Suche i wtórne utonięcie

Suche i wtórne utonięcie

 

Letnie dni kuszą możliwościami spędzania czasu wolnego. Wiele osób wyjeżdża nad morze, jeziora lub chłodzi się we własnym basenie w ogródku. Dłuższe i cieplejsze dni wyzwalają w nas większą beztroskę i swobodę. Jednak to właśnie latem zdarza się najwięcej śmiertelnych wypadków zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Chwila nieuwagi może skończyć się tragedią, dlatego mimo większego wakacyjnego luzu powinniśmy być czujni, szczególnie w przypadku dzieci. W okresie wakacyjnym, mimo corocznych ostrzeżeń i alertów bardzo często dochodzi do utonięć i podtopień. Trochę rzadziej mówi się na temat powikłań, które mogą wystąpić nawet kilkanaście godzin po zanurzeniu. Suche utonięcie mimo różnic jest tak samo niebezpieczne jak wtórne utonięcie, a ich symptomów nie możemy ignorować!

 

Suche utonięcie

Może wystąpić nie tylko po podtopieniu, ale również po zakrztuszeniu napojem. Pojawia się wtedy gdy nawet niewielka ilość płynu dostanie się do nosogardzieli w której dochodzi do odruchowego pobudzenia nerwu krtaniowego. W skutek czego następuje skurcz mięśni powodujący niedotlenienie i omdlenia. Do suchego utonięcia dochodzi najczęściej do kilku godzin po zakrztuszeniu.

Pani Anna wracała wraz z 10 letnim synem z treningu piłki nożnej. Chłopiec zmęczony i spragniony po powrocie do domu łapczywie chwycił za kubek z wodą. Po kilku przełkniętych łykach zaczął się krztusić. Mama poklepała go po plecach i gdy syn złapał oddech wyszła spokojnie z pokoju. I w tym czasie dla Maćka rozpoczął się horror. Chłopiec nie mógł złapać oddechu przez dłuższą chwilę, tym samym nie był w stanie zaalarmować Pani Anny. W ostatniej chwili zrzucił kubek na podłogę co zwróciło uwagę jego mamy. Kobieta zadzwoniła na pogotowie jednocześnie próbując pomóc dziecku. Zanim jednak Maciek został zabrany przez karetkę w jego organizmie doszło do niedotlenienia. Chłopiec zapadł w śpiączkę.

 

Wtórne utonięcie

Jak czytamy na stronie ebobas.pl – „Wskutek przedostania się wody do płuc (zwłaszcza słonej morskiej lub ze zbiorników wodnych oczyszczanych chemicznie takich jak baseny czy jacuzzi) dochodzi do zalania i uszkodzenia pęcherzyków płucnych oraz przenikania i gromadzenia się w nich wody pochodzącej z własnej krwi pacjenta – mówi dr n. med. Joanna Macech-Smużewska, zastępca ordynatora ds. anestezjologii w Szpitalu Medicover. „

Na wtórne utonięcie najbardziej narażone są dzieci, które podczas zabawy są mniej uważne. Skoki w wodzie oraz różnego rodzaju zabawa wywołują u maluchów radość i śmiech. A co za tym idzie często podczas kąpieli mają otwarte buzie. Dzieci posiadają mniej rozwinięty zmysł równowagi, który przy morskich falach lub ślizgim dnie basenu może powodować upadki i zanurzenia.
Objawy wtórnego utonięcia mogą pojawić się w czasie od 15 minut do nawet 72 godzin!

 

Objawy

W obu przypadkach objawy mogą wyglądać podobnie. Bardzo ważne jest by podczas każdego zakrztuszenia bacznie obserwować dziecko. Każdy z niżej wymienionych objawów należy skonsultować ze specjalistą, ponieważ w tej sytuacji każda minuta ma znaczenie. Najbardziej charakterystycznymi symptomami są:

• złe samopoczucie
• senność
• otumanienie
• wyczerpanie
• kaszel
• ból w klatce piersiowej
• problemy z oddychaniem.

 

Badania przy podejrzeniu wtórnego/suchego tonięcia

Jeżeli zakrztuszenie wywoła u nas niepokój i zdecydujemy się wezwać karetkę pacjent zostanie dokładnie przebadany. W pierwszej kolejności wykonuje się prześwietlenie i gazometrię. Następnie  podaje się tlen oraz leki przeciwobrzękowe. Podłącza się go również pod aparaturę monitorującą funkcje życiowe. Jeżeli w porę zareagujemy są duże szanse, że płyn który w nieodpowiedni sposób dostał się do naszego organizmu nie wywoła w nim większych szkód.

 

Temat utonięć jest ciężki głównie ze względu na to, że wiele osób odtrąca taką możliwość w przypadku swoim i najbliższej rodziny. Jednak warto wiedzieć w jaki sposób reagować w przypadku zagrożenia. Podstawową kwestią jest jednak zapobieganie. Niezależnie od wieku dziecka koniecznie obserwuj je podczas wodnych zabaw. Chwila nieuwagi (o którą przy dzieciach nie trudno) może skończyć się tragedią, a my będziemy mieli wyrzuty sumienia do końca życia.

 

Koniecznie sprawdź nasz ostatni artykuł:

https://www.erodzic.pl/wakacyjna-praca-dla-nastolatkow/

 

Agnieszka Wilkosz                 

1 thought on “Suche i wtórne utonięcie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *