Łupież dziecięcy i młodzieńczy

Łupież dziecięcy i młodzieńczy

 

Każdemu niezależnie od wieku może zdarzyć się, że odkryje na swoich włosach malutkie białe płaty naskórka. Łupież jest bardzo częstym schorzeniem głowy z którym problem ma co trzeci dorosły, ale również duża część dzieci. Wywołane jest przez grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielanym sebum. Łupież u dzieci to częsty problem którego nie należy bagatelizować.

 

Skąd się bierze łupież?

Pierwszy rodzaj łupieżu najczęściej objawia się już w wieku niemowlęcym pod postacią tak zwanej ciemieniuchy. Ogromny wpływ na jej powstanie mają hormony matki, które są przekazywane maluszkom jeszcze w czasie ciąży. W późniejszych latach właśnie hormony będą stanowiły główną przyczynę łupieżu u dziecka. W wieku dojrzewania następuje wiele zmian takich tak trądzik czy przetłuszczanie się włosów, co jest spowodowane wytwarzaniem się dużej ilości łoju. To również może skutkować pojawieniem się łupieżu. Oprócz czynników hormonalnych duży wpływ na pojawienie się tego schorzenia ma dieta oraz pielęgnacja skóry. Nieodpowiedni sposób żywienia lub źle dobrane kosmetyki także mogą znacząco wpływać na kondycję skóry głowy.

 

W jaki sposób sobie z nim radzić?

Łupież jest niewątpliwie wstydliwym problemem, który może szczególnie dla dzieci i młodzieży być powodem do izolowania się od innych. Ważny jest też aspekt zdrowotny, ponieważ nie leczony łupież może skutkować pojawieniem się trudnych do wyleczenia schorzeń takich jak łuszczyca czy grzybica. Sposób leczenia powinien być dobrany do wieku dziecka, ze względu na różnice w delikatności skóry. Warto również porozmawiać o problemie z dzieckiem, ponieważ łatwiej będzie mu zrozumieć i łatwiej przejść przez ten ciężki czas.

 

Co jest odpowiednie dla mojego dziecka?

W zależności od tego w jakim wieku jest dziecko można dopasować odpowiedni sposób pielęgnacji by efekty były szybkie i trwałe.

• W przypadku niemowlęcej ciemieniuchy przeważnie nie stosuje się specjalistycznych kosmetyków. Jednak
jeżeli naskórek nie złuszcza się sam, warto masować główkę maluszka oliwką oraz delikatnie wyczesywać.

• U kilkulatka przeważnie problemem jest używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.
Jeżeli odstawienie dotychczasowych kosmetyków nie przyniesie rezultatów pomocne będą preparaty zwalczające łupież dla najmłodszych.

• Dla dzieci nieco starszych są przygotowane specjalne preparaty dostosowane do ich wieku. Delikatne szampony przeciwgrzybicze powinny w krótkim czasie dać oczekiwane efekty.

• Młodzież ma już o wiele więcej możliwości, ponieważ ich skóra nie jest już tak wrażliwa jak u mniejszych dzieci. Do wyboru jest niemal cała gama preparatów przeznaczonych dla dorosłych. Dobierając środek odpowiedni do schorzenia jesteśmy szybko wyleczyć przykrą dolegliwość.

 

Z łupieżem do lekarza?

Łupież u dziecka łatwo jest zaniedbać, dlatego tak ważna jest pielęgnacja skóry głowy. Nie jest to przypadłość
trudna do wyleczenia, wystarczy kupić odpowiedni preparat i systematycznie go stosować. Jeżeli nie
pojawiają się żadne niepokojące objawy takie jak pieczenie, silny świąd czy zaczerwienienie skóry nie musisz zabierać dziecka do specjalisty. Warto szybko zareagować by dolegliwość ustąpiła jak najszybciej i dziecko nie odczuwało skrępowania czy wstydu.

 

Zobacz również jakie kosmetyki warto stosować do pielęgnacji skóry dziecka:

https://www.erodzic.pl/na-co-zwracac-uwage-wybierajac-kosmetyki-dla-dziecka/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *