Jak spędzać czas wolny z dzieckiem?

Jak spędzać czas wolny z dzieckiem?

Nie da się ukryć, że dzieci to nasze całe życie. Dbamy o nie, wychowujemy i staramy się, aby nigdy im niczego nie zabrakło. Gdy tylko uda nam się przetrwać okres niemowlęcy, a nasza pociecha zacznie przemierzać świat (no może na razie dom) na własnych nóżkach zmieniają się jej zainteresowania. Chodzące dziecko to istny wulkan ciekawości. Każdy kolorowy element, każdy nietypowy przedmiot i szafka na horyzoncie to okazja do małej wyprawy w poszukiwaniu zabawy. Jest to niestety okres, w którym na dziecko trzeba szczególnie uważać, bo ile atrakcji tyle niebezpieczeństw. Najlepszym wyjściem dla obojga będzie więc zabawa razem i wspólne odkrywanie ciekawostek świata. Przedstawiamy pomysły na czas wolny z dzieckiem!

Jak spędzić wolny czas z rocznym dzieckiem?

Spędzanie czasu z rocznym dzieckiem to nie tylko obowiązek i pilnowanie – to przede wszystkim zabawa. Bawiąc się z rocznym dzieckiem musimy pamiętać, o tym, aby przemycić przez zabawę nieco nowych umiejętności. Zabawy przy użyciu zabawek sensorycznych czy prostych, wykonanych w domu konstrukcji pozwoli dziecku rozwinać wyobraźnie i zdolności manualne. Szczególnie polecamy takie zabawy jak:

  • Nawlekanie rzeczy i koralików na sznurek
  • Chowanie małych przedmiotów do ciekawskiego pudełka z dziurką
  • Zabawa z pluszowymi klockami edukacyjnymi
  • Naśladowanie odgłosów zwierząt

Pomysły na czas wolny z dzieckiem

Skąd czerpać pomysły na zabawy? Są trzy główne źródła – obserwacja, książki i oczywiście internet. Najważniejsza jest oczywiście obserwacja. Wystarczy poświęcić jej odrobinę cierpliwości, a dziecko same pokaże nam czym się interesuje. Gdy już zaobserwujemy, że np. nasza pociecha z uwielbieniem patrzy na dinozaury lub lubuje się w odbijaniu piłki, dobieramy zmyśloną (i bezpieczną) zabawę dając maluchowi masę frajdy. Dla tych z rodziców, którzy chętniej sięgają po źródła pisane polecamy serdecznie “1001 pomysłów na nudę”Almuth Bartl” – znajdziecie tam masę ciekawych zabaw i inspiracji idealnych na czas wolny z dzieckiem. Jeśli zaś chodzi o internet, to tutaj sprawa jest najprostsza, wystarczy posiedzieć odrobinę na YouTube i poszukać oryginalnych, ciekawych zabaw, a znajdziemy dziesiątki filmików z przeróżnymi pomysłami.

Gdzie spędzić wolny czas z dzieckiem?

Dzieko bawiące sie w trawie, czyli jak spędzać czas wolny z dzieckiemTo, w jakie miejsce udamy się z maluchem w dużej mierze zależy od jego wieku.Z początku będą to przeważnie zabawy w domu i wyjazdy do rodziny. Im starsze dziecko tym oczywiście mamy więcej możliwości. Na szczególną uwagę zasługują olbrzymie pokoje zabaw znajdujące się najczęściej w galeriach handlowych. Masa atrakcji, zabawek, kolorów i innych dzieci sprawi, że nasz maluch będzie wniebowzięty. Dzięki temu my będziemy mogli chwilę odpocząć w znajdującej się tam kawiarence. W późniejszym wieku, aby odciągnąć dziecko od komputera, warto zabrać go na coś naprawdę fajnego do kina (coś, czego on by chciał, a nie coś, co wydaje się nam dobre 🙂 ) Innymi fajnymi miejscami są też oczywiście basen, łyżwy czy pobliski orlik – nie dość, że spędzimy tam świetnie czas to jeszcze zadbany o formę :)!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *