Co powinien wiedzieć trzylatek?

Co powinien wiedzieć trzylatek?

Trzyletnie dziecko to dosłownie wulkan energii. Ich niepohamowana energia i chęć poznawania świata niejednokrotnie może dać się we znaki, nawet najcierpliwszym rodzicom. Trzy lata to niezwykły okres bardzo szybkiego rozwoju, rewolucji w diecie i świadomości naszego malucha. Bardzo ważne jest, abyśmy w tym czasie bardzo uważnie obserwowali rozwój naszej pociechy. To, że wymaga nienaturalnie dużej ilości uwagi, jest bowiem oznaką intensywnego rozwoju i budowania charakteru. Dla tych rodziców, którzy zastanawiają się ile trzylatek powinien wiedzieć i jakimi umiejętnościami powinien już dysponować śpieszymy z odpowiedzią. Zapraszamy do najnowszego wpisu: Co powinien wiedzieć trzylatek?

W obliczu ideału

Co powinien wiedzieć trzylatek?Nie raz się zdarza sytuacja, w której młodzi rodzice za wiele oczekują po rozwijającym się trzylatku i obawiają się niepotrzebnie o jego rozwój. Dlaczego tak się dzieje? W większości przypadków jest to spowodowane wynaturzonym obrazem małych dzieci, przedstawianych w filmach i serialach telewizji. Obserwując perfekcyjne życie amerykańskich geniuszy i dzieci z pierwszych stron gazet, niejednokrotnie możemy odnieść mylne wrażenie wyjątkowości takich dzieci. Absolutnie nie powinniśmy porównywać naszych dzieci do rówieśników, a już w szczególności do tych koloryzowanych w reklamach i mediach społecznościowych.

Wiedza trzylatka

Co powinien wiedzieć trzylatek? Jak pokazuje praktyka, duża część trzylatków jest już w stanie samodzielnie zajadać posiłki. Szczególnie często mamy do czynienia z samodzielnością, kiedy dziecko zajada swoje ulubione smakołyki.

Ciekawe jest to, że trzylatki bardzo dobrze radzą sobie z wymową i formułowaniem myśli. Odchodzą od mówienia o sobie w trzeciej osobie i potrafią się przedstawić. Jeśli zaś chodzi o zrozumienie, to trzylatki doskonale odnajdują sens konwersacji i bezbłędnie rozumie proste polecenia. Największą intensyfikację mowy możemy często zaobserwować, gdy dziecko przebywa w przedszkolu, wśród rówieśników.

Bardzo ważną umiejętnością trzylatków jest samodzielne załatwianie się. Korzystanie z toalety jest już dla nich naturalne i w większości przypadków nie potrzebują już pieluszek.

Test dla trzylatka

Testowanie umiejętności trzylatków sprowadza się nadal do zabawy i prób odkrywania nowych doznań. Spróbujmy sprawdzić, jak dziecko radzi sobie z samodzielnym ubieraniem lub jak reaguje na pytania i próby dłuższej rozmowy. Warto umacniać w dziecku samoświadomość pytając od czasu do czasu o imię i inscenizować przypadkowe spotkania. Warto przyjrzeć się wzmożonej koncentracji dziecka, kiedy to zainteresuje się czymś w szczególności. Obserwacja zwierząt i przyglądanie się kolorowym obrazkom to świetny trening dla koncentracji i nie powinniśmy w niego ingerować.

Podsumowując. Obserwacja i ciągłe wspieranie malucha na drodze rozwoju to istotna kwestia. Powinniśmy jednak pamiętać, że zbyt duże oczekiwania mogą spowolnić nabywanie nowych umiejętności i negatywnie wpłynąć na samopoczucie dziecka. Nie porównujmy maluchów do rówieśników, bo każde dziecko jest inne i w indywidualny sposób rozwija poszczególne umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *