Jak sobie radzić ze stresem przy dziecku?

Jak sobie radzić ze stresem przy dziecku?

Macierzyństwo to piękny okres stanowiący niewątpliwie jedno z najważniejszych doświadczeń w życiu każdej kobiety. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku mężczyzn, którzy również bardzo silnie przeżywają wychowywanie małego potomka. Ten piękny okres w życiu rodziców jest niestety często okupiony nieprzespanymi nocami, obgryzionymi paznokciami i wyrwanymi włosami. Na każdym kroku potrafimy wyobrazić sobie przecież tysiące różnych czarnych scenariuszy, które mogą przydarzyć się naszej latorośli. Nałożenie się tego stresu z ciężką sytuacją finansową czy rodzinną, może doprowadzić do naprawdę nieprzyjemnych sytuacji, na których dziecko ucierpi. Jak sobie radzić ze stresem przy dziecku? Sprawdźmy!

Czy dziecko wyczuwa nasze uczucia?

jak sobie radzic ze stresem przy dziecku
Myriams-Fotos / Pixabay

Dziecko doskonale wyczuwa nasze uczucia, lecz niestety często są one dla niego niejasne i niezrozumiałe. Kłótnie dorosłych to zdecydowanie silne generatory strachu dla małego dziecka, które może pomyśleć, że jest winne tego typu sytuacji.

Czy stres szkodzi dziecku?

W publikacjach naukowych można się spotkać ze stwierdzeniem, że stres jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Stanowi niejako mechanizm fizjologiczny do szybkiej adaptacji w zmieniającym się otoczeniu. Niestety nadmiar stresu bardzo negatywnie odbija się na naszym zdrowiu, a jego skutki często dotykają naszych najbliższych. Nie inaczej jest z dziećmi, które odbierają nasze kłótnie i napięcie jako stan zagrożenia. Długotrwała ekspozycja na stres i sytuacje stresujące mogą wpłynąć negatywnie na sen i rozwój dziecka. Dziecko w skrajnych przypadkach może reagować agresją wobec rodziców i rówieśników. Ponadto ciężka atmosfera w domu może bardzo poważnie odbić się na relacji dziecka z rodzicami.

Jak bezpiecznie rozładowywać stres przy dziecku?

Pozbycie się stresu nie jest wcale takie trudne, ale wymaga od nas nieco samozaparcia. Zdecydowanie najlepszą metoda na rozładowanie stresu jest aktywność fizyczna. Rower, joga, fitness czy pilates to czynności, które spokojnie możemy wykonywać przy naszym dziecku przy skocznych dźwiękach muzyki do ćwiczeń. Jeżeli nasz maluch jest już całkiem duży, nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć go do ćwiczeń i razem dać upust energii w pozytywnym kierunku.

Alternatywą do tego typu działań mogą być uwaga: gry video! Wspólne granie z dzieckiem pozwoli nam się zrelaksować i przenieść nieco frustracji na ekran wirtualnej rozrywki, którą to z pewnością większość dzieci lubi.

Co zrobić, kiedy dziecko denerwuje?

Skoro wiemy już jak sobie radzić ze stresem przy dziecku możemy się skupić na sytuacji odwrotnej. Kiedy chodzi o stres dziecka to najlepsza jest zawsze rozmowa. Wytłumaczenie pewnych kwestii, których dziecko może nie rozumieć, pomoże mu uporać się z problemami dnia codziennego. Wspólne wyjścia na basen czy do kina to również świetne propozycje na oderwanie się od stresu i osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Przecież nie tylko my potrzebujemy od czasu do czasu odrobiny spokoju 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *