczy się również logicznego oraz przyczynowo-skutkowego myślenia, co jest dużym ułatwieniem w szkole, ponieważ nauka takiemu dziecku nie sprawia większych problemów. Ponadto w przedstawionych historiach zawarte są wartościowe treści, dzięki czemu maluch poszerza swoją wiedzę ogólną na różnorodne tematy. Z opowieści może dowiedzieć się, między innym o tym, co to są uczucia bądź jak działają zjawiska atmosferyczne. W wielu książkach znaleźć można również wartościowe treści, dzięki którym dziecko uczy się rozróżniać dobro od zła i wie, jak zachować się w różnych sytuacjach.

Książki pobudzają wyobraźnię

Wiele historii przedstawionych w książkach toczy się w fantastycznych krainach, w których pojawiają się magiczne stworzenia oraz niesamowite sytuacje. Dziecko jest zafascynowane bajkowymi opowieściami, dzięki czemu jego wyobraźnia zostaje pobudzona. W głowie malucha tworzą się obrazy, które przedstawiają opisywane w książkach historie. Ponadto kiedy czytasz dziecku, zwiększasz prawdopodobieństwo, że Twoja pociecha zapragnie sama sięgać po książki, dlatego będzie bardziej zmotywowana do jak najszybszej nauki literek. W ten sposób również odciągasz dziecko od gadżetów i urządzeń elektronicznych, a tym samym chronisz je przed uzależnieniem.

Bierz do ręki książkę i jeszcze dziś przeczytaj dziecku przynajmniej jedną stronę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *