Olej palmowy w mleku modyfikowanym nieszkodliwy?

Olej palmowy w mleku modyfikowanym nieszkodliwy?

 

Każdy rodzic pragnie by jego dziecko już od małego rozwijało się prawidłowo i zdrowo rosło. W takim przypadku najlepszym sposobem oraz największą korzyścią dla dziecka od narodzin jest karmienie mlekiem mamy. Zdarzają się jednak sytuacje gdy karmienie piersią nie jest możliwe, a jedyną alternatywą jest mleko modyfikowane. Olej palmowy w mleku modyfikowanym wywołał wśród rodziców niepokój oraz poruszenie. Zaczęli oni przeszukiwać półki sklepowe w poszukiwaniu mleka zastępczego, które nie będzie posiadało w swoim składzie tłuszczu palmowego. Zaniepokojeni obecnością szkodliwego tłuszczu w pokarmie dla niemowlęcia rezygnują z popularnych mlek i nerwowo poszukują innych alternatyw. Jednak wgłębiając się w temat tłuszczów palmowych dowiemy się, że dzieli się on na różne rodzaje i sposoby oczyszczania, co jest bardzo znaczące. Firma NUTRICIA (producent BEBIKO oraz BEBILON) chętnie wyjaśniła jaki rodzaj oleju palmowego jest dodawany do mlek oraz jak wielki wpływ on ma na rozwój dzieci.

 

Rodzaje oleju palmowego

 

Utwardzony

Olej zawierający szkodliwe dla organizmu tłuszcze trans, powstające w wyniku uwodornienia oleju w wysokiej temperaturze. Nadmierne spożywanie tłuszczów trans może powodować otyłość brzuszną, podwyższenie złego cholesterolu, pogorszenie profilu lipidowego. Może skutkować chorobami serca, układu krążenia, nagłym zatrzymaniem akcji serca lub zawałem.

Tłuszcze utwardzone znajdziemy w takich produktach jak: żywność fast-food, chipsy, ciastka, czekolady, batony czy margaryna.

 

Nieutwardzony

Tłuszcz pozyskiwany z owoców palmy oleistej. Bardzo wartościowy ze względu na dużą zawartość korzystnych składników odżywczych i witamin.

 

 

Starszy kierownik działu marketingu NUTRICIA odpowiada:

 

Po co olej palmowy w mleku modyfikowanym?

„W odpowiedzi na szczególne potrzeby żywieniowe niemowląt skład naszych mlek modyfikowanych jest tak opracowywany, aby profil kwasów tłuszczowych był jak najbardziej zbliżony do profilu kwasów tłuszczowych występujących naturalnie w mleku matki. Olej palmowy, składnik części receptur, jest źródłem kwasu palmitynowego, który znajduje się również w mleku matki. Tłuszcze (obok białka i węglowodanów) stanowią podstawowy składnik odżywczy. Są przede wszystkim źródłem energii, która jest niezbędna do zapewnienia prawidłowego rozwoju oraz utrzymania funkcji życiowych organizmu. Właśnie z tego względu w oparciu o wiedzę naukową profil kwasów tłuszczowych w naszych mlekach modyfikowanych (pochodzących z różnych typów olejów) jest opracowywany w taki sposób, by był możliwie jak najbardziej zbliżony do profilu pożądanego w żywieniu niemowląt. Mieszane są różne oleje roślinne, które razem stanowią jedynie około 25% ilościowej zawartości makroskładników mleka modyfikowanego.

 

Jaki rodzaj oleju jest stosowany w mlekach NUTRICIA?

„Wszystkie oleje roślinne, jakie znajdują się w recepturach naszych mlek modyfikowanych, są olejami rafinowanymi – mamy pewność, że są w pełni bezpieczne dla najmłodszych. Jednocześnie są to oleje nieutwardzone, wolne od tłuszczów trans (te powstają w procesie utwardzania, który nie jest stosowany przez NUTRICIA). Oleje nierafinowane mogą zawierać zanieczyszczenia, np. metale ciężkie, dlatego nie są odpowiednie w żywieniu niemowląt i małych dzieci i nie spełniają naszych standardów jakości.”

 

Skąd pewność, że olej palmowy w mleku modyfikowanym jest bezpieczny?

„Tutaj na wstępie warto podkreślić, że międzynarodowa organizacja skupiająca ponad 500 naukowców i lekarzy praktyków z całej Europy, czyli Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), w odpowiedzi na aktualne doniesienia dokonała przeglądu literatury dotyczącej skutków stosowania oleju palmowego dla zdrowia. Organizacja ta oświadczyła, że olej palmowy jako źródło tłuszczów może być bezpiecznie stosowany ze względów zdrowotnych w preparatach do żywienia niemowląt. Jest to najnowsze stanowisko z 2019 roku, stworzone przez ekspertów, w tym pediatrów, uznawane na całym świecie.”

 

Jakie są standardy bezpieczeństwa NUTRICIA?

„Przestrzegamy surowych standardów określonych dla żywności przeznaczonej dla najmłodszych, które wynikają zarówno z prawa krajowego, jak i europejskiego. Nasze wewnętrzne uregulowania są w niektórych przypadkach bardziej restrykcyjne niż wymaga tego prawo, zgodnie z rekomendacjami takich instytucji jak EFSA. Co więcej, w trosce o jakość i bezpieczeństwo naszych produktów niektóre parametry badamy, choć nie wymaga tego prawo. Gwarancję bezpieczeństwa oleju palmowego wykorzystywanego we wszystkich mlekach modyfikowanych NUTRICIA dają nam: audyty, podczas których kontrolowani są dostawcy oleju, kontrola surowca – weryfikacja poziomu estrów, a także kontrola gotowego produktu.”

 

A co ze środowiskiem?

„Od 2011 roku jesteśmy aktywnym uczestnikiem RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) – międzynarodowej organizacji zajmującej się wyznaczaniem standardów dobrych praktyk w produkcji oleju palmowego, z poszanowaniem środowiska naturalnego i lokalnych społeczności. 100% oleju palmowego pozyskujemy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, aby ograniczyć nasz wpływ na środowisko do minimum, a docelowo ten wpływ wyeliminować. Ten surowiec pozyskujemy wyłącznie od dostawców z certyfikowanych upraw, co gwarantuje zrównoważony charakter upraw i wiarygodne kryteria środowiskowe.”

 

Przez wiele lat mleko zastępcze było zmieniane i ulepszane, tak by jak najbardziej przypominało naturalne mleko. W końcu po ogromnej ilości badań i prób możemy mieć pewność, ze zawiera ono niemal wszystkie niezbędne składniki umożliwiające prawidłowy rozwój dziecka. Dodatkowo dzięki konkretnej i rzetelnej odpowiedzi od jednej z największych firm produkujących produkty dla niemowląt i małych dzieci mamy pewność, że olej palmowy w mleku modyfikowanym BEBIKO I BEBILON jest w pełni bezpieczny. Przestańmy bać się nieznanego oraz kierować się tylko i wyłącznie opinią publiczną, a zacznijmy dowiadywać się u źródła. Dzięki temu podczas każdego z wyborów będziemy kierować się prawdziwymi informacjami, a nie zasłyszanymi oraz niepewnymi pogłoskami.

 

Jeżeli nadal nie jesteś pewna czy mleko modyfikowane jest odpowiednie dla Twojego maluszka koniecznie przeczytaj:

https://www.erodzic.pl/czy-mleko-modyfikowane-jest-bezpieczne/

 

 

Agnieszka Wilkosz                          

 

3 thoughts on “Olej palmowy w mleku modyfikowanym nieszkodliwy?”

  • No tak. Producent zapewnił, że zdrowy, więc jest”zdrowy”. Jeszcze kilka dekad temu – po raz ostatni w latach 70. – producenci papierosów zapewniali dokładnie to samo, podkreślając dodatkowe zalety palenia (odprężenie organizmu). Jak można poważne traktować tego rodzaju oświadczenia?

    Na całym świecie podkreśla się szkodliwość oleju palmowego i jego pochodnych bez względu na to, czy chodzi o utwardzony czy nieutwardzony (wątpię zresztą, by producent był w tej kwestii szczery). Dotyczy to zwłaszcza produktów przeznaczonych dla dzieci, które stosuje się przez kilkanaście czy kilkadziesiąt miesięcy (w odróżnieniu np. od batonów z tłuszczami trans, którymi faszerujemy się w najlepszym razie okazjonalnie, co nie znaczy, że bez konsekwencji, zwłaszcza w połączeniu z upodobaniem do masła itp.).

  • Imię i nazwisko tego „starszego kierownika działu marketingu”?
    To nie jest wiarygodny artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *