Sport dla dzieci od najmłodszych lat.

Sport dla dzieci od najmłodszych lat.

Zdrowy styl życia, sport, diety to coś co jest bardzo modne dzisiejszych czasach. Ludzie wręcz oszaleli na punkcie biegania, ćwiczeń, zdrowego stylu życia. Cóż, nic dziwnego sama na taki tryb przeszłam 8 lat temu i czuję się rewelacyjnie. Sport dodałam 5 lat lat temu i było świetnie, a jako dziecko byłam typowym kanapowcem. Co zrobić jednak aby dziecko ruszało się od najmłodszych lat?

Sport dla dzieci od jakiego wieku

Coś mi się wydaje, ze jeżeli od samego początku będziemy starać się maluchom wyrobić taki nawyk, żeby poszło poćwiczyć, to na pewno w przyszłości będzie prościej. Myślę, że wiek 3-6 lat będzie idealnym wiekiem. Wiadomo, na samym początku nie będziemy zmuszali dzieci do burpeesów czy pompek, ale spacery naprzemienne bieganie, czy jazda na rowerze, a w sezonie zimowym na nartach, świetnie zda swój rezultat. Dzieciom od 6-8 roku życia, warto zapisywać na basen, taniec, przykładowo zumba, piłka nożna. Dzieci już maja bardziej rozwinięte ruchy, poruszają się szybciej. Więc i ćwiczenia, które wymagają gibkości będą idealne dla nich. Od ósmego roku życia można pomyśleć, o biegach na krótki dystans, czy innych sportach lekkoatletycznych. Dobrą alternatywą dla dzieci od tego wieku na pewno będzie tenis ziemny, czy stołowy. Te treningi od 8 roku życia mają cały czas za zadanie budować wytrzymałość. Od 10-12 roku życia śmiało można dodać dzieciom mocniejszą lekkoatletykę (trochę dłuższe biegi) skok wzwyż. etc. Warto tez dodać dzieciom do grafiku pływanie długodystansowe, jeżeli oczywiście chce. Od 15 tego roku życia, dzieci, zwłaszcza chłopcy mogą dodać sporty siłowe, przykładowo z kilogramowym obciążeniem, na kostki, nadgarstki.

Oczywiście pamiętajmy, żeby nie wysyłać dzieci na wszystkie dyscypliny, które tutaj wymieniłam, wystarczą dwie ulubione, dziecko też musi mieć dzieciństwo, a kto wie, może któreś z waszych dzieci będzie wielką gwiazdą ?

Sport dla dzieci w domu

Różnie w życiu bywa i czasami mamy mniejszy budżet w danym miesiącu, co zrobić? Ćwiczenia w domu będą również satysfakcjonujące jak takie, na które trzeba dzieci zapisać i zawieźć. Ba! nawet zaoszczędzimy trochę czasu. Bo nie musimy dojeżdżać i nasz portfel mniej ucierpi. Bardzo fajne ćwiczenia na dzieci znajdziemy na yt, albo możemy też je zająć i z nimi potańczyć, co również znajdziecie w sieci. Jeżeli mamy podwórko, to super jest zabawa z piłką, na przykład siatkówka. No, możliwości jest wiele. Wskazane jest kupić tez dzieciom matę i po prostu żeby też ćwiczyły na macie, rozciąganie, mięśnie. Jeżeli dziecko ma wadę kręgosłupa, to sport dla dzieci w postaci rozciągania będzie zbawienny, tylko uważajcie! musicie informacji szukać w książkach jakie najlepsze ćwiczenia dla dzieci z wadą kręgosłupa. Ewentualnie warto obserwować zaufanych trenerów.  Inaczej możecie zaszkodzić dziecku, zamiast pomóc.

Sport dla dzieci z nadwagą

Tutaj będzie trudniejszy orzech do zgryzienia, ale to nie znaczy, że niemożliwy. Nadwaga może prowadzić do wielu zaburzeń w przyszłym życiu. Nie każdy człowiek z nadwagą, jest pewny siebie i nie przejmuje się opinią. Niestety, jest to problem coraz większy. Jaki sport dla dzieci z nadwagą?  Na pewno taki, który nie obciąża stawów. Tak więc w tym przypadku najlepiej zacząć od najprostszych ćwiczeń, jak przykładowo joga dla dzieci, czy rolki, albo narty tez będą wskazane w okresie zimowym. Dla otyłych dzieci na start super jest również zumba.  No i pamiętajcie, warto tez aby zadbać o dietę takiego dziecka. To znaczy, żeby ograniczyć słodycze, mniej potraw smażonych, no i ogólnie fast foodów.  Więcej warzyw, zup i suszonych owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *