Historia butelki na mleko

Historia butelki na mleko

Butelka to nic innego, jak pewien rodzaj naczynia szklanego, rzadziej ceramicznego, w którym przechowuje się różnego rodzaju płyny. W dobie XIX stulecia nazywana była ona „wysotką”.

 

Kształt 

Zazwyczaj butelka (przede wszystkim na mleko) posiada kształt walca szczelnego u dołu, zaś u góry stożkowato zwężającego się, ale oczywiście otwartego. Butelka, jak wiadomo, służy do przechowywania różnego rodzaju płynów, ale od lat posiada ona inne zastosowanie. Mianowicie butelką karmiono niemowlęta, gdy matka nie mogła tego uczynić w sposób naturalny.

 

3000 lat p.n.e.

Właściwie bardzo trudno jest jednoznacznie ustalić, kiedy pojawiła się w życiu człowieka pierwsza butelka. Jak nam wiadomo, butelka jako ozdobne szkło pojawiła się mniej więcej 3000 lat p.n.e. Podobno była ona wykonana z ceramiki, lecz około półtora tysiąca lat później mistrzowie szklarscy potrafili wyrabiać naczynia ze szkła. Przy czym jednocześnie miały miejsce różne metody otrzymywania szkła i butelek, które niczym nie przypominały technik znanych nam współcześnie.

 

Szmaciany woreczek…

Początkowo, podobno, by powstało jakiekolwiek naczynie szklane, należało szmaciany woreczek wypełnić piaskiem i zanurzyć w roztopionym szkle. Po wystygnięciu szkło przyjmowało kształt zanurzonego w nim woreczka – u dołu szerokiego, a u góry wąskiego. Należało wówczas wysypać piasek… i posiadano już coś, co można było nazwać butelką szklaną.

 

Mijały lata

Z biegiem lat człowiek nauczył się kształtować różne naczynia szklane, poprzez dmuchanie w gorącą masę szklaną. Wtedy to właśnie butelka stała się rarytasem i zamieszkała w każdym domu. Później w tworzeniu butelki miało zastosowanie ręczne dmuchanie szkła, które niestety często nie nadawało jej żadanego kształtu.

 

Zatkane korkiem

Najczęściej to korki służyły do zatykania butelek. W czasach późniejszych zatykano je kapslem lub nakrętką. W dobie XIX stulecia do karmienia niemowląt używano długich szklanych rurek, które wtykano we wspomniany korek. Nastała wówczas mania sztucznego karmienia dzieci, szczególnie wtedy gdy matka z jakiś przyczyn nie mogła tego czynić sama. Jednak wiele pań z „kół dobroczynnych”, nie znając podstawowych zasad higieny, nakazywało matkom mycie takich butelek raz na dwa tygodnie. W takich butelkach szybko namnażały się bakterie, które niejednokrotnie były przyczyną zgonu maluszków. Utarło się zatem wówczas stwierdzenie o „morderczych butelkach”. Już kilka dekad później ustalono, że nie butelka, ale brak jej higieny są przyczyną licznych zgonów dzieci.

 

Na Dolnym Śląsku

Najstarszy polski zapisek dotyczący przelewania piwa do butelek, pochodzi z XVII stulecia, a dotyczy on Lubania na Dolnym Śląsku. Był tam przynoszący spore zyski browar Ambrożego Hynka, w którym po raz pierwszy można było kupić piwo na tak zwany „wynos”. Piwo było wówczas przelewane do butelek. Napój taki w butelce też musiał być wypity w dość szybkim czasie, ponieważ nie znano wówczas środków konserwujących.

 

Ewa Michałowska-Walkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *