Nauka przez zabawę – to musisz wiedzieć!

Nauka przez zabawę – to musisz wiedzieć!

Mało jest osób, którym nauka przychodzi łatwo. Jeszcze mniej takich, którzy z nauki czerpią przyjemność. Nabywanie nowych umiejętności i zdobywanie nowej wiedzy to najczęściej proces długotrwały, żmudny i monotonny, zmuszający nas do wielogodzinnego powtarzania tego samego materiału w kółko i w kółko, co negatywnie odbija się na skuteczności utrwalania wiedzy. Nieco inaczej jest w przypadku małych dzieci. Tutaj sprawa nie do końca przypomina naukę, którą my uprawiamy. Dzieci największą część wiedzy i umiejętności nabywają poprzez obserwację i naśladownictwo, co z kolei otwiera nam nowe możliwości stymulowania rozwoju. Jak? Chodzi oczywiście o naukę przez zabawę!

Nauka przez zabawę, kiedy jest skuteczna?

nauka przez zabawęOstatnimi czasy nauka przez zabawę stała się czymś więcej niż tylko alternatywnym, ciekawym podejściem do edukacji. Jak się okazuję, to właśnie ta forma przekazywania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności odznacza się bardzo wysoką skutecznością. Dzięki temu stosuje się ją coraz częściej nie tylko na zajęciach dodatkowych, ale również podczas tradycyjnego toku nauczania. Dlaczego nauka przez zabawę jest tak skuteczna?

Otóż wszystko rozbija się o motywację i zaangażowanie. Podczas nauki tradycyjnymi metodami nasz mózg szybko się męczy, rozprasza i całkowicie traci motywację do nauki. W przypadku nauki przez zabawę, umysł malucha zaintrygowany i pochłonięty zabawą, z przyjemnością i łatwością chłonie kolejne partie wiedzy. Ponadto wiedza zdobyta w ten sposób znacznie lepiej się nam utrwala, dzięki temu, że jesteśmy zrelaksowani i odprężeni.

To wszystko składa się na bardzo skuteczną i atrakcyjną metodę nauczania, doskonale odnajdującą swoje miejsce w nauczaniu dzieci, dla których zabawa jest czymś naturalnym.

Zalety nauki przez zabawę

Nie jest ciężko znaleźć zalety, jakimi może pochwalić się nauka przez zabawę. Sporo z nich wymieniliśmy już powyżej. Nauka przez zabawę to przede wszystkim:

  • lepsze przyswajanie nowej wiedzy
  • okazja na rozwój umiejętności społecznych
  • większe zaangażowanie dziecka
  • bardziej utrwalona wiedza
  • mniej stresu, większe zadowolenie

Wady nauki przez zabawę

Opowiadając o nauce przez zabawę, nie możemy nie wspomnieć o wadach i potencjalnych problemach tego typu rozwiązania. Nie jest przecież tak, że jest to jedyna słuszna metoda, niepozbawiona wad. Jest ich kilka:

  • obecność innych dzieci może negatywnie wpłynąć na skupienie i oddalić element edukacyjny w całym przedsięwzięciu
  • niektóre dzieci nie potrafią skutecznie przyswajać wiedzy tą metodą
  • cały proces nauki przez zabawę wymaga odpowiedniego podejścia, a nie umiejętne zastosowanie grozi chaosem i nieuporządkowaniem przyswajanego materiału
  • nauka przez zabawę nierzadko wymaga przygotowania odpowiednich pomocy naukowych i materiałów co łączy się z wydatkami i poświęceniem dodatkowego czasu, przez osobę prowadzącą.

1 thought on “Nauka przez zabawę – to musisz wiedzieć!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *