5 najczęstszych dolegliwości ciążowych

5 najczęstszych dolegliwości ciążowych

Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Świadomość, że już za chwilę na świecie pojawi się nowe życie, tak bliskie naszemu sercu daje przyszłej mamie niesamowitą dumę i szczęście. Niestety ciąża pomimo swoich niewątpliwych uroków znana jest bardziej z tego, że daje się kobietą we znaki. Nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości ciążowe to codzienność stanu błogosławionego – niestety. Zdecydowanie sytuacji nie ułatwia fakt, że dolegliwości nie są jednolite, co sprawia, że każda kobieta przechodzi przez nie inaczej lub nawet w ogóle. Chcesz wiedzieć jak sobie radzić z dolegliwościami w ciąży? Czytaj do końca! 🙂

  • Nudności

Nasze zestawienie dolegliwości rozpoczynamy nudnościami, które dotykają nawet 65% kobiet w ciąży. Najczęściej pojawiają się o poranku, chociaż nie inaczej jest w ciągu dnia, szczególnie na widok jedzenia lub jako reakcja na intensywny zapach. Niestety nudności to znak rozpoznawczy pierwszego trymestru i nic w tym zadziwiającego.

  • Obrzęki

Kolejna dolegliwość dająca się mocno we znaki każdej przyszłej mamie. Również naturalna, wynikająca z wyjątkowego stanu i zmian, które zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży. Najczęściej obrzęk atakuje kostki i dłonie. Widok opuchniętych kończyn z reguły nasila się, gdy nadchodzi wieczór. W przeciwieństwie do mdłości obrzęk jest domeną końcówki ciąży.

  • Bóle kręgosłupa

Słodki, aczkolwiek dodatkowy bagaż wynikający z noszenia dziecka może się mocno odbić na stanie kobiecego kręgosłupa. Nawet 15-20 min stania może okazać się wtedy katorgą. Ból kręgosłupa to zdecydowanie dotkliwa dolegliwość, z którą ciężko jest sobie poradzić bez leków przeciwbólowych, których przecież w ciąży unikamy.

  • Zmęczenie

Nie mniej dotkliwe od samego bólu jest zmęczenie wynikające z wielu aspektów towarzyszących wyjątkowemu stanowi jakim jest ciąża. Ciągła chęć snu i absolutny brak siły potrafi obezwładnić na długie godziny przykuwając do łóżka, fotela czy kanapy. Warto wspomnieć, że w wielu przypadkach za stan ten odpowiada niedobór żelaza we krwi.

  • Bóle brzucha

Powodujące niejednokrotnie panikę u przyszłych mam, bóle brzucha w większości przypadków są objawem prawidłowym. Dyskomfort i ból mówi nam bowiem, o tym, że nasz owoc miłości rośnie i się porusza. Nie powinniśmy jednak w pełni lekceważyć tego zjawiska, szczególnie jeżeli ból napływa z okolic podbrzusza.

Kiedy mijają dolegliwości ciążowe?

Dolegliwości ciążoweDolegliwości ciążowe w dużej mierze powiązane są z konkretnym okresem ciąży. Wiele z nich jest charakterystycznych dla pierwszego trymestru i to on z reguły jest wskazywany jako ten najcięższy. Wiele kobiet potwierdza, że po upływie pierwszych trzech miesięcy dolegliwości znikają, jak ręką odjął. Warto jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna i proces przechodzenia ciąży może u każdej wyglądać nieco inaczej.

Co pomaga na dolegliwości ciążowe?

Na nudności pomaga nic innego jak cierpliwość. Nie wstawaj gwałtownie zaraz po przebudzeniu, zjedz coś jeszcze w łóżku, to zdecydowanie zminimalizuje ryzyko wymiotów. Jedz lekko i często, pij dużo wody – unikniesz zgagi i problemów z trawieniem. Jeśli zaś chodzi o obrzęki i bóle kręgosłupa, rada jest oczywista – odpoczynek i rozwaga. Mierz siły na zamiary, wsłuchaj się w potrzeby swojego ciała i działaj delikatnie, w każdym aspekcie dnia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *