Przyjście na świat nowego członka rodziny to nie tylko ogrom radości i miłości, ale również wiele nerwów i przygotowań. Kupowanie wózka, łóżeczka, fotelika, ubranek. Ciągłe chodzenie na badania, wahania nastroju oraz mniejsze możliwości fizyczne. Gdybanie na temat tego jak to będzie gdy już maluch pojawi się na świecie. Całokształt przygotowań nie omija również pozostałych dzieci. Informacja o nowym członku rodziny w zależności od wieku dziecka może być odebrana na wiele sposobów. Pojawienie się rodzeństwa to bardzo radosna jak i stresująca nowina, dlatego zastanówmy się jak poinformujemy swojego potomka o tym, że mama w brzuszku nosi drugie dziecko, tak by starszak odebrał to jako coś dobrego.
Kiedy poinformować dziecko?
Mimo Twojej ekscytacji i euforii nie poddawaj się emocjom. Zaraz po pozytywnym wyniku testu ciążowego nie biegnij i nie rozpowiadaj wszystkim o tym, że jesteś w ciąży. Szczególnie dla dzieci to wyjątkowa sytuacja, która z pewnością wpłynie na ich zachowanie. Zanim podzielisz się ze swoją pociechą informacją, że będzie starszym bratem/siostrą idź do ginekologa, zrób wszystkie badania i dopiero gdy będziesz pewna, że wszystko przebiega prawidłowo zastanów się w jaki sposób przekazać tę nowinę dzieciom. Pojawienie się rodzeństwa z pewnością wzbudzi w maluchach wiele emocji, dlatego warto się odpowiednio do tego przygotować.
Pojawienie się rodzeństwa – pierwsza rozmowa
Wiesz, że pojawi się maluszek i Twoje życie się zmieni. Mimo obaw cieszysz się i jesteś pewna, że Twojemu maleństwu niczego nie zabraknie. Jesteś pewna, że starszak również radośnie przyjmie tą nowinę, w końcu zawsze uwielbiał zabawę z innymi dziećmi! Jednak to nie do końca jest tak. Maluchy do około 3 roku życia nie zrozumieją sytuacji. Z czasem kiedy już Twój brzuszek zacznie być widać możesz zacząć mu tłumaczyć, że w środku jest dzidzia, choć i to nie zawsze pomoże zrozumieniu tego co nastąpi w najbliższych miesiącach. Pojawienie się rodzeństwa na świecie będzie momentem w którym maluszek zrozumie, że w waszym domu zagości nowy lokator.
Kilkulatki początkowo mogą ucieszyć się z ekscytujących wieści, jednak zawsze przychodzi moment zwątpienia. I do małej, bystrej główki wkradają się pytania i niepokój. Nie dość, że musi teraz bardziej uważać na brzuszek mamy, to jeszcze mama ciągle chodzi do lekarza. Później znikniesz na kilka dni w szpitalu, a gdy już wyjdziesz przyprowadzisz małą, krzycząco-śmierdzącą kulkę. Starsze dziecko obawia się również jak będzie wyglądało teraz wasze życie, czy znajdziesz czas żeby mu poczytać przed snem, wyjść na plac zabaw lub razem przygotować obiad. Boi się, że zostanie „zrzucony” na dalszy plan.
Dlatego pierwsza rozmowa na temat rodzeństwa powinna odbyć się w domowych warunkach. Zajadając lody, siedząc przed telewizorem lub grając w gry planszowe. W miejscu w którym dziecko będzie czuło się bezpieczne. Nie zaczynaj także rozmowy od pytania „Czy chciałbyś mieć rodzeństwo?” – bo wbrew naszym oczekiwaniom może paść odpowiedź przecząca. Nie okazuj również swojej nadmiernej radości i entuzjazmu, ponieważ maluch może czuć się gorszy, mniej ważny.
Reakcja starszaka
Każdy maluch jest inny więc trudno przewidzieć jego reakcję na nową sytuację. Przeważnie jednak gdy my w nerwach czekamy na opinię naszego jednoosobowego jury, dziecko jest na tyle zaskoczone, że nie odpowiada nic. W takiej sytuacji nie powinniśmy naciskać go ani popędzać. Maluch musi mieć czas na przemyślenie i ułożenie w główce nowego scenariusza waszego codziennego życia.
Najczęściej dopiero po kilku dniach zaczynają pojawiać się pytania i opinie. Warto wtedy zobrazować maluchowi jak będzie wyglądał wasz harmonogram. Pokazać gdzie dziecko będzie spało, co będzie robiło. Następnie warto wyciągnąć z szaf stare zabawki, ubranka, zdjęcia z okresu niemowlęcego naszego starszaka. Opowiedz mu jak to było kiedy był niemowlakiem, jak rósł i się zmieniał. Będzie zachwycony, a zarazem łatwiej będzie mu zrozumieć pojawienie się drugiego dziecka. Przeważnie jednak maluchy w którymś momencie zaczynają być nerwowe i zmieniają swoje zachowanie. Postaraj się dużo rozmawiać z dzieckiem i spędzać z nim jak najwięcej czasu. To dla niego również bardzo stresujący okres.
Rzeczy po rodzeństwie
Szykując się na przywitanie kolejnego dziecka, wyciągamy stare ubranka i zabawki. Często również mamy w posiadaniu wózek czy fotelik po starszym maluchu. Starszak w czasie tych przygotowań może czuć się pokrzywdzony, będzie widział, że jego rzeczy są oddawane młodszemu. Nie zawsze przyjmie tą wiadomość z radością.
Bo nie dość, że będzie się musiał dzielić rodzicami to jeszcze swoimi starymi rzeczami?
Przecież stare ubranka idealnie pasują na lalki, a zabawki pozwolą mu na zabawę w bobasa. Dobrze jest razem z dzieckiem wybrać, które rzeczy będzie chciał pożyczyć lub oddać niemowlęciu, a które mogłyby zostać dla niego. Unikniemy w ten sposób stresu i smutku ze strony starszego dziecka. Wybierając się na zakupy w poszukiwaniu wyprawki, również dobrze jest wdrożyć w nie starsze dziecko. Pozwól mu wybrać czy dla jego przyszłego rodzeństwa lepsze będzie body z małpką czy króliczkiem. Dziecko poczuje, że jego zdanie jest ważne i pomocne. A gdy już pojawi się na świecie maluszek, będzie mu zdecydowanie bliższy w ubrankach, które starszak sam wybrał.
Jeżeli nadal nie jesteśmy pewni jak przygotować starsze dziecko na pojawienie się rodzeństwa, warto obejrzeć krótki wywiad z Dorotą Zawadzką:
Pojawienie się rodzeństwa jest dla każdego dziecka wielkim przeżyciem. Maluch ma świadomość, że wszystko się zmieni i nigdy już nie będzie tak jak wcześniej. Jednak nie znaczy to, że będzie gorzej. Nie jesteśmy w stanie uniknąć stresu starszaka związanego z pojawieniem się noworodka, jednak możemy go znacznie zmniejszyć. Spokojna rozmowa oraz zobrazowanie najbliższego czasu gdy urodzi się maluszek bardzo pomoże mu z oswojeniem się z nową sytuacją. Okazywanie dużej ilości miłości i czułości zapewni, że dziecko nie poczuje się odrzucone, a Ty będziesz mieć kochanego, małego pomocnika.
Chcąc wynagrodzić starszakowi stresujący czas rozpieszczamy go na wiele sposobów. Sprawdź kiedy rozpieszczanie może zamienić się w rozpuszczanie dziecka:
https://www.erodzic.pl/rozpieszczanierozpuszczanie/
Agnieszka Wilkosz