Otyłość wśród dzieci

Otyłość wśród dzieci

 

 

Wielkimi krokami zbliża się lato, czas odpoczynku i relaksu. Pora roku w której każdy z nas choć na kilka dni bierze urlop by móc się zregenerować i spędzić trochę czasu z rodziną. Również dzieciom pozwalamy na większy luz zarówno w obowiązkach jak i w diecie. Otaczające nas sklepy zachęcają do lodów, gofrów czy shake’ków, a w tak gorące dni ciężko odmówić zarówno sobie jak i dzieciom słodkich pyszności. Sporadycznie możemy pozwolić na odrobinę niezdrowych smakołyków, ale pamiętajmy, że najważniejsze nie są zachcianki tylko zdrowie. Współcześnie bardzo duża ilość dzieci ma nadwagę lub otyłość. Jest to nie tylko nieestetyczne i utrudniające funkcjonowanie, ale może być niebezpieczne dla zdrowia.

 

Czy moje dziecko ma nadwagę?

Często na pierwszy rzut oka widać, że dziecko ma nadwagę lub otyłość, jednak dla pewności warto posłużyć się siatką centylową. Najpopularniejszym wskaźnikiem wagowo-wzrostowym jest BMI. W przypadku dzieci i młodzieży jego wartość zależy od wieku i płci. Zgodnie z definicją WHO:

  • nadwaga to zaburzenie, w którym wartość wskaźnika BMI jest równa lub większa od 85 centyla, a mniejsza niż 95 centyla
  • otyłość rozpoznajemy, gdy wartość wskaźnika BMI jest równa lub większa od 95 centyla

Takie badania przeprowadzane są również przez lekarza rodzinnego na bilansach, dzięki czemu możemy systematycznie kontrolować wagę naszego dziecka.

Otyłość a dziedziczenie

W rozwoju otyłości i nadwagi pewną rolę odgrywają geny. Jeżeli w rodzinie pojawiały się takie przypadki dziecko może mieć skłonność do wolniejszej przemiany materii i magazynowania tkanki tłuszczowej. Jednak nie musi tak być, ponieważ o wystąpieniu otyłości decyduje kilka czynników, które współistniejąc zapewniają nieprawidłową wagę.  Oprócz genów duży wpływ na wystąpienie otyłości ma nieodpowiednia dieta oraz brak aktywności fizycznej. Skłonność genetyczna nie musi prowadzić do dodatkowych kilogramów, jednak oznacza, że dana osoba powinna zwracać większą uwagę na sposób odżywiania się oraz ilość ruchu. Współcześnie dzieci coraz mniej czasu spędzają na świeżym powietrzu, rzadziej uprawiają sporty czy spacerują. Większą część czasu wolnego wolą poświęcać wirtualnemu światu. Korzystając z komputera dzieci często też podjadają przekąski, które źle wypływają na ich wagę.

Jak walczyć z otyłością?

Tylko wspólna walka będzie zakończona powodzeniem. Wspierajmy dzieci zarówno w czasie aktywności fizycznej jak i podczas diety. Jesteśmy przykładem dla swoich pociech i to w dużej mierze zależy od nas czy nasze dziecko będzie prowadziło zdrowy tryb życia. Zestaw ćwiczeń powinien być dostosowany do wieku dziecka. Najlepszym sposobem na zmotywowanie dzieci do sportu jest aktywność poprzez zabawę. Dla przedszkolaków i dzieci w początkowych klasach szkolnych będzie to również wielka frajda. Nastolatkom bardziej spodobają się różnego rodzaju gry sportowe. W zależności od upodobań mogą to być: koszykówka, piłka nożna, siatkówka, hokej, sztuki walki czy gimnastyka. Dieta powinna być zdrowa, pożywna i kolorowa. Ważne jest by dzieci spożywały pięć posiłków dziennie w odstępach 3-4 godzinnych. Dzięki zdrowemu stylowi życia nasze pociechy będą zdrowsze i pełne energii.

 

Daj dobry przykład!

W dzisiejszych czasach nadwaga i otyłość są bardzo często spotykane. Ciężko jest zmienić ukształtowane przez lata nawyki, jednak dla zdrowia swojego i dzieci jest to konieczne. Maluchy bardzo łatwo mogą przybrać na wadze, gdy nie kontroluje się ich diety. Dzieci uwielbiają słodycze, które są niezdrowe i kaloryczne, dlatego nie powinny znajdować się w ich stałym menu. Małe dzieci uwielbiają ruch i zabawy na świeżym powietrzu, dopingujmy je i chwalmy. Gdy wejdą w wiek dorastania zainteresowanie aktywnością fizyczną może się zmniejszyć i zostać zastąpione telewizją czy internetem. Pamiętajmy, że największym przykładem dla dzieci jesteśmy my, rodzice. Maluchy powielają nasze zachowania i nawyki. Sprawmy by były one korzystne dla wszystkich.

 

Dowiedz się jak dużo korzyści w życie dziecka wnosi aktywność fizyczna:

https://www.erodzic.pl/cwiczace-dzieci-maja-wieksze-szanse-na-sukces-w-przyszlosci/

 

Agnieszka Wilkosz            

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *