Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Higiena ciała to niezwykle ważny aspekt zdrowego życia. Wiadomo przecież, że zaniedbywanie jej może doprowadzić do bardzo poważnych, nieprzyjemnych konsekwencji. Regularne mycie zębów i całego ciała to dopiero początek dbania o higienę. Niestety nawet takie podstawy często dla dziecka stanowią uciążliwy obowiązek. Sytuacja robi się jeszcze bardziej napięta, kiedy chodzi o mycie zębów. Unikanie, wymigiwanie się i wymówki, aby tylko mieć to z głowy to bardzo popularne dziecięce zagrania. Niestety sam przymus i pilnowanie nic tutaj nie da, bo mycie zębów powinno być dla dziecka naturalne i ważne, nie ze względu na nakaz, tylko z własnej nieprzymuszonej woli. Jak przekonać dziecko do mycia zębów? O tym powiemy sobie dzisiaj na łamach eRodzic.pl!

Dlaczego mycie zębów jest takie ważne?

Jak przekonać dziecko do mycia zębów?Szczotkowanie zębów to podstawowa forma dbania o higienę jamy ustnej. Zalecenia dentystów mówią nam zaś, że powinniśmy to robić co najmniej dwa razy dziennie. Dlaczego? Otóż pozbycie się osadu i resztek pokarmu z zębów sprawia, że ten nie jest w stanie zalegać i się odkładać co jest główną przyczyną próchnicy i innych chorób dziąseł i zębów. Powodów, dla których trzeba myć zęby jest wiele. Przede Wszystkim warto pamiętać, że wszelkiej maści bakterie i wirusy dostają się do naszego organizmu właśnie przez jamę ustną. Dbając o jej higienę regularnie pozbywamy się ich, zanim rozwiną się w coś gorszego i przejdą do dalszej części organizmu. Nieregularne mycie lub całkowita rezygnacja z dbania o higienę zębów prowadzi do ubytków, próchnicy, zapalenia dziąseł i nieprzyjemnego oddechu. Piękny uśmiech to coś, o co warto walczyć, szczególnie na etapie dziecięcym, bo im bardziej dziecko wpoi sobie nawyk za młodu, tym lepiej będzie dbało o zęby w przyszłości.

Jak przekonać małe dziecko do mycia zębów?

Przekonanie dziecka do mycia zębów może być trudne. Kilkulatki często wymigują się od mycia, często przeciągając i przekładając tę chwilę do czasu, gdy rodzice zapomną lub będzie już za późno i będzie można położyć się spać od razu. Są jednak sposoby na maluchy i techniki, które skutecznie przekonają je do mycia zębów. Na pytanie, jak przekonać dziecko do mycia zębów odpowiedź jest jedna: powoli.

Robienie małych kroczków to podstawa budowania zdrowego nawyku. Z początku warto zadbać o to, aby prośba o mycie zębów nie brzmiała jak rozkaz, bo jak wiadomo dzieci kochają robić na przekór. Miły ton głosu i pozytywne nastawienie to duży krok w kierunku przekonania dziecka. Dodatkowo sprawmy by maluch czuł, że ma wybór i pozwólmy mu wybrać sobie dokładnie taką szczoteczkę, jaką chce. Dzięki temu będzie ona dla dziecka czymś więcej niż tylko nieprzyjemnie kojarzącym się przedmiotem, w końcu sam ją wybrał. Ważne jest to, by nie karać dziecka i szczuć ograniczeniami. O czym mowa? Oczywiście o słodyczowym terroryzmie. “Umyj ząbki, bo nie dostaniesz cukierka” bądź “Jak umyjesz ząbki dostaniesz później cukierka” to dwa równie złe zagrania tworzące z mycia zębów bardzo nienaturalną sytuację. Starajmy się tego unikać.

Jak przekonać roczne dziecko do mycia zębów?

Kiedy dziecko skończy pierwszy roczek warto zainteresować się czyszczeniem wyrzynających się ząbków. Jest to niezwykle ważne, gdyż dopiero wybijające się ząbki nie są zmineralizowane, przez co ich podatność na próchnicę jest większa. Co ważne powinniśmy czyszczenie ząbków traktować jako zabawę tak, aby dziecko czuło się, jak najbardziej komfortowo. Gdy dziecko zabraknie samodzielnie szczotkować zęby można mu na to pozwolić, oczywiście bez użycia pasty. Dzięki temu dziecko oswoi się ze szczoteczką, co w przyszłości zaprocentuje i zmniejszy niechęć do mycia zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *