Mówi się, że kto czyta, ten żyje dwa razy. Nauka czytania to bardzo duży krok naprzód dla małego dziecka i ogromne wyzwanie zarówno dla niego, jak i rodziców. Przyjęło się, że nauczenie dziecka płynnego czytania to żmudny i długotrwały proces, który często prowadzi do zniechęcenia dziecka. Jak podejść do nauczania czytania? Kiedy rozpocząć pierwsze czytanki? Ten temat poruszymy w dzisiejszym wpisie.
Kiedy nauczyć dziecko czytać?
Czytanie ze zrozumieniem to jedna z ważniejszych umiejętności wykorzystywana przez nas przez całe życie. Dzięki temu, że umiejętność płynnego czytania ułatwia dziecku zapamiętywanie i naukę, warto pomyśleć o rozpoczęciu czytelniczych przygotowań jak najprędzej. Jak pokazują raporty, dzieci pierwszy kontakt z nauczaniem czytania zaliczają najczęściej podczas zajęć przedszkolnych. Wtedy to też do zabaw i ćwiczeń maluchów wprowadza się elementy alfabetu i sylabizowania. Pierwsze zagadnienia stricte nauczające czytania pojawiają się jednak dopiero w zerówce. Wtedy to też 5-6 latki rozpoczynają pracę z tekstem.
Jednak jak pokazują badania, dziecko naukę czytania może spokojnie rozpocząć już w okolicach 3 roku życia! Oczywiście nie powinniśmy już wtedy męczyć dziecka czytankami i poznawaniem alfabetu, lecz delikatnie wprowadzać elementy, które mogą mu się przydać później przy nauce właściwej.
Jak nauczyć dziecko czytać?
Jeżeli chcemy rozpocząć naukę czytania wcześniej, niż planuje to program nauczania, powinniśmy robić to wyłącznie za pomocą zabawy. Krótkie, kilkunastominutowe sesje dwa lub trzy razy w tygodniu, powinny w zupełności wystarczyć. Wszystko tak naprawdę zależeć będzie od tego, jak dziecko reaguje na naukę i czy jest do nauki chętnie. W tak wczesnym wieku, jak okres 4-6 lat, nie powinniśmy niczego wymagać od naszego malucha, a każda inicjatywa powinna być dobrowolna i naturalna.
Jaką metodą nauczyć dziecko czytać?
Metod na naukę czytania jest kilkadziesiąt. Tak naprawdę nie można wśród nich wskazać najlepszej, gwarantującej szybkie i wymierne wyniki. Wszystko zależy od dziecka i jego indywidualnych predyspozycji. Jeżeli zaś chodzi o naukę czytania przez zabawę, to szczególnie można polecić metodę wykorzystującą powycinane z kartonu literki.
Za pomocą tak przygotowanych pomocy naukowych możemy pobawić się w:
- dobieranie literek w pary
- ustawianie literek w takiej kolejności jak rodzic
- segregowanie literek do pasującego kubeczka
W ten sposób, całkowicie nieinwazyjnie, oswoimy malucha z alfabetem i urozmaicimy codzienną zabawę o edukacyjne elementy 🙂
Jak nauczyć dziecko czytać ze zrozumieniem?
Bardzo często możemy się spotkać z sytuacją, kiedy nasze dziecko nie pamięta tego, co przeczytało dwa akapity wcześniej. Dlaczego? Ponieważ skupia się głównie na tym, żeby przeczytać tekst poprawnie, co prowadzi do całkowitego zignorowania treści. Jak się okazuję, jest to z reguły sytuacja przejściowa i gdy tylko dziecko nabierze wprawy w płynności czytania, pojawi się również zrozumienie. Nie “ciśnijmy” dziecka na siłę, ponieważ to właśnie stres jest głównym czynnikiem małej efektywności nauki.