Większość z nas uwielbia czas letni. Piękne, ciepłe dni, kiedy nie trzeba ubierać kolejnych warstw zimowych ubrań. Grube, ocieplane buty rzucamy w kąt na rzecz lekkich sandałów. I choć bywają dni kiedy skwar doskwiera niemiłosiernie to i tak jest to lepsze niż minusowa temperatura. Zawsze można zjeść dwie porcje lodów, wypić zimny napój czy usiąść przed wentylatorem. Każdy z nas ma jakiś swój sposób na ochłodę, dzięki czemu jakoś przetrwamy te upały. Ochrona niemowląt latem jest troszkę bardziej skomplikowana. Maluch ma delikatną skórę i jest bardzo podatny na temperaturę. W jaki sposób chronić niemowlę przed nieustającą gorączką?
Spacer gorszy niż sauna
W piękne, słoneczne dni aż żal nie wyjść z maluchem na spacer. Świeże powietrze, spokój i przyjemny wietrzyk. Warto jednak pamiętać o tym by w upalne dni nie wychodzić dzieckiem w południe. Słońce wtedy na prawdę mocno grzeje, a przebywanie na nim zbyt długo może być tragiczne w skutkach. Ochrona niemowląt latem jest bardzo ważna, ponieważ delikatne ciało dziecka nie jest przystosowane do tak wysokich temperatur. Najlepiej wybrać się na spacer od rana do godziny 12 lub wieczorem po 17. Dodatkowo dobrze jest wysmarować ciało maluszka kremem z filtrem, żeby uniknąć poparzeń.
Znaczącą kwestią jest również ubiór. Większość z nas z troski zapomina o tym, że dziecko odczuwa temperaturę tak samo jak my. Dlatego nie potrzeba ubierać go w kolejne warstwy body, kaftanika i kołderki. Często wystarczy po prostu body bez rękawów, cienka czapeczka oraz tetrowa pieluszka do okrycia. Ochrona niemowląt latem nie jest łatwa, musimy o wielu sprawach pamiętać i rozpatrywać je na różne sposoby. W tym przypadku wystarczy zwrócić uwagę na to jak sami się ubieramy i podobnie odziać maluszka.
No i najważniejsze. Nigdy nie okrywaj niczym wózka dziecka! Na pierwszy rzut wydaje się nam może logiczne, że w ten sposób osłonimy malucha przed promieniami słońca, jednak nie do końca to tak działa. Przykrywając wózek zmniejszamy dziecku dopływ powietrza, przez co wewnątrz temperatura rośnie. Jeżeli pragniemy osłonić dziecko przed słońcem warto dokupić do wózka parasolkę. Jest to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się podczas każdego spaceru.
Domowa gorączka
Najczęściej w naszych domach nie jest wiele lepiej niż na dworze. Wlatujące przez szyby promienie słońca nagrzewają pokoje, a przez uchylone okna przedostaje się ciepłe powietrze. Nie jest łatwo ochłodzić mieszkania, jednak warto spróbować zasłaniając okna i włączając wentylatory. Pamiętajmy jednak by chłodne powietrze nie leciało wprost na dziecko. Możemy go ustawić w drugiej części pokoju lub przed wejściem do pomieszczenia w którym jest malec. Upał w domu jest szczególnie nieznośny kiedy maluch chce spać. Jeżeli w domu jest szczególnie gorąco, pozwól zasnąć mu w samej pieluszce, a następnie przykryj go cienką, przewiewną tkaniną.
Najważniejsze podczas upalnych dni jest nawodnienie, dlatego często proponuj dziecku płyny. Maluszkowi, który pije z piersi nie jest konieczne podawanie wody, jednak mleko mamy tylko na początku jest rzadkie, im dłużej dziecko ssie tym pokarm staje się gęstszy i ciężej jest nim zaspokoić pragnienie. Właśnie wtedy maluch może być niespokojny i płaczący. Miej zawsze przygotowaną butelkę z świeżą wodą by móc sprawdzić czego w danej chwili pragnie Twoje dziecko. Świetnym sposobem na ochłodę jest również woda w buteleczce, którą możemy delikatnie spryskać maluszka.
Ze względu na wysokie temperatury powinniśmy częściej zmieniać pieluszkę dziecku. Jednorazowe pieluszki są z dość grubego tworzywa przez co przedostanie się powietrza do wewnątrz jest utrudnione. Jeżeli maluch bardzo się spoci dobrze jest zrobić mu kąpiel nawet w ciągu dnia. Odświeżony i pachnący poczuje się o wiele lepiej!
Niepokojące objawy
Kiedy maluszek w czasie panujących upałów zbyt mało pije, może nastąpić odwodnienie organizmu. Jesteśmy w stanie to zauważyć po zachowaniu dziecka, które staje się ospałe, apatyczne, ma suchą i rozgrzaną skórę, nie oddaje moczu lub robi to o wiele rzadziej. Równie niebezpieczny jest udar słoneczny który rozpoznamy po rosnącej temperaturze, zaczerwienionych policzkach, rozdrażnieniu malucha. W każdym z tych przypadków konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dlatego jeżeli zauważyć niepokojące objawy nie zastanawiaj się. Ochrona niemowląt latem wymaga wiele uwagi, ponieważ organizm tak małego dziecka nie jest w stanie się sprawnie bronić. Bądźmy rozważni i spostrzegawczy by móc spokojnie i radośnie spędzić te upalne dni.
Zajrzyj również do naszego ostatniego artykułu:
https://www.erodzic.pl/wakacje-w-polsce/
Agnieszka Wilkosz
1 thought on “Ochrona niemowląt latem”