Trudne rozmowy – Pierwsza miesiączka

Trudne rozmowy – Pierwsza miesiączka

 

Jeszcze kilka lat temu w większości domów pierwsza miesiączka była tematem tabu. Tatusiowie się nie interesowali, mamy się wstydziły. Młode dziewczynki same musiały szukać informacji dotyczących zmian zachodzących w ich ciele. Nie zawsze było to łatwe i przyjemne, bo pytanie ciotek i babci również bywało krępujące. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Nie tylko podejście samych kobiet do tematu miesiączki, ale również powstało wiele środków higienicznych ułatwiających „przetrwanie” tych trudnych dni. Warto rozmawiać z dziewczynkami o tym co dzieje lub będzie działo się z ich ciałem, dzięki temu przejdą przez ten proces z większą dozą spokoju.

 

Kiedy pierwsza rozmowa?

Im wcześniej tym lepiej. Dorastanie i pierwsza miesiączka to tematy, które możesz poruszyć już z kilkulatką, pamiętaj jedynie by dopasowywać ilość informacji do danego wieku. Bowiem przedszkolakowi wystarczy wiedza obejmująca do czego służą podpaski oraz że kiedyś ciało każdej dziewczynki ulega zmianie. Jeżeli starannie nie ukrywasz swoich podpasek czy tamponów, z pewnością Twoja córka już je widziała w szufladzie. Jeżeli zaczniesz dziecko oswajać z tym, że kiedyś również dostanie pierwszą miesiączkę, będzie to dla niego coś normalnego, naturalnego. Będzie małą, świadomą dziewczynką, która nie musi się obawiać dorastania, bo ma najlepszego nauczyciela na świecie – Ciebie.

 

pierwsza miesiączka rozmowa z córką

 

O czym warto wspomnieć?

Pierwsza miesiączka to trudny temat, szczególnie jeżeli wcześniej nie był poruszony. Dlatego warto wcześniej zastanowić się co chciałabyś przekazać córce i w jaki sposób to zrobić, żeby jej nie zawstydzić. Zamiast jednej wielkiej rozmowy lepiej jest przeplatać wątki w ciągu dnia. Będzie to bardziej naturalne i mniej stresujące dla obu stron.

 

  • Jeżeli nadarzy się okazja możesz opowiedzieć jak to wyglądało kiedy Ty byłaś w jej wieku. Wbrew pozorom dzieciaki naprawdę lubią historie z przeszłości.

 

  • Opowiedz córce o środkach higienicznych jakie są na rynku, a najlepiej kup kilka rodzajów by mogła je obejrzeć. Później możesz je schować do ogólnodostępnej szuflady by czekały na odpowiedni moment. Będzie to wielkie wsparcie dla Twojego dziecka, ponieważ przeważnie młode dziewczyny wstydzą się kupowania podpasek oraz tamponów.

 

  • Warto również polecić prowadzenie kalendarzyka, dzięki któremu łatwiej będzie określić w późniejszych miesiącach kiedy miesiączka pojawi się znowu. W tym celu powstało wiele aplikacji, które znacznie ułatwiają pilnowanie dat dzięki przypomnieniom.

 

  • Wytłumacz dokładnie na czym polega menstruacja oraz że mogą pojawić się bóle w podbrzuszu. Będzie jej o wiele łatwiej, jeżeli o tych wstydliwych sprawach porozmawia z najbliższą jej kobietą.

 

Córka nie chce rozmawiać

Podniesiony głos, „ja wszystko wiem” i wywracanie oczami? To najczęstsza reakcja dziewczynek, które są zawstydzone i unikają tematu. Najczęściej ich wstyd bierze się z żywych przykładów. Jeżeli Ty jako matka wcześniej nie poruszałaś tematu miesiączki lub skrępowana nie chciałaś odpowiadać na pytania nie licz na to, że Twoja córka podejdzie do tego inaczej. Zauważyła, że dla Ciebie jest to stresujące, więc dla niej również temat menstruacji stał się krępującym problemem. Dzieci w dzisiejszych czasach wolą znaleźć interesujące je fakty w internecie, jednak nawet jeżeli Twoje dziecko ma już jakieś informacje warto je sprawdzić. Każda z nas jest inna i ma różne sposoby na radzenie sobie z miesiączką. Dodatkowo tak intymne rozmowy mama-córka bardzo zbliżają. Nie zmusisz jej by z Tobą rozmawiała, spotęguje to tylko napiętą atmosferę. Spróbuj zagaić rozmowę podczas obejrzanej w telewizji reklamy podpasek lub opowiedz córce śmieszną historię koleżanki z pracy  dla której białe spodnie podczas „tych dni” nie były odpowiednim strojem. Przełam temat tabu na wesoło, a Twojej córce również będzie łatwiej.

 

Im lepszy masz kontakt z dzieckiem tym rozmowa będzie łatwiejsza i mniej stresująca. Nie zapominaj, że okres dojrzewania to skomplikowany czas, pełen różnych nowych emocji i doświadczeń. Dzieci mogą miewać zmienne humory i skrajne uczucia. Zmieniają się nie tylko pod kątem fizycznym, ale również psychicznym i emocjonalnym, dlatego warto im trochę ułatwić wejście w to dorosłe życie. Miej w sobie dużo empatii i cierpliwości, pokazuj, tłumacz i bądź kompanem swoich dzieci podczas zmian z którymi muszą się zmierzyć samodzielnie.

 

Sprawdź koniecznie czym objawia się depresja u nastolatka:

https://www.erodzic.pl/depresja-u-nastolatka/

 

 

Agnieszka Wilkosz                         

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *