Jak powszechnie wiadomo sen to niesamowicie ważny element w życiu każdego człowieka, ba… możemy śmiało powiedzieć – każdego stworzenia! W końcu my – ludzie, spędzamy nieruchomo w swoich łóżkach i na kanapach około jedną trzecią całego życia! Skutki niewyspania się lub nadmiaru snu pokazują nam, dlaczego sen jest jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych. Nie inaczej jest w przypadku dzieci. Jak pokazują badania, sen odgrywa znaczącą rolę w rozwoju i wzroście dzieci co pokazuję fakt, że noworodki przesypiają większość swojego dnia. Co zrobić, gdy dziecko nie chce spać? Dziś omówimy sobie ten niezwykle częsty problem.
Dlaczego dziecko nie chce spać w nocy?
Gdy dziecko nie chce spać, rodzice stają na rzęsach, próbując miliona różnych sposobów na usypianie malucha. Kołysanki, bajeczki, czytanie, wyliczanki, zabawy, szumy czy bujanie – metod jest wiele i nie wszystkie gwarantują efekty. W przypadku noworodków z reguły nie możemy mówić o żadnych zaburzeniach snu. Płacząc i budząc się w nocy, niemowlaki dają nam po prostu znać o swoich potrzebach. Przyczyną z reguły jest pełna pieluszka lub pusty brzusio i tak naprawdę nie ma się czym przejmować! Inaczej wygląda sprawa, kiedy dziecko ma problemy z zaśnięciem niezależnie od potrzeb. W zależności od wieku dziecka może to być kolka (niemowlęta), nieodpowiednia temperatura w pokoju, lub lęk przed ciemnością.
Co zrobić jak dziecko nie chce spać?
Przede wszystkim należy sprawdzić, gdzie leży problem. Być może wystarczy zmienić dziecku pieluchę lub nakarmić i niemowlę wróci do krainy błogich snów. W przypadku kolki trzeba będzie pomasować delikatnie brzuszek lub włożyć malucha do ciepłej odprężającej kąpieli. Jeżeli zaś mowa o starszych dzieciach to kluczem do bezproblemowego zasypiania jest regularność. Powinniśmy kłaść dziecko zawsze o tej samej porze, najlepiej po kąpieli. W ten sposób organizm dostosuje się do rytmu dnia i będzie wiedział, kiedy pora na sen.
Co zrobić, kiedy dziecko nie chce samo spać?
Czas samodzielnego spania przychodzi w wieku mniej więcej 16 miesięcy. Wtedy to powinniśmy podjąć pierwsze kroki. Najważniejszym aspektem uczenia dziecka spania samemu jest stopniowe przyzwyczajanie. Duża dawka cierpliwości, usypianie i opuszczanie dziecka po zaśnięciu to dobry pierwszy krok do samodzielnego snu. Im dalej w las, tym krócej powinniśmy asystować dziecku przed zaśnięciem. Coraz to krótsze historie powinny przerodzić się w sporadyczne tak, aby dziecko miało szansę zasypiać bez interwencji rodziców. Wkrótce wystarczyć będzie buziak na dobranoc. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z czytania dziecku przed snem lub śpiewania – takie interakcje są dziecku potrzebne, ale nie powinny być dla niego aktywatorem senności.
Co zrobić, gdy dziecko nie chce spać w przedszkolu?
Jeżeli dziecko nie sypia już za dnia i odzwyczaiło się od popołudniowej drzemki, może mieć problemy z zaśnięciem w przedszkolu. Jeżeli zaś powodem jest tylko i wyłącznie samo miejsce to być może wystarczy zaopatrzyć dziecko w pluszaka lub zabawkę do spania, które stworzy maluchowi namiastkę domu i pozwoli mu się zrelaksować. Gdy jednak mamy do czynienia z tym pierwszym to być może jedynym rozwiązaniem będzie porozmawianie z opiekunkami tak, aby zapewnić dziecku jakąś aktywność na czas przedszkolnej drzemki.