Jak nie nagradzać dziecka?

Jak nie nagradzać dziecka?

Zabawki, puchary, jedzeniem, pieniądze i uznanie. Co je łączy? Każde z nich może posłużyć za nagrodę. Nagradzanie pełni bardzo ważną rolę w naszym życiu, z czego na dobrą sprawę nie do końca zdajemy sobie sprawę. Otrzymując nagrodę często zamykamy jakiś etap, zadanie czy proces – domykamy coś, co było dla nas ważne. Dzięki temu czujemy się docenieni i spełnieni. Co więcej, otrzymując nagrodę, razem z nią otrzymujemy kolejną dawkę motywacji, która skutecznie pcha nas do przodu w pokonywaniu kolejnych wyzwań i osiąganiu kolejnych sukcesów. Nic więc dziwnego, że wychowując dziecko tak często sięgamy do nagród. Warto jednak wiedzieć, że nagradzanie to sztuka, a przydzielanie nagród za byle co może być poważnym błędem.

Kiedy nagradzać dziecko?

Wiele rodziców nawet nie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla dziecka i jego prawidłowego rozwoju jest odpowiednie nagradzanie. Tak jak napisaliśmy we wstępie nie chodzi tutaj o zasypywanie dzieciaka nagrodami za dosłownie wszystko, co zrobi, ale raczej o mądre nagradzanie, odpowiednie do sytuacji. Nagroda to przecież nie tylko uznanie i chwila przyjemności, ale również motywacja, kluczowa od dalszego działania. Nagroda nie jest jednak środkiem płatności, dlatego nie powinniśmy jej stosować za wykonanie czegoś, co powinno być dla dziecka obowiązkiem. Nagroda za wyprowadzanie psa? Otóż nie tędy droga. Jeżeli będziemy tak robić to dziecko przestanie wykonywać swoje obowiązki, dopóki nie dostanie nagrody i przyzwyczai się do nagradzania w przypadku codziennych, obowiązkowych prac.

Zdecydowanie lepiej jest nagradzać dzieckoQ za własną inicjatywę i kreatywne podejście wykraczające poza zadanie, które dziecku powierzyliśmy. Jeżeli dziecko oprócz swojego pokoju, wyniosło jeszcze śmieci i to wszystko bez przypominania i uciążliwego “gadania” – wtedy, proszę bardzo, nagroda, jak najbardziej się należy. Nie oznacza to też jednak, że wstrzymamy jakiekolwiek nagrody do momentu, w którym dziecko będzie wychodzić z siebie, szukając dodatkowych obowiązków. Tak jak wspominaliśmy nagrody pełnią funkcję motywacyjną, dlatego warto po nie sięgnąć co jakiś czas, gdy dziecko nie sprawia problemów i po prostu robi to, co powinno.

Jak nie nagradzać dziecka

Czym nagradzać dziecko?

 

Wbrew pozorom nagrody materialne to nie najlepszy wybór na nagrodę dla dziecka. Czasem znacznie lepiej sprawdzi się pochwała, wyróżnienie lub po prostu docenienie dziecka w jakikolwiek sposób. Pokażmy, że widzimy zaangażowanie naszego dziecka. Możemy to zrobić przygotowując mu ulubione danie, zabierając je na spacer lub po prostu leniuchując raz na jakiś czas, w czasie, który normalnie poświęciliśmy na obowiązki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *