Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

W życiu każdego rodzica nie ma nic gorszego niż choroba dziecka. Kiedy dziecko czuje się źle lub podejrzewamy, że może być chore, nasz świat staje do góry nogami. Robimy wszystko, żeby tylko zaradzić temu kryzysowi. Martwimy się i wariujemy, co często tylko pogarsza sprawę. W przypadku niemowląt i małych dzieci sprawa nabiera jeszcze większej dramaturgii. Dziś zajmiemy się atopowym zapaleniem skóry, niezwykle uciążliwym schorzeniem dotykającym blisko 20% ludzi na całym świecie.

Jak wygląda atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, najczęściej dotykająca noworodki i dzieci w wieku siedmiu, ośmiu lat. Po czym możemy poznać AZS? Głównymi objawami tego rodzaju atopii są wszelkiego rodzaju zaczerwienienia, suchość skóry, nieznośne swędzenie oraz skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych.

Tego typu zmiany pojawiają się najczęściej w okolicach zgięć łokci, kolan i nadgarstków, chociaż u mniejszych dzieci miejscem, w którym AZS się pojawia, jest także skóra głowy i policzki. Oprócz samej suchości skóry, szczególnie u niemowlaków możemy zaobserwować małe pęcherzyki oraz zauważalne złuszczenie naskórka.

Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry ma najczęściej pochodzenie genetyczne, chociaż naukowcy nie potrafią jeszcze wskazać jednoznacznej przyczyny tego zjawiska. Wiemy jedynie, że większa skłonność do tego typu atopii mają dziewczynki i noworodki karmione krowim mlekiem. Istnieje też hipoteza mówiąca o tym, że zbyt nachalna higiena może zwiększyć szanse na wystąpienie AZS.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry u noworodków

Ciężko mówić o jakimkolwiek leczeniu tego schorzenia. Nie ma bowiem lekarstwa, które całkowicie zlikwidowałoby chorobę. Jest ona na te chwile nieuleczalna, a jedyne co możemy zrobić to zniwelować jej objawy. Kluczowym elementem będzie tutaj odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Należy także pamiętać o odpowiedniej profilaktyce i unikaniu czynników, które mogą negatywnie wpływać na przebieg choroby. Warto pozbyć się z mieszkania wszelkich przedmiotów zbierających kurz tj. dywanów, pluszaków i zasłon. Kurz bardzo źle wpływa na atopowców, dlatego powinniśmy regularnie sprzątać i wietrzyć mieszkanie.

Czym smarować atopowe zapalenie skóry?

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Odpowiednia pielęgnacja skóry dotkniętej atopowym zapaleniem skóry nie jest łatwa. Na rynku znajdziemy wiele kremów i specyfików obiecujących natychmiastowe i trwałe efekty. Są to oczywiście najczęściej puste hasła reklamowe, jednak są środki, które rzeczywiście pomagają. Wybierając krem, należy kierować się szczególną ostrożnością. Warto sprawdzić skład, aby wykluczyć potencjalne niebezpieczne składniki jak krem czy parabeny. Najlepiej jeżeli krem zawiera jedynie składniki w pełni naturalne i przebadane. Taki krem ma bardzo dużą szansę na przyniesienie dziecku ulgi. Utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia to klucz do pozbycia się nieprzyjemnych skutków AZS.

 

Czy atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe?

Na sam koniec zostawiliśmy kwestie zarażenia się atopowym zapaleniem skóry. Jeżeli myślicie, że możecie być narażeni na podobne objawy, przebywając obok osoby zarażonej, to możecie być spokojni. AZS nie jest zaraźliwe i nie przechodzi nawet przy bezpośrednim kontakcie z osobą dotknięta tym schorzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *