Ciąża to burzliwy okres pełen wyzwań. Oczekiwanie przyjścia na świat naszego potomka potrafi napędzić kłopotu, szczególnie jeżeli przyjrzymy się kwestii przygotowań. Kompletowanie niezbędnych rzeczy, które mogą przydać się po porodzie to nie lada wyzwanie. Odpowiednio przygotowana wyprawka dla niemowlaka to klucz do spokoju już po urodzeniu malucha, dlatego ważne jest to, aby taką wyprawkę zorganizować z odpowiednim wyprzedzeniem. Co powinno się w niej znaleźć? Lista rzeczy może być naprawdę długa, ale czy musi? Dowiecie się tego, czytając nasz najnowszy wpis!
Czego potrzebuje niemowlak?
Największym błędem, którego dopuszczają się przyszli rodzice, jest zbytnia rozrzutność i przesada, jeżeli chodzi o zakupy dla noworodka. Często wydajemy fortunę kupując rzeczy, których tak naprawdę w ogóle nie potrzebujemy. Kluczem do sukcesu i dobrej wyprawki dla niemowlaka jest plan. Co kupić? Zacznijmy od absolutnych niezbędników codziennego użytku, czyli:
- butelki do karmienia
- smoczki
- przewijak
- kocyki
- wózek
- termometr
- łóżeczko
To absolutne minimum, które musimy mieć u siebie przed pojawieniem się malucha na świecie. Myślę, że tego wyboru nie trzeba w żaden sposób argumentować. Oczywiście znajdą się osoby, które powiedzą, że do łóżeczko można dopisać do rzeczy niepotrzebnych, bo maluchy często śpią wyłącznie z rodzicami, ale lepiej łóżeczko mieć, tak na wszelki wypadek.
Czego nie potrzebuje niemowlak?
Skoro powiedzieliśmy, co musi zawierać wyprawka dla niemowlaka, warto poruszyć kwestię rzeczy zupełnie zbędnych. Jest ich mnóstwo, ale w tym wpisie poruszymy wyłącznie te, które bardzo często pojawiają się na liście zakupów przyszłych rodziców. Czego niemowlę nie potrzebuje? Między innymi:
- Poduszki do karmienia -jest to zbędny gadżet, gdyż małe dzieci z początku karmi się w pozycji płaskiej, w którą tułów i głowa znajdują się w jednej, prostej linii. Dopiero później pionizuje się delikatnie malucha, co czego poduszka zupełnie nie jest potrzebna. Jeżeli Twój budżet jest ograniczony to zdecydowanie warto rozważyć zrezygnowanie z tego elementu.
- Płyny do płukania- jest to kolejny raczej zbędny wynalazek. Pomimo tego, że często zaleca się dokładne, kilkukrotne płukanie ubranek malucha tak, aby pozbyć się resztek proszku, to warto to robić przy pomocy czystej wody. Płukanie ubranek detergentami to raczej nietrafiony pomysł, gdyż zamieniamy jedną chemię na drugą. Warto powstrzymać się z płynem do płukania przez pierwsze 2-3 lata życia malucha, kiedy to skóra całego ciała jest delikatniejsza i bardziej podatna na działanie detergentów i specyfików.
- Kremy z filtrem- również niepotrzebne we wczesnym etapie życia malucha i to z podobnych względów, co płyny do płukania. Skóra malucha w pierwszych miesiącach wchłania dosłownie wszystko, dlatego ważne jest ograniczanie kontaktu z wszelkimi substancjami, które mogłyby spowodować podrażnienia, czy uczulenia. Ochrona przed słońcem powinna więc pochodzić z innych źródeł, tak aby nie narażać skóry szkraba.
Niezbędny asortyment młodej mamy
Wyprawka dla niemowlaka to nie tylko produkty dla noworodka. To również rzeczy niezbędne mamie. O czym należy pomyśleć? Na pewno o laktatorze. To narzędzie potrafi przynieść nie lada odciążenie i ulgę w pierwszych miesiącach po ciąży. Co więcej? Zdecydowanie warto zaopatrzyć się również w co najmniej 2 pary biustonoszy do karmienia, wygodny szlafrok, koszule z głębokim rozpięciem (również do karmienia), zapas wygodnych majtek oraz ciepłe skarpety (po porodzie krążenie może szaleć, co może spowodować tzw. zimne stopy i dłonie).
Wyprawka zależna od pory roku, co zimą a co latem
Jak napisaliśmy we wstępie dobra wyprawka dla niemowlaka to przemyślana wyprawka. Dotyczy to również dopasowania jej do pory roku. Co to oznacza w praktyce?
To proste! Latem musimy zaopatrzyć się w lżejsze, przewiewniejsze rzeczy (zarówno dla malucha, jak i mamy). Najlepiej jest kupić kilka par body krótkim rękawem, przewiewne pajacyki i kombinezonik z pluszu. To powinno zapewnić maluszkowi pełen komfort i odpowiednią temperaturę.
W przypadku sezonu jesień/zima musimy już sięgnąć po większy zapas body z długim rękawem, ciepłą czapeczkę, kombinezon z polaru i ciepłe pajacyki najlepiej z weluru.