Karmienie piersią u młodych matek może być prawdziwą zmorą, jedne mogą się faktycznie stresować, drugie kobiety kompletnie nie wiedza jak to robić. Inne zaś stresują się czy w ogóle będą miały pokarm. Spokojnie, Spokojnie,wszystko trzeba wziąć na zimno i tylko się uspokoić poniżej kilka najczęściej zadawanych pytań i najbardziej trafne odpowiedzi.
Kiedy karmić dziecko po porodzie
W czasie ciąży organizm sam przygotowuje się do laktacji. Mleko matki jest bogate w białka i gra ważną rolę w dojrzewaniu i ochronie przewodu pokarmowego dziecka od najmłodszych lat. Mówi się, że zaraz po porodzie (o ile oczywiście jest taka możliwość) przystawiamy dziecko do piersi, a ono ma automatyczny odruch „ssania”. Przede wszystkim pełni to funkcję wzmocnionych więzi między matką, a dzieckiem. Co najciekawsze, dziecko przystawione do piersi niedługo po porodzie,po jedzeniu, od razu zasypia i może spać prawie całą dobę, uspokaja się. Później ważne jest to, żeby przystawiać dziecko tak często jak ono chce, to znaczy po każdym przebudzeniu, no i maluch oczywiście (zazwyczaj) płacze, więc to już powinno być naturalnym odruchem.
Jak karmić dziecko żeby nie ulewało
Niektórym maluchom zdarza się to dość rzadko. Ale u niektórych dzieci może to być naprawdę uciążliwe. Dlaczego tak się dzieje ? Początkowo mięśnie przełyku jeszcze nie są przystosowane do przesuwania pokarmu do żołądka, stąd problem ulewania. Część mleka „idzie” do góry i stąd ten problem. Warto tez na początku malucha karmić mniej, a częściej, jeśli istnieje taka możliwość. W tedy dajemy mniej mleka, nie jest go zbyt wiele, więc od razu powędruje do żołądka, a co za tym idzie, problem ulewania może zniknąć, bo nie karmimy dziecka do syta.
Jak karmić dziecko żeby się nie zakrztusiło
Karmienie piersią na początku nie jest takie proste jakby się wydawało. Trzeba je opanować do perfekcji żeby tez dziecku było łatwo, zwłaszcza jeśli maluch nie współpracuje i nie chce ssać. Po pierwsze, dziecko trzeba trzymać tak, aby jego główka była wyżej niż nogi. Nie wolno! dziecka karmić na płasko. Warto tez usiąść z dzieckiem na spokojnie i je nakarmić, lepiej z nim nie chodzić. Bardzo ważne jest tez to, żeby dziecko nie było mocno przegłodzone, w tedy przy karmieniu piersią może być bardzo „zachłanne” i zbyt szybko chcieć ssać pokarm. W takiej sytuacji warto karmić tez dziecko mniej, a częściej. Jeśli to nadal nie pomaga, należy się zgłosić do specjalisty rozwoju psychomotorycznego
Jak karmić dziecko w nocy
Karmienie piersią noworodka w nocy, na pewno spędza sen z powiek niejednym rodzicom. Dziecko często chce jeść, bo żołądek maluszka początkowo jest bardzo mały i mało pokarmu do niego trafia, stąd częste napady głodu. Przez pierwsze 6 tygodni, karmienie piersią dziecka w nocy jest niemal obowiązkowe. W pierwszych tygodniach życia, przerwa nie powinna być dłuższa jak 4 godziny. Oczywiście, jeśli dziecko sobie smacznie śpi, to nie ma go po co budzić, niech śpi. Jak będzie głodne, to zawoła samo 😉