Praktyczne maty edukacyjne dla niemowląt

Praktyczne maty edukacyjne dla niemowląt

Mata edukacyjna to jedna z rzeczy, która powinna znaleźć się na liście wyprawkowej dla maluszka. Wedle potrzeb można dokupić ją również później, gdy dziecko przyjdzie już na świat, niemniej jednak nie warto z niej całkowicie rezygnować. Jaką rolę w rozwoju niemowlęcia pełni mata edukacyjna i dlaczego warto z niej skorzystać?

Mata edukacyjna – od jakiego wieku?

Większość rodziców zastanawia się, dla niemowlaków w jakim wieku dedykowane są maty edukacyjne? Otóż najpełniej skorzystają z nich maluszki, które ukończyły 2-3. miesiąc życia, lecz nie ma przeciwwskazań, aby kłaść na niej również młodsze dzieci.

Materiał maty jest na tyle gruby, że stanowi doskonałą warstwę izolacyjną od chłodnej podłogi.

Z drugiej strony kładzenie dziecka na macie okazuje się być lepszym rozwiązaniem, niż korzystanie z bujaczka, na co powinni zwrócić uwagę w szczególności rodzice dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami rozwojowymi, na przykład niewłaściwym napięciem mięśniowym.

Codzienna zabawa na macie

Na czym polega codzienna zabawa niemowlaka na macie? Otóż zawiera ona wiele elementów, które mają za zadanie pobudzić do pracy różne zmysły dziecka.

Kontrastowe, czarno-białe elementy doskonale sprawdzają się w przypadku najmłodszych niemowlaków, podczas gdy starsi chętnie korzystają z kolorowych nadruków, poznając przy tym różnorodne barwy.

Zabawa na macie polega głównie na obserwowaniu przez maluszka poszczególnych elementów – oczywiście, niezbędna będzie, szczególnie na początku, pomoc rodzica, który wskaże dziecku, na to zwrócić uwagę.

Zachęta do ruchu

Maty edukacyjne dla niemowląt wyposażone są w wiele elementów, które zachęcają maluszka do wykonywania ruchów – na początek chodzi głównie o unoszenie główki oraz przewracaniu się z plecków na brzuszek i odwrotnie.

Z czasem dziecko coraz chętniej zaczyna sięgać po różnego typu zabawki, które na przykład zwisają z pałąka bądź rozmieszczone są na różnych końcach maty.

Dzięki temu zabawka ta pobudza mięśnie do pracy, ćwicząc tym samym nowe umiejętności ruchowe. Jest to niezwykle istotne w przypadku wcześniaków bądź dzieci, u których zostały zdiagnozowane problemy z napięciem mięśniowym.

Gdy maluszek rusza w drogę

Wydawało by się, że dziecko może korzystać z maty jedynie do czasu, gdy nie zacznie być mobilne – mowa tutaj głównie o raczkowaniu.

Z drugiej jednak strony okazuje się, że wiele niemowlaków chętnie odpoczywa na macie, sięgając po zabawki, słuchając różnych odgłosów czy po prostu, próbując zasnąć.

Zabawka ta nie tylko pobudza zmysły i mięśnie do pracy, ale również może stanowić swoisty kącik wypoczynkowy dla starszych dzieci. Nie musimy więc zbyt szybko rozstawać się z matą dla niemowląt.

Prosta w utrzymaniu…

Mata edukacyjna dla niemowlaka jest niezwykle prosta w utrzymaniu, bowiem wiele modeli można prać w standardowej temperaturze.

Mowa głównie o tych, które nie zawierają elementów interaktywnych, a dodatkowe zabawki można z nich po prostu wypiąć na czas czyszczenia. Dzięki temu mata jest w pełni bezpieczna dla maluszka, nie stanowiąc siedliska kurzu czy roztoczy. Sam materiał, z którego jest wykonana, przyjazny jest delikatnej skórze niemowlaka.

…i przechowywaniu

Pozornie wydaje się, że mata edukacyjna zajmuje sporo miejsca, jednak warto mieć na uwadze, że w prosty sposób można ją zwinąć i przechowywać, gdy maluszek pójdzie spać bądź gdy akurat bawi się czymś innym.

Dlatego też mata edukacyjna dla niemowlaków sprawdzi się nawet w stosunkowo niewielkich mieszkaniach, w których nie ma zbyt wiele miejsca na obszerne, zajmujące sporo metrów kwadratowych zabawki. Warto zauważyć, że mata, sama w sobie, nie ma zbyt dużych wymiarów.

Ekologiczne rozwiązanie

Rodzice, którym nie jest obojętne dobro środowiska naturalnego, mogą zdecydować się na zakup maty edukacyjnej z drewnianym stojakiem. Użyte do produkcji materiały są całkowicie przyjazne naturze, a także dziecku.

Co ważne, mata edukacyjna z drewnianym stojakiem doskonale stymuluje rozwój dziecka, które z zapałem sięga po zwisające elementy. Ciekawe kolory sprawiają, że maluszek zainteresowany jest matą już od pierwszych tygodni życia.

Mata dla dziewcząt i chłopców

Kolorowe, przykuwające wzrok elementy mat edukacyjnych Tiny Love sprawiają, że doskonale sprawdzają się one zarówno w przypadku dziewcząt, jak i chłopców.

Warto pamiętać, że matę można zakupić jeszcze przed porodem i korzystać z niej nawet wtedy, gdy dziecko pozornie nie odnosi jeszcze żadnych korzyści z zabawki. Zabawę na macie można zaproponować również starszym niemowlakom.

Zakup maty edukacyjnej z pewnością okaże się być trafiony, bowiem każde dziecko wymaga odpowiedniej stymulacji ruchowej oraz umysłowej.

Co więcej, zabawa ma macie to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu bądź w przypadku nieco starszych dzieci – na odpoczynek w towarzystwie ulubionych zabawek. Więcej znajdziesz na tej stronie.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *