Pomysły na zabawy rozwojowe z dzieckiem #1 – Dwulatki

Pomysły na zabawy rozwojowe z dzieckiem #1 – Dwulatki

Zabawa jest dla maluszków esencją dzieciństwa. Odgrywa niezwykle ważną rolę nie tylko w rozwoju dziecka, ale także bardzo mocno kształtuje przyszłe zachowanie dziecka i sposób, w jaki nawiązuje kontakty i relacje. Wspólna zabawa z rodzicami to świetny pomysł nie tylko na spędzanie czasu wolnego, ale także na zaciśnięcie więzi i wdrożenie drobnych elementów edukacyjnych. Jak powszechnie wiadomo nauka przez zabawę to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na poznanie nowych umiejętności i poznania nowych doświadczeń. Dziś podpowiemy jak wykorzystać zabawy rozwojowe z dzieckiem do maksymalizacji rozwoju naszego malucha.

Swoją przygodę z zabawą rozwojową rozpoczynamy od dwulatków. Jest to niesamowity okres w życiu dziecka, kiedy to maluch chłonie wiedzę i doświadczenie niczym gąbka. To doskonały czas na zabawy rozwojowe z dzieckiem. W co się bawić? Podpowiadamy!

Magiczne Pudełko – wyobraźnia i ciekawość

Wkładamy do małego kartonu kilka niewielkich przedmiotów, takich, które są bardzo charakterystyczne w dotyku i jednocześnie będą bezpieczne w bezpośrednim kontakcie. Może to być np. pomarańcza, klocek do zabawy, duża żelka czy muszka do garnituru. Następnie zalepiamy karton tak, aby nie było widać, co jest w środku, jednocześnie zostawiając miejsce na dłoń maluszka. Jego zadaniem będzie, za pomocą samego dotyku, zgadnąć co jest w środku. Tego typu zabawy rozwojowe idealnie nadają się do rozwoju wyobraźni i pobudzenia naturalnej ciekawości naszego malucha.

Piłeczka Sylabusia – kreatywność i myślenie

Kolorowe zabawy dla dwulatkówNiezwykle prosta i niesamowicie rozwijająca zabawa. Potrzebna nam będzie miękka piłka na tyle duża, żeby dziecko nie miało problemów z łapaniem. Zabawa polega na tym, że rzucamy dziecku piłeczkę i mówimy pierwszą sylabę jakiegoś dwusylabowego słowa (dla ułatwienia wybieramy np. same zwierzęta czy zabawki). Zadaniem dziecka będzie złapanie piłeczki i odrzucenie jej kończąc rozpoczęty przez nas wyraz. Np. pie -sek, ko – tek, ku – ra itd. Bawiąc się w piłeczkę sylabusie, ćwiczymy nie tylko wymowę dziecka, ale również wyobraźnie i umiejętność kreatywnego myślenia! Plusem tej zabawy jest to, że możemy się w nią bawić wszędzie, w domu, na spacerze czy u babci.

Kolorowe Poszukiwania – zabawa i rozwój

Szalenie wciągająca zabawa dla aktywnych dzieci. Przynosimy do pokoju zabaw różnokolorowe przedmioty: kredki, zabawki, ubrania, warzywa i owoce. Następnie układamy je po całym pokoju w różnych miejscach. Siadamy z dzieckiem na środku pokoju i zaczynamy zabawę. Kolorowe poszukiwanie polega na niczym innym jak szukaniu przez dziecko przedmiotu o danej barwie. Taka zabawa rozwojowa pewnością przypadnie do gustu ciekawskim maluszkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *