Zabawy rozwojowe dla pięciolatków

Zabawy rozwojowe dla pięciolatków

Wspólnej zabawy z dzieckiem nigdy za wiele. Jeszcze lepiej, gdy przez zabawę możemy nauczyć się czegoś pożytecznego i wspomóc rozwój naszego malucha. Rozwojowe zabawy dla pięciolatków podbijają serca i przekonują do siebie coraz więcej rodziców, co pokazuje, że właśnie w zabawie tkwi potencjał. Jak przy pomocy wspólnej zabawy wspomóc rozwój psychiczny, społeczny i emocjonalny naszego dziecka?  O tym w naszym najnowszym wpisie!

Jak bawić się z pięcioletnim dzieckiem?

Zabawy dla pięciolatkówSzukając pożytecznych, ale i ciekawych zabaw dla naszego pięciolatka musimy się przyjrzeć temu, jak obecnie spędza swój wolny czas. Zacznijmy od ograniczania czynności biernych, z których nie płynie nic dobrego. Mowa tu o godzinach spędzonych na pustym oglądaniu telewizji, czy grach na smartfonie i tablecie. Nie oznacza to oczywiście, że należy całkowicie zakazać tego typu rozrywek – wszystko w granicach rozsądku. Trzeba starać się po prostu, jak najwięcej tego czasu, które dziecko marnotrawi przed telewizorem czy tabletem, przekuć we wspólną zabawę. Jak tego dokonać? Przyda się odpowiednie podejście i odrobina kreatywności, która pozwoli zaciekawić dziecko na tyle, by samo chciało porzucić dotychczasowe zajęcie.

Zabawy dla pięciolatków

Szukając zabaw, które mogą w pozytywny sposób wpłynąć na rozwój dziecka znajdziemy naprawdę wiele inspiracji, a jeszcze więcej jesteśmy w stanie wymyślić sami. Kluczem do sukcesu jest jednak nie ilość wypróbowanych zabaw, a dopasowanie ich tak, by rzeczywiście sprawiały przyjemność dziecku.

Na początku warto spróbować zabaw rytmicznych. Proste naśladowanie ruchów w rytm muzyki bardzo często przypada do gustu pięciolatkom. Wykonywanie różnych figur i wspólne wygłupianie się przy muzyce nie tylko pogłębi więź między rodzicem, a dzieckiem, ale także rozwinie pamięć i wyczucie rytmu malucha.

Kolejnym poligonem zabaw może okazać się jedzenie. Wbrew świętej zasadzie o niebawieniu się jedzeniem to nie jest wcale taki zły pomysł. Oczywiście w ramach rozsądku. Chodzi tu o proste zabawy dla pięciolatków zachęcające do samodzielnego jedzenia i próbowania nowych rzeczy. Głównie powinniśmy skupić się na storytellingu, czyli opowiadaniu prostych historii mających zachęcić i rozbudzić dziecko do działania. Tym sposobem nawet najnudniejszy obiad możemy zamienić w niesamowitą opowieść. Książe marchewka na audiencji u smoko-groszków? Czemu nie! Baw się opowieścią, jednocześnie ucząc dziecko dobrych manier i zasad samodzielnej obsługi łyżki, noża i widelca.

Trzecią zabawą, do której zachęcamy jest kartonowy inżynier. Karton to niezwykle niedoceniany materiał, szczególnie w kontekście zabawy. Warto zbierać co większe kartony, by wykorzystać je w ramach ciekawej zabawy rozwojowej. Wykorzystaj je, aby zbudować z pięciolatkiem kartonowy fort, samochód czy robota. Bawcie się kolorami ozdabiając swoje dzieło i cieszcie się gotowym projektem wykorzystując go do dalszych zabaw i historii. To ile rzeczy możemy zrobić z kartonem zadziwia, wystarczy odrobina zapału i kreatywności! Ta z pewnością świetnie wpłynie na dziecko i zachęci je wymyślania własnych, coraz to bardziej skomplikowanych pomysłów rozwijając tym samym kreatywności i umiejętność analitycznego myślenia.

Poprawny rozwój pięcioletniego dziecka

Czas podsumować sobie niejako pięciolatka. Jak nietrudno zauważyć,  dzieci w tym wieku są niezwykle aktywne. Ciągnie je do poznawania, są energiczne i chętne do współpracy. Dlatego tak ważne jest próbowanie nowych rzeczy ze swoimi pociechami. Problemem może być to, jak szybko pięciolatki nudzą się nowymi rzeczami. To zmusi nas do kombinowania, ale wyjdzie to nam tylko na lepsze. Maluchy w tym wieku są już bardzo samodzielne. Ubranie się czy posługiwanie się łyżką i widelcem nie stanowi już dla nich problemu. Z drugiej strony 5-letnie dzieci mogą mieć problemy z koncentracją, dlatego ważne jest to, aby rozwijać ją równomiernie, co sprawność fizyczną/ ruchową malucha.

1 thought on “Zabawy rozwojowe dla pięciolatków”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *