Najlepsze ćwiczenia po porodzie

Najlepsze ćwiczenia po porodzie

Powrót do wymarzonej figury po ciąży może stanowić nie lada wyzwanie. Wiadomo, że sytuacja sama się nie poprawi, więc o płaski brzuch będzie trzeba powalczyć. Na szczęście odpowiedni zestaw ćwiczeń i odrobina silnej woli mogą zdziałać cuda, do czego z pewnością będziemy dążyć. Jak ćwiczyć? Jakie ćwiczenia po porodzie warto wybrać? Od kiedy ćwiczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym najnowszym wpisie!

Kiedy zacząć ćwiczenia po porodzie?

Pierwsze ważne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, biorąc się za ćwiczenia po porodzie. Kiedy zacząć? Wszystko oczywiście zależy od tego, czy rodziłaś siłami natury, czy przy pomocy cesarskiego cięcia. W przypadku porodu naturalnego można rozpocząć pierwsze ćwiczenia już po upływie 7-8 tygodni. Nieco inaczej jest po “cesarce”, która oczywiście wymaga dłuższego odpoczynku , tutaj z ćwiczeniami powinnaś poczekać do 13-14 tygodnia po porodzie.

Ćwiczenia po porodzie naturalnym

ćwiczenia po porodzie pilatesPrzechodząc już do samych ćwiczeń, zaczniemy od tych, które można spokojnie wykonywać po porodzie naturalnym. Po 8 tygodniowej regeneracji powinnaś zacząć stopniowo przywracać mięśnie brzucha do sprawności sprzed porodu. Na początku można zastosować delikatne ćwiczenia oddechowe, masowanie brzucha i naprzemienne wyprostowywanie i zginanie sylwetki. Na dobrą sprawę tego typu aktywność, możemy wdrożyć już kilku dniach od porodu. Do konkretnych ćwiczeń przechodzimy oczywiście później. Mowa tutaj o zajęciach pilatesu. Jest to zdecydowanie najefektywniejsza forma ćwiczeń, jeżeli chodzi o rozwój mięśni poprzecznych, odpowiedzialnych za utrzymanie narządów wewnętrznych na właściwym miejscu.  Dzięki pilatesowi rozciągniesz i uelastycznisz swoje mięśnie, co zdecydowanie pozytywnie wpłynie na kondycję Twojego brzucha. Dodatkowo praktykując ten zestaw ćwiczeń, skorygujesz swoją postawę, która najprawdopodobniej uległa przygarbiony, ze względu na przyjmowanie wygodne, acz niepoprawnej sylwetki w trakcie noszenia ciąży.

Ćwiczenia po porodzie cesarskim

Jeżeli chodzi o ćwiczenia po porodzie metodą cesarskiego cięcia, jest nieco inaczej. W tym wypadku nie mamy, aż tylu możliwości, co w przypadku naturalnego porodu, jednak nie znaczy to, że możemy spocząć zalegając całe dnie w łóżku. Po pierwsze, warto dużo spacerować. Proste spacery po korytarzu to pierwszy krok do aktywności poporodowej. Gdy tylko okres regeneracji minie, a rana po cięciu odpowiednio się zagoi, będziesz mogła przystąpić do bardziej konkretnych ćwiczeń. Na samym początku spróbuj zestawu

  • Podnoszenie miednicy na zgiętych kolanach z utrzymaniem w górze przez 2-3 sekundy – 15 powtórzeń.
  • Pompki damskie z naprzemiennym unoszeniem nóg – 10 powtórzeń.
  • Unoszenie wyprostowanej nogi leżąc na boku – 10 powtórzeń z każdej strony.

Ten prosty zestaw pozwoli Ci wzmocnić mięśnie tułowia, brzucha i ud, co pozwoli Ci wrócić do formy i przejść  na ćwiczenia o wyższym stopniu trudności.

Ćwiczenia po porodzie YouTube

Gdy te podstawowe ćwiczenia przestaną Ci wystarczać, możesz przejść do bardziej zaawansowanych zestawów ćwiczeń. Po gotowe zestawy zajrzyj koniecznie na YouTube, tam dosłownie roi się od wskazówek i trenerek, które pomogą Ci osiągnąć sylwetkę lepszą niż ta sprzed ciąży! Na jakie kanały warto zajrzeć? Zdecydowanie powinnaś sprawdzić ćwiczenia naszych czołowych sportsmenek, czyli Anny Lewandowskiej i Ewy Chodakowskiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *