Świąteczne gotowanie z dzieckiem

Świąteczne gotowanie z dzieckiem

Wspólne chwile spędzone z rodziną to najcenniejszy prezent jaki możemy sobie zażyczyć i to nie tylko od święta. Aby w te święta wyrwać nieco więcej czasu dla najbliższych warto zaprosić rodzinę do wspólnych przygotowań. Nic tak nie wzmacnia więzi jak wspólne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Zobacz jakie to proste i zaproś swoje dziecko do wspólnego gotowania. Podziel się radością i zamień gotowanie z dzieckiem w wyśmienitą zabawę. W dzisiejszym wpisie podpowiemy jak zachęcić dziecko do gotowania i pokażemy  dania stworzone wręcz do wspólnego gotowania!

Gotowanie z dzieckiem

Smakowite pierniki oblane białym lukrem. Pierwsze gotowanie z dzieckiem to zawsze wiele obaw. “Oj bo się skaleczysz”, “oj bo się poparzysz”, “uważaj na to, uważaj na tamto” to standardowa litania każdej mamusi. To wbrew pozorom potrzebne, gdyż ma obowiązek nauczyć dziecko podstaw odpowiedzialności i rozsądnego posługiwania się kuchennymi przyrządami. Pamiętajmy, że  bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze i takie środki ostrożności jak plastikowe sztućce do krojenia owoców i warzyw czy odstawienie niebezpiecznych przedmiotów poza zasięgiem naszego szkraba to podstawa, o którą musimy zadbać przed rozpoczęciem wspólnego kucharowania. Gdy już nasza kuchnia będzie bezpieczna a wszystkie składniki gotowe- możemy zabrać się do gotowania!

Dlaczego warto gotować z dzieckiem?

To pytanie z gatunku łatwych, albowiem zalet zdrowego gotowania z dzieckiem jest bez liku i moglibyśmy je wymieniać bez końca, ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Ważna jest zabawa, integracja oraz niezwykle istotna atmosfera współpracy, dzięki której nasze dziecko poczuje się ważne i odpowiedzialne. W trakcie gotowania z dzieckiem powinniśmy dołożyć wszelkich starań żeby przekazać mu jak najwięcej wartościowych wskazówek, niekoniecznie dotyczących samego gotowania. Pamiętajmy, że dzieci uczą się przez obserwację dlatego też zwracajmy uwagę na to jak posługujemy się narzędziami i w jaki sposób korzystamy z kuchennych urządzeń, gdyż nasze dzieciątko na pewno bacznie obserwuje, nawet gdy po tego po nim nie widać.

Co ugotować z dzieckiem?

Przepisów idealnych na wspólne gotowanie z dziećmi jest wiele, ale niektóre będą wymagać od nas nieco więcej wprawy niż pozostałe. Jak zwykle warto rozpocząć od czegoś prostego, nieskomplikowanego, co nie będzie wymagać za wiele czasu a jednocześnie pozwoli dziecku oswoić się z kuchnią. Idealne na start będą wszelkiej maści ciasteczka i pierniki. Nie ma nic fajniejszego niż wspólne ugniatanie ciasta i zabawa mąką, a słodki efekt naszej pracy zapewni wspaniałe zwieńczenie kuchennych igraszek. Gdy będziemy już chcieli przejść z dzieckiem na wyższy poziom kucharowania warto przygotować jakąś zmyśloną sałatkę. Będzie to nie tylko pyszna i zdrowa przystawka ale także doskonała okazja na pierwsze krojenie składników i naukę o tym, dlaczego warto myć warzywa i owoce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *