Wakacyjna praca dla nastolatków

Wakacyjna praca dla nastolatków

 

Okres letni to nie tylko czas relaksu i odpoczynku, ale także szansa zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego. Dla wielu młodych ludzi, którzy mają przerwę od nauki jest to możliwość dodatkowego zarobku. Młodzież chcąc wyjechać na wakacje ze znajomymi, wybrać się na koncert lub odświeżyć garderobę postanawia znaleźć odpowiednie zajęcie. Wakacyjna praca umożliwia o wiele większy wybór ofert dla młodzieży niż w pozostałej części roku. Spowodowane jest to zapotrzebowaniem między innymi na osoby do zbierania owoców sezonowych oraz ich późniejszej sprzedaży czy hostess na wydarzenia plenerowe. Jednak musimy pamiętać, że możliwość pracy przez nastolatka jest wyjątkową okolicznością, która również posiada dodatkowe wymagania.

 

 Warunki zatrudnienia nieletnich

Jest możliwość zatrudnienia osób poniżej 18-stego roku życia, jednak na pewnych, określonych warunkach. W zależności od wieku stawiane są wymagania, które trzeba spełnić by móc rozpocząć pracę. Bowiem zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe mogą nawet malutkie dzieci!

 

Praca dla dziecka do lat 13

Prawo międzynarodowe i europejskie szczególnie chroni zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, poprzez zakaz pracy osobom do 15 roku życia. Często oglądając telewizję lub przeglądając internet spotykamy filmy oraz reklamy z udziałem dzieci. Zyskujący uznanie fleszy i widzów mali aktorzy rozwijają swoje pasję i bawią publikę. Osoby poniżej 15 roku życia nie mogą jednak podjąć pracy na własny rachunek, dlatego właśnie powstał wyjątek, który pozwala na pracę małoletnim. W takim przypadku umowy w ich imieniu są zawierane przez przedstawicieli ustawowych – najczęściej rodziców lub opiekunów. Jednak wakacyjna praca nie może zagrażać życiu lub zdrowiu oraz rozwojowi psychofizycznemu dziecka. Dlatego konieczne jest również zezwolenie właściwego inspektora pracy.

 

Zatrudnienie dzieci w wieku 13 i 14 lat

Dzieci do 15 roku życia mają możliwość zatrudnienia tylko na rzecz podmiotu prowadzącego działalność artystyczną, reklamową, sportową lub kulturalną. Praca dla 13 i 14 latków jest regulowana bardziej szczegółowo niż dla młodocianych od 15 roku życia. Wakacyjna praca daje możliwość zarobku dodatkowej gotówki, jednak nie ma możliwości zatrudnienia małoletnich na umowę o pracę. Nastolatkowie do 15 lat mogą podjąć zatrudnienie na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, jednakże również do tego potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna. Pamiętajmy również, że młodociani nie mogą pracować dłużej niż 6 godzin na dobę oraz zmianę kończyć najpóźniej o 20:00 i zaczynać najwcześniej o 6:00.

 

Wakacyjna praca dla 15, 16 i 17 latków

W tym wieku dzieci mogą już zawierać umowę o pracę, a 16 i 17 latki, nawet w okresie szkolnym. Jednak aby to zrobić muszą spełniać określone warunki:

• dostarczenie świadectwa lekarskiego, stwierdzające, że dany rodzaj pracy nie zagraża zdrowiu dziecka

• zatrudnienie polega na realizacji lekkich prac, które nie powodują zagrożenia życia i zdrowia oraz nie utrudniają wypełniania obowiązków szkolnych

• czas pracy to maksymalnie 6 godzin dla 15 latków oraz 7 godzin dziennie dla 16 i 17 latków (wyjątkiem jest realizacja przygotowania zawodowego, które może odbywać się w zmianie 8 godzinnej)

 

Gdzie może pracować nastolatek?

Wakacyjna praca dla nastolatków to najczęściej pierwsze doświadczenie zawodowe, więc ich wybór kierowany jest głównie stawką, którą jest w stanie zapewnić pracodawca. Najczęściej wybieranymi zawodami są tradycyjne prace, które dzieci w okresie letnim wykonują od lat. Jednakże coraz częściej możemy znaleźć oferty pracy zdalnej. Oznacza to, że całość wykonywanych zleceń możemy zrobić w domu, najczęściej przez internet.

 

 

Najczęstsze prace dla młodocianych

• praca w restauracji lub fast foodzie – przeważnie młodzi tu mają proste zadania takie jak zmywanie, dbanie o czystość lokalu lub roznoszenie zamówień

• praca w sklepie – nastolatkowie, którzy szybko się uczą z łatwością nabędą umiejętność obsługi kasy. Tutaj również oprócz obsługi klienta często trzeba dbać o czystość i wystrój pomieszczeń

• inwentaryzacje – pojedyncze zlecenia podczas których młodzi pomagają w liczeniu oraz ustawieniu towaru w sklepach

• roznoszenie ulotek – rozdawanie gazetek reklamowych na ulicach lub wrzucanie ich do skrzynek pocztowych, najczęściej rozliczana na podstawie ilości rozniesionych ulotek

• zbiory warzyw i owoców – popularna praca sezonowa, której wynagrodzenie liczone jest najczęściej za ilość zebranych plonów

• pomoc w obowiązkach – wystarczy wywiesić ogłoszenie na klatkach schodowych lub zamieścić w internecie. Możesz wyprowadzać psy, umyć okna lub samochód, posprzątać czy skosić trawę.

 Sposoby na pracę w internecie

Bardzo popularny stał się zarobek w internecie. Jednak nie obawiajmy się, ponieważ najczęściej są to bezpieczne prace, które nieletni może wykonywać również podczas roku szkolnego:

• prowadzenie bloga

• kanał na YouTubie

• profil na Instagramie

• sprzedaż internetowa

• fotografia

• grafika komputerowa

• programowanie

 

Najlepiej jednak w kwestii pracy dla młodych zaciągnąć opinii samej zainteresowanej:

 

 

Wakacyjna praca najczęściej jest tylko okresem przejściowym, podczas którego młodzi chcą szybko zarobić i móc wydawać pieniądze na własne potrzeby. Jednak przed podjęciem pracy warto wziąć pod uwagę swoją przyszłość zawodową. Wybierając odpowiedni zawód z potencjałem już od nastolatka możemy budować sobie doświadczenie, które w przyszłości będzie nieocenioną pomocą przy znalezieniu poważnej pracy. Chcąc znaleźć przyszłościową pracę w której będziemy mogli się rozwijać warto przygotować CV w którym zawrzemy nasze umiejętności oraz (jeśli posiadamy) doświadczenie. Świetnym sposobem na stworzenie swojego pierwszego CV są generatory takie jak: https://cv.pracuj.pl/. Dzięki niemu z łatwością sporządzisz profesjonalny dokument, zyskując w oczach przyszłych pracodawców.

 

Zajrzyj również do naszego ostatniego artykułu:

https://www.erodzic.pl/autyzm-z-perspektywy-dziecka/

 

Agnieszka Wilkosz               

2 thoughts on “Wakacyjna praca dla nastolatków”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *