Jakie przedszkole wybrać dla naszego malucha?

Jakie przedszkole wybrać dla naszego malucha?

Kiedy nasze dziecko staje u progu pójścia do przedszkola, zaczynamy się zastanawiać, którą z placówek wybrać. Zaczynamy rozglądać się za dobrym przedszkolem dla naszego dziecka, szukając informacji w internecie i podpytując sąsiadów. Nic dziwnego, że chcemy się dowiedzieć jak najwięcej na temat miejsca, w którym nasze dziecko będzie spedzało większą część dnia. Jakie więc aspekty wziąć pod uwagę wybierają placówkę edukacyjną dla naszego malucha?

Prywatne czy państwowe? To pytanie pojawia się bardzo często. Jak wiemy przedszkola prywatne są sporo droższe od ich państwowych odpowiedników. Jednak czy są one lepsze? Przecież wiele państwowych placówek oferuje równie wysoki poziom wychowawczy. Warto więc dokładnie przyjrzeć się różnicom programowych w obu rodzajach placówek. Czy prywatne przedszkole oferuje ciekawsze lub bardziej innowacyjne metody wychowawcze? Jaki sposób żywienia oferuje dla naszego dziecka? I wreszcie czy różnice są na tyle zauważalne aby dużo więcej za nie płacić?

Oferta edukacyjna. Warto zorientować się jakie zajęcia edukacyjne przewiduje program danego przedszkola. Jaki rozkład dnia oferuje oraz czy np. jest możliwość rozpoczęcia nauki języka obcego. Często nawet jeśli przedszkole samo nie prowadzi takich lekcji, to przy odpowiedniej liczbie zebranych chętnych można wynająć usługi dodatkowego nauczyciela angielskiego czy innego języka. Dzięki temu nasze dziecko już od wczesnych lat będzie wszechstronnie się rozwijało i nie będzie miało problemów z językiem w przyszłości.

Kadra nauczycielska. Jak wiemy to jeden z najważniejszych aspektów każdego przedszkola. To przecież nauczyciele swoim podejściem i metodami, decydują o tym czy nasze dziecko chętnie będzie chodziło do przedszkola czy nie. Od nich również zależy kształtowanie wzajemnych relacji między dziećmi, rozwiązywanie konfliktowych sytuacji czy poczucie bezpieczeństwa naszych pociech. Warto więc przed wyborem placówki, udać się na rozmowę z dyrekcją oraz kadrą pedagogiczną aby dowiedzieć się czy podejście wychowawcze danego miejsca w pełni nam odpowiada.

Odległość. Często stajemy przed dylematem czy wybrać lepsze przedszkole dalej od miejsca naszego zamieszkania czy też zaoszczędzić czas na dotarcie do domu i wybrać placówkę blisko domu. W takiej sytuacji warto jest sprawdzić czy wybrane przez nas przedszkole faktycznie jest warte codziennego, kilkugodzinnego stania w korkach bo przecież można ten czas spędzić z dzieckiem w domu lub na wyprawie na lody. Przeanalizujmy więc wszystkie za i przeciw bo może się okazać, że przedszkole niepodal nas wcale nie jest takie złe.

Z pewnością są jeszcze inne ważne aspekty, które należy rozważyć przed wybraniem odpowiedniej placówki przedszkolnej. Jednak sprawdzenie wyżej wymienionych z nich, pozwoli nam zdobyć sporo istotnych informacji o danym miejscu.

 

 

1 thought on “Jakie przedszkole wybrać dla naszego malucha?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *