Wybierz dobry fotelik dla niemowlaka

Wybierz dobry fotelik dla niemowlaka

Jednym z najważniejszych elementów wyprawki dla niemowlaka jest z pewnością fotelik samochodowy. W odróżnieniu od wielu elementów wyprawki, które mają za zadanie jedynie ułatwić życie przyszłym rodzicom, fotelik samochodowy ma za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas podróży samochodem.

Z tego względu nie warto dokonywać zakupu fotelika pod wpływem impulsu, dobrze jest najpierw zrobić rozeznanie, tak żeby wybrać odpowiedni model, który będzie doskonale sprawował swoją podstawową funkcję.

Od czego zacząć podczas wybierania fotelika?

Podstawową zasadą obowiązującą przy zakupie fotelika dla noworodka (zresztą podobnie jak i przy kolejnych fotelikach) jest to, żeby nie kupować fotelika w ciemno przez Internet. Nawet jeśli wybrany przez nas model ma same dobre opinie, polecają go nam znajomi, ma dobre wyniki w testach, to nie oznacza to, że będzie on dla nas odpowiedni.

Wynika to z tego, że nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. Kanapy samochodowe w samochodach są różne, mają różne kąty nachylenia i z tego powodu fotelik może się różnie układać w samochodzie.

Dlatego przed dokonaniem zakupu należy odwiedzić stacjonarny sklep i przymierzyć fotelik do naszego samochodu. Pozwoli to na zweryfikowanie, czy fotelik będzie w naszym samochodzie zamontowany stabilnie i czy dziecko będzie miało w nim odpowiednią pozycję.

Z uwagi na to, że proces zakupu fotelika samochodowego może trochę potrwać, powinniśmy go rozpocząć odpowiednio wcześnie, tak żeby ze spokojem wybrać właściwy model. Sam fotelik będzie nam potrzebny już na początku naszego wspólnego życia z dzieckiem, gdyż będziemy go używać podczas podróży ze szpitala do domu.

Jeśli będziemy zwlekać z zakupem fotelika zbyt długo, to potem może się okazać, że w pośpiechu będziemy kupować pierwszy lepszy model, żeby tylko mieć w czym zabrać dziecko do domu.

Wybierając fotelik dla naszego dziecka powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy brał on udział w testach zderzeniowych (np. ADAC) i jakie oceny otrzymał w tych testach. Nie warto kupować fotelika, który w żadnych testach nie brał udziału lub który nie otrzymał zadowalającej oceny.

Czy używany fotelik to dobry pomysł?

Biorąc pod uwagę, że nowy fotelik dla niemowlaka trochę kosztuje, dużo osób zastanawia się nad kupnem używanego fotelika. Niestety kupno używanego fotelika może być trochę ryzykowne.

Kupując fotelik od obcej osoby nie wiemy, jaka jest jego historia i czy fotelik nie brał udziału w jakimś wypadku. Gdyby tak było, to taki fotelik nie powinien być już dalej użytkowany, gdyż jego struktura może być naruszona i może on już nie spełniać poprawnie swojej podstawowej funkcji jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Zakup używanego fotelika możemy rozważyć wtedy, gdy kupujemy go od kogoś, kogo dobrze znamy i komu ufamy. Jeśli mamy pewność, że dany fotelik nie brał udziału w żadnym wypadku, to możemy zdecydować się na jego zakup.

Jak zamontować fotelik w samochodzie?

Pierwszy fotelik samochodowy dziecka obowiązkowo montuje się tyłem do kierunku jazdy. Fotelik może być zamontowany za pomocą pasa samochodowego lub na specjalnej bazie. Baza jest montowana na stałe w samochodzie za pomocą systemu ISOFIX, a następnie wkłada się na nią fotelik.

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Montaż na bazie może być nieco wygodniejszy i szybszy, ale z drugiej strony wiąże się z koniecznością wydania dodatkowych pieniędzy na zakup bazy.

Przewożenie dziecka w foteliku

Jeżeli chcemy zapewnić naszemu dziecku maksimum bezpieczeństwa, to oprócz zakupu porządnego fotelika musimy zadbać o to, żeby przestrzegać pewnych zasad podczas przewożenia dziecka w foteliku. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że dziecko w foteliku nie powinno mieć na sobie żadnych grubych ubrań – puchowych kurtek, zimowych kombinezonów itp.

Uniemożliwia to porządne dociągnięcie pasów podczas zapinania dziecka i może spowodować, że podczas wypadku samochodowego dziecko się z pasów wyślizgnie. Dziecku należy zakładać dopasowane ubrania i ewentualnie przykrywać kocem lub zdecydować się na używanie specjalnego śpiworka do fotelika.

Niemowlak musi być przewożony w samochodzie tyłem do kierunku jazdy. Jazda przodem byłaby dla takiego malucha niebezpieczna, z tego względu wszystkie foteliki przeznaczone dla najmłodszych są montowane w samochodzie wyłącznie tyłem.

Podsumowanie

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka jest bardzo ważną decyzją podejmowaną przez przyszłych rodziców. Z tego względu dobrze jest poświęcić trochę czasu na to, żeby zdobyć nieco wiedzy o fotelikach, co pozwoli na dokonanie właściwego wyboru.

Bardzo istotnym elementem jest również przymierzenie fotelika do samochodu – w każdym sklepie z fotelikami dla dzieci z pewnością znajdą się specjaliści, którzy będą w stanie zweryfikować czy fotelik jest dla nas odpowiedni i ewentualnie doradzą, na co jeszcze zwrócić uwagę.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *