Witaminy niezbędne w rozwoju dziecka

Witaminy niezbędne w rozwoju dziecka

Rozwój dziecka to proces długotrwały i pewny stresu dla bacznie obserwującego go rodzica. Obawy i niepokój potencjalnymi problemami niejednokrotnie spędzają sen z oczu niejednemu tacie i mamie. Jak wiadomo aktualnie w sklepach spożywczych i marketach króluje żywność przetworzona, naszpikowana chemią i konserwantami. Niestety, dopóki jesteśmy zależni od miejscowych dostawców, nigdy nie mamy pewności, co tak naprawdę jemy. Nie inaczej jest z naszym maluchem, którego odporność ulega osłabieniu. Co możemy poradzić w takiej sytuacji? Przede wszystkim musimy zacząć od modyfikacji diety i świadomego podejścia do zakupów.

Od kiedy witaminy dla dziecka?

Witaminy dla dzieci w każdym wiekuJak ustalili w 2007 roku pediatrzy, nie ma przeciwwskazań w uzupełnianiu pokarmu dzieci już po 3 tygodniu życia. Mówimy tu oczywiście o witaminie D, która odpowiedzialna jest za podbudowanie kości i zapobiega krzywicy w przyszłości u noworodka. W tym okresie mleko matki uzupełnia się również podając witaminę K, która to z kolei odpowiada za poprawne krzepnięcie krwi.

Jakie witaminy dla dzieci w wieku szkolnym?

W wieku szkolnym dziecko ma już zupełnie inne potrzeby. Wzmożona aktywność fizyczna podczas zabaw oraz psychiczna w przypadku nauki i lekcji w szkole. W wieku szkolnym dzieci potrzebują takich substancji witaminy A i D. Idealnym uzupełnieniem diety ubogiej we właśnie te witaminy jest nielubiany przez większość dzieci tran. Ten koncentrat oleju wydobywany z drobnej wątroby dorsza atlantyckiego jest istną bombą wartości odżywczych. Tran to nie tylko bogate źródło witamin A i D, ale także nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Dzieci w wieku szkolnym powinny brać tran ze względu na to, że jest to czas wzmożonego wzrostu i dojrzewania.

Jakie witaminy dla dzieci na wzrost?

Dziecko potrzebuje do wzrostu witaminSkoro już jesteśmy przy wzroście, to powiedzmy sobie nieco więcej o witaminach D i A. Są jednej z lepiej przebadanych witamin, rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlaczego są ważne w procesie wzrostu? Dlatego, że odpowiadają za prawidłowe wytwarzanie kolagenu, czyli białka tkanki łącznej budującego ścięgna.

Jakie witaminy dla dzieci uprawiających sport?

Dla małych sportowców zaleca się dbanie o odpowiednie nasycenie diety witaminami z grupy B:

  • Witamina B3 – odpowiedzialna za kontrole rozszerzalności naczyń krwionośnych.
  • Witamina B6 – bierze udział przy trawieniu białek.
  • Witamina B12 – odpowiedzialna za wzrost i mięśni i koordynację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *