Jak wiemy, sen stanowi bardzo ważny aspekt życia każdego człowieka. W przypadku dzieci rola snu jest jeszcze ważniejsza. To właśnie w trakcie snu dziecko rozwija się najszybciej dlatego tak ważne, jest to, aby sen dziecka przebiegał bez żadnych przeszkód. Najczęściej w sferze dziecięcego snu napotkać możemy takie problemy, jak budzenie się w nocy, czy problemy z zasypianiem. Napotykając na tego sytuacje, musimy dołożyć wszelkich starań, żeby znaleźć rozwiązanie i zapewnić dziecku spokojny, zdrowy sen tak, aby jego rozwój przebiegał, jak najlepiej. Dziś poruszymy temat zaburzeń snu i powiemy sobie czego dziecko nie powinno robić przed snem.
Dlaczego sen u dziecka jest ważny?
Chcąc zagłębić się w temat dziecięcych zaburzeń snu musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego sen u dziecka jest taki ważny? Tym, co pierwsze nam przyjdzie do głowy, jest oczywiście regeneracja i odpoczynek. Po dniu pełnym wrażeń nasze dziecko musi się porządnie wyspać, aby jego organizm miał siłę na to, co przyniesie dzień kolejny. Kolejną ważną funkcją, jaką sen pełni w życiu naszego malucha, jest funkcja wzrostu. To właśnie podczas snu znajdująca się w mózgu naszego malucha szyszynka produkuje największe ilości hormonu wzrostu. Dodatkowo prawidłowy sen ma wpływ na odporność dziecka i każde jego zaburzenie może spowodować jej osłabienie. Co ciekawe podczas snu nasz mózg wcale nie zwalnia, lecz funkcjonuje nadal na pełnych obrotach, sprawiając, że neurony, aktywne podczas dnia utrwalają pomiędzy sobą połączenia, co powoduje wzmocnienie wspomnień i utrwalenie pamięci.
Co może zaburzać sen u dziecka?
Sen u dziecka może zostać zaburzony przez wiele różnych czynników. Jedną z najważniejszych kwestii wpływających na jakość snu jest regularność zasypiania. Dziecko powinno chodzić spać i budzić się o mniej więcej tych samych porach, aby jego cykl okołodobowy był harmonijny i zdrowy. Dzięki temu przyzwyczajenie sprawi, że o danej porze organizm malucha będzie odczuwał zmęczenie i sam upomni się o pójście spać. Jeżeli nasze dziecko będzie chodzić spać o różnych godzinach, wytwarzanie przez organizm melatoniny (tzw. hormonu snu) zostanie zaburzone, a senność nie przyjdzie, wtedy kiedy powinna.
Czy dziecko powinno używać telefonu przed snem?
Zdecydowanie nie. Korzystanie z takich urządzeń jak laptop, tablet, telefon czy nawet oglądanie telewizji naraża dziecko na działanie światła niebieskiego, które wpływa pobudzająco na mózg, co z kolei sprawia, że dziecko nie może zasnąć. Wyłączenie urządzeń godzinę przed pójściem spać powinno znacząco wpłynąć na czas zasypiania i ogólny komfort snu dziecka.
Czy dziecko powinno jeść przed snem?
Jak powszechnie wiadomo, nie wolno objadać się przed pójściem spać. Organizm szykujący się do snu nie powinien być obciążony dodatkowym obowiązkiem, jakim jest strawienie posiłku. Ostatni posiłek dziecka powinien mieć miejsce nie później niż dwie godziny przed pójściem spać.