Edukacja to nieodłączna część naszego rozwoju. Już od najmłodszych lat jesteśmy skazani na uczestnictwo w coraz to kolejnych stopniach nauki. Niezależnie od tego, czy chcemy, czy nie, musimy uczyć się przynajmniej do 18 roku życia. Podczas tych wielu wielu lat edukacji, przyswoimy zarówno wiedzę elementarną jak pisanie, czytanie i proste liczenia oraz taką, którą spokojnie możemy podpiąć do wiedzy specjalistycznej (mowa tu oczywiście o wiedzy wyciągniętej z wszelkiego rodzaju technicznych szkół średnich i takich z rozszerzeniami). Nasza przygoda z jako taką edukacją rozpoczyna się jednak już na etapie przedszkola i to ono stanowi pierwszy płotek na drodze do “oświecenia” 🙂 Nic dziwnego więc, że czasem ciężko jest przyzwyczaić się do nowych warunków, zasad, dzieci i wymagań. Dlatego też nasze dziecko może mieć problem z adaptacją. Jak przygotować dziecko do przedszkola? O tym dzisiaj, na naszym blogu!
Dlaczego dziecko płacze przed przedszkolem?
Zaczynamy z przysłowiowej grubej rury, od płaczu i niezadowolenia. Wbrew pozorom nie jest to nic dziwnego i nie powinna nas taka sytuacja dziwić. Dziecko płaczę z wielu powodów, a przedszkole to wręcz katalizator takowych. Przedewszystkim to zupełnie nowe miejsce, którego dziecko nie zna. Miejsce pełne innych, nieznajomych ludzi, innych dzieci, zwyczajów i zajęć. To miejsce, w którym rozstajemy się z mamą i tatą na długie godziny – to kolejny powód do płaczu. Idąc do przedszkola, dziecko narusza swoją strefę komfortu i wkracza w sferę obaw i niewiadomych – nic dziwnego więc, że płacze.
Kiedy dziecko jest gotowe na przedszkole ?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Otóż są dzieci, którym wizyta w przedszkolu (nawet ta pierwsza) w ogóle nie przeszkadza, a czasami nawet cieszy. Są również dzieci, które pomimo obaw, przełamują się bardzo szybko i zapominają o negatywnym nastawieniu i problemach, które miały jeszcze dzień wcześniej w tym samym przedszkolu. No i mamy dzieci, które za nic nie chcą iść do przedszkola i nie chcą się do niego zaadaptować.
Wynika to między innymi właśnie z nieprzygotowania. Bardzo rzadko obserwujemy sytuację, gdy bez żadnego przygotowania dziecko samo z siebie jest gotowe na przedszkole. Powinniśmy znacznie wcześniej przed pierwszym dniem w przedszkolu, oswajać malucha z ideą przedszkola i tym, co będzie się tam działo.
Jak przygotować dziecko do przedszkola?
Przygotowanie dziecka do przedszkola nie jest wbrew pozorom rzeczą trudną. Kluczem do przygotowania są oczywiście rozmowy, tłumaczące każdy aspekt z jakim dziecko będzie się mogło spotkać w nowym miejscu. Odpowiednie postawienie sprawy i wytłumaczenie niewiadomych to olbrzymi krok w przód, jeżeli chodzi o budowanie pewności siebie malucha i oswajanie go z przedszkolem. Ponadto dobrym pomysłem będą wspólne zakupy okraszone zaopatrzeniem się w różne przedmioty, które dziecko w przedszkolu mieć powinno. To nie tylko rozluźni malucha, ale również poprawi w jego głowie obraz samego przedszkola.
Jak oswoić dziecko z przedszkolem?
Oswajanie dziecka z przedszkolem może trwać bardzo długo, gdyż zależy od bardzo dużej ilości czynników zewnętrznych. Przedszkolanki, dzieci, forma zajęć, muzyka, budynek czy nawet zabawki – wszystko to może budzić w dziecku negatywne, zniechęcające emocje. Proces “oswajania” dziecka z przedszkolem to przede wszystkim budowanie przyjaźni z innymi dziećmi. Warto poznać innych rodziców mieszkających w pobliżu i zapoznać dzieci poza murami przedszkola tak, aby zbudować małą drużynę, która wspólnie poradzi sobie z lepiej z całą tą nową sytuacją.
Kiedy zmienić dziecku przedszkole?
Może się zdarzyć, że pomimo wszystkich naszych prób i starań dziecko w przedszkolu będzie się męczyło lub napotyka na barierę, która uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie w obecnym przedszkolu. Musimy bacznie obserwować nasze dziecko i dowiadywać się jak sobie radzi w przedszkolu, nie tylko z jego relacji, ale również z relacji Pań przedszkolanek. Jeżeli zauważymy problem, to też nie powinniśmy od razu wzbudzać awantur i szukać innego rozwiązania – czasem wystarczy drobna zmiana, będzie po problemie i nasze dziecko w przedszkolu odnajdzie się doskonale. Jednak jeżeli dziecko nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami lub źle się czuje w obecności tych konkretnych dzieci, to jest to sygnał do zmiany. Inną sprawą może być też forma zajęć, nieodpowiadająca nam programem. Wtedy również powinniśmy poszukać czegoś, co bardziej spodoba się dziecku i sprosta naszym wymaganiom.
Super! 🙂