Dziecko przed komputerem – na co uważać?

Dziecko przed komputerem – na co uważać?

W dobie internetu i gier to właśnie komputer jest najlepszą zabawką dla naszego dziecka. Surfowanie po sieci, granie w gry ze znajomymi, czy chociażby oglądanie filmików na YouTube – zajęć, które mogą wciągnąć dziecko, na całe godziny jest wiele. Tak naprawdę komputer z internetem to drzwi, przez które młode pokolenie porozumiewania się między sobą. Coraz częściej oddajemy się wirtualnej rzeczywistości publikując coraz to nowe treści na wszelkiego rodzaju portalach społecznościowych. Nic dziwnego więc, że ze strony nauczycieli i rodziców padają w stronę komputerów nieprzychylne głosy i opinie. A jak tak naprawdę wygląda temat “dziecko przed komputerem”? Na co musimy uważać i kiedy interweniować? O tym w dzisiejszym wpisie.

Kiedy kupić dziecku komputer?

Dziecko przed komputeremPierwszym z pytań często przewijających się w temacie dzieci i komputerów jest kwestia tego, kiedy zakupić takowy sprzęt. Jedną z najpopularniejszych dotychczas okazji na taki zakup była oczywiście komunia. To właśnie wiek 8-9 lat uznaje się za optymalny na pierwszy kontakt z własnym komputerem. Oczywiście granica ta się z biegiem lat przesuwa, co doskonale widzimy na przykładzie maluchów z tabletami i smartfonami.

Jeżeli chodzi o prawdziwie odpowiedni wiek, do wyposażenia dziecka w tego typu sprzęt, to kwestia pozostaje dyskusyjną. Wszystko zależy od naszego podejścia i zastosowanej metody wychowawczej. Dziecko wcale nie musi otrzymać komputera, telefonu, czy czegokolwiek innego zaraz wtedy, kiedy inne dziecko tego samego rocznika.

Kiedy dziecko jest uzależnione od komputera?

Wiele się ostatnio mówi na temat uzależnienia od komputerów. Problem jest na tyle poważny, że z roku na rok dotyka coraz większej ilości osób. Chcąc uchronić dziecko od uzależnienia, trzeba najpierw określić, czy jest narażone na tego typu zjawisko. Pierwszą oznaką, która powinna nas zaalarmować, jest oczywiście czas, jaki dziecko spędza na komputerze. Jeżeli jest to kilka godzin dziennie, każdego dnia, powinniśmy zareagować. Dopóki dziecko samo z siebie wybiera inne aktywności poza komputerem (spotyka się ze znajomymi, czyta książki, uprawia sport etc.) to wszystko jest w porządku. Problemy zaczynają się wtedy, gdy dziecko nie potrafi zrezygnować z komputera, chociażby na dzień lub dwa i zaniedbuje inne sfery życia na rzecz świata wirtualnego. Jeżeli problemem jest zejście na obiad, bo akurat trwa rozgrywka, albo lekcje są nieodrobione, bo można je przecież odrobić później (a teraz grać), to sprawa robi się nieciekawa. Ostatecznym dowodem na uzależnienie dziecka od komputera są wybuchy agresji przy próbie zwrócenia uwagi na to, że już pora skończyć, albo zrobić sobie przerwę. Jeżeli na nasze uwagi i upomnienia w kwestii komputera dziecko odpowiada agresywnie, denerwując się i irytując, to sprawa jest przesądzona.

Jak odzwyczaić dziecko od komputera?

Zasadniczo najlepiej jest zapobiegać uzależnieniom. Jeżeli kupujemy dziecku komputer, to nie łudźmy się, że będzie on do nauki. Gry i internet są jak najbardziej dla ludzi i dopóki dziecko przed komputerem będzie znało umiar, nie powinniśmy mu tego zakazywać. Najlepiej jest ustalić pewne ograniczenia, szczególnie w tygodniu podczas szkoły. Dwie godziny dziennie na granie to zdecydowanie dużo i właśnie tyle powinno starczyć. Oczywiście w weekendy, wakacje i inne dni wolne sprawa wygląda nieco inaczej i możemy pozwolić dziecku na więcej. Pamiętajmy jednak, żeby przestrzegać zasad i nie chodzić na ustępstwa. Kiedy minie ustalony czas, nie ma miejsca na dyskusje, wyłączamy grę i zabieramy się za to, co priorytetowe. Pozwalanie dziecku na przedłużanie i naginanie zasad, jeżeli chodzi o korzystanie z komputera, może szybko przerodzić się w bardzo problemową sytuację.

Jak odciągnąć dziecko od komputera?

Dziecko przed komputerem to już norma, jednak są chwile, kiedy należy je od niego odciągnąć. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Najlepiej znaleźć mu inne hobby. Sporty walki (karate, judo, taekwondo), rower, pływanie czy gra na gitarze – to doskonały pomysł, który może przerodzić się w pasję, która wyprze komputer z życia naszego dzieciaka. Zainteresowanie dziecka czymś poza komputerem sprawia, że to ono samo podejmuje decyzję o ograniczeniu grania, z czasem wybierając to, co sprawia większą przyjemność. Często długie siedzenie na komputerze bierze się właśnie z tego, że dziecko nie ma ciekawszych alternatyw. My musimy to zmienić.

1 thought on “Dziecko przed komputerem – na co uważać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *