Dziewczęta wchodzące w okres dojrzewania przeżywają wiele zmian zarówno fizycznych jak i psychicznych. Zaczynają inaczej postrzegać otaczający je świat, stają się bardziej emocjonalne. Większą uwagę zwracają również na swoją pozycję społeczną i wygląd. Chcą być znane i popularne, a żeby to osiągnąć często dostosowują się do standardów panujących wśród rówieśników. Dziewczynki chcąc dopasować się do swoich znajomych chcą być modne i piękne, zwykle nie zważając na konsekwencje. Makijaż u nastolatek to chleb powszedni – dzięki niemu dziewczyny czują się starsze, ładniejsze i bardziej wyjątkowe. Jednak stosowanie go na tak młodej i delikatnej cerze może przynieść wiele negatywnych skutków.
Kiedy nastolatki zaczynają się malować?
Przyglądając się zmianom jakie zachodzą w kolejnych pokoleniach możemy zauważyć tendencję do szybszego przechodzenia przez kolejne etapy dojrzewania. Coraz młodsi nastolatkowie sięgają po rzeczy które dotychczas dotyczyły ich starszych kolegów. Jeszcze kilka lat temu czymś wielkim wśród 11 latek było nałożenie błyszczyku i tuszu – dziś dziewczęta sprawnie posługują się całą gamą kosmetyków. Makijaż u nastolatek możemy zauważyć niekiedy nawet u dziesięcioletnich dziewczyn. Najczęściej są to dopiero próby, które nie zawsze wychodzą tak jak powinny, ale zdarzają się również dziewczyny które potrafią zrobić pełny, profesjonalny makeup.
Po co nastolatkom makijaż?
To pytanie zadaje sobie niemal każdy rodzic dorastającej dziewczyny. Piękna, gładka buzia lub twarz wysypana trądzikiem – w obu przypadkach dla rodziców kosmetyki wydają się niepotrzebne, a nawet szkodliwe. Jednak makijaż u nastolatek dodaje pewności siebie, dzięki czemu w tym trudnym czasie jakim jest dojrzewanie czują się lepiej. Dodatkowo media oraz postępująca moda w bardzo dużym stopniu wpływają na zachowanie młodzieży. Serwisy internetowe wzbogacają się o tutoriale makijażowe wykonywane przez młode dziewczyny, które pokazują w jaki sposób się malować. Dzięki temu makijaż u nastolatek może wyglądać na prawdę profesjonalnie.
Czy makijaż jest szkodliwy?
Skóra musi oddychać. Pełny i ciężki makijaż stosowany codziennie na pewno nie wpłynie korzystnie na stan naszej twarzy. Młodzieńcza cera, często pokryta trądzikiem tym bardziej powinna być chroniona i pielęgnowana przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Makijaż u nastolatek jest jednak częstym widokiem, dlatego jeżeli nie ma możliwości rezygnacji z niego warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:
- Przed pójściem spać konieczny jest demakijaż twarzy, który oczyści skórę.
- Jeżeli mamy skłonność do alergii czytajmy składy! To nie kosmetyki nas uczulają, a ich konkretny składnik.
- Zwracajmy uwagę na daty ważności, szczególnie jeśli chodzi o produkty do makijażu których nie używamy na co dzień.
- Pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji przyrządów do nakładania kosmetyków. Na nieumytym pędzlu zbiera się ogromna ilość bakterii, które z łatwością przenoszą się na twarz.
Okres dojrzewania to również czas buntu, pierwszych samodzielnych decyzji i niechęci do podporządkowywania się dorosłym. Zarówno chłopcy jak i dziewczyny pragną mieć swoje zdanie i często nie akceptują odmiennej decyzji swoich rodziców. Skutkiem są problemy z porozumiewaniem się i kłótnie. Między członkami rodziny powstaje mur, który budujemy latami. Nie chcąc stawać się nadopiekuńczymi rodzicami musimy pozwolić na swobodę w podejmowaniu działań przez nasze dzieci. I choć nie zawsze są to dobre decyzje, warto pozwolić na nie młodym dorosłym. Każdy z nas najlepiej uczy się na swoich własnych błędach.
Przeczytaj również:
https://www.erodzic.pl/wakacyjna-praca-dla-nastolatkow/
Agnieszka Wilkosz
Kiedyś nie było mowy żeby nastolatki się malowały i to były dobre zasady