Szampon dla niemowlaka – jak wybrać?

Szampon dla niemowlaka – jak wybrać?

Opieka nad niemowlakiem wymaga nie lada wiedzy, wysiłku i zaangażowania. Rodzice nowo narodzonego dziecka robią wszystko, aby jak najlepiej, w bezpieczny sposób zapewnić dziecku warunki, w których będzie mogło się prawidłowo rozwijać. Jedną z kwestii, o którą warto zadbać w szczególności, jest higiena maluszka i jego kąpanie. Jak wiadomo, nie każdy kosmetyk i szampon nadaje się do delikatnej skóry niemowlaka. Jaki więc szampon dla niemowlaka wybrać? O tym dzisiaj na eRodzic!

Od kiedy szampon dla niemowlaka?

szampon dla niemowlakaZacznijmy sobie najpierw od podstawowej kwestii, czyli tego, od kiedy powinno się korzystać z szamponów dla dzieci? Pierwsze tygodnie pielęgnacji i kąpieli to zdecydowanie nie czas na szampon. Wtedy dziecko myje się przy użyciu delikatnego olejku do kąpieli, również w okolicach głowy. Moment, w którym powinniśmy przerzucić się na szampon dla dzieci to chwila, w której włosy malucha stają się dłuższe i bardziej gęste. Jednak trzeba uważać, co wybieramy. Nieodpowiedni kosmetyk może podrażnić delikatną skórę niemowlaka, powodując swędzenie lub nawet pieczenie.

Jaki szampon do włosów dla niemowlaka?

Przy doborze szamponu dla dziecka najważniejszy jest oczywiście skład. Unikamy wszelkich składników, które budzą podejrzenie tzn. parabeny, siarczany (SLS/SLES), czy chociażby odpowiedzialny za obfite pienienie się Cocamide DEA. Warto szczególnie zwrócić na ten ostatni “dodatek” otóż jest to bardzo często dodawany do szamponów składnik, którego celem jest zwiększenie pienienia się kosmetyku. Za obfitą pianę płacimy jednak zwiększonym ryzykiem nowotworu. Co ciekawe producenci coraz częściej rezygnują z tego specyfiku, a w Kalifornii jest on zakazany. Niemniej jednak trzeba uważać, aby nie zaszkodzić dziecku.

Przeglądając skład szamponu dla dziecka, warto poszukać również pozytywnych składników takich jak masło shea czy pantenol. Masło shea doskonale uzupełnia niedobory lipidów, dzięki czemu skóra nie łuszczy się. Pantenol z kolei wspomaga głębokie nawilżenie i łagodzi podrażnienia.

Jaki szampon dla dziecka z łupieżem?

Łupież u dzieci to niezwykle częsta przypadłość. Może wynikać z wielu różnych przyczyn, jednak najczęściej jest spowodowany wpływem hormonów matki, przekazanym jeszcze w przed urodzeniem. Najczęściej mamy do czynienia z ciemieniuchą, inaczej zwaną łupieżem niemowlęcym. Występuje ona w pierwszych miesiącach życia dziecka i może trwać nawet do drugiego roku życia. Jaki szampon wybrać w takim przypadku? Na Pewno nie ten dla dorosłych! Jest on zdecydowanie za silny dla malucha i wywoła więcej szkód niż pożytku. Chcąc wyleczyć ciemieniuchę, należy stosować delikatną oliwkę salicylową (5%) nakładaną na główkę podczas delikatnego masażu. W ten sposób pozbędziemy się ze skóry dziecka zrogowaciałej skóry, w bezpieczny i skuteczny sposób.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *