Kiedy i jak przestać karmić piersią?

Kiedy i jak przestać karmić piersią?

Pojawienie się dziecka na świecie jest dla większości kobiet najważniejszym wydarzeniem całego życia. Kolejne tygodnie to czas, w którym młoda matka przelewa na nowo narodzone maleństwo niewyobrażalne dawki miłości, budując jednocześnie z maluchem niewiarygodną więź na całe życie. Karmienie piersią to jeden z tych momentów, który wpływa nie tylko na dziecko, ale również na matkę. Przyjdzie jednak czas, kiedy to będzie trzeba ograniczyć, a w końcu zaprzestać karmienia piersią. Kiedy i jak przestać karmić piersią? Jak dokładnie powinno przebiegać odstawienie dziecka od karmienia piersią? Podpowiadamy!

Jak przestać karmić piersią?

Zaprzestanie karmienia piersiąJak powszechnie wiadomo mleko matki to niezastąpione źródło substancji odżywczych dla nieustannie rozwijającego się malucha. Biorąc pod uwagę to oraz sam proces emocjonalny towarzyszący karmieniu, ciężko jest podjąć decyzję o zaprzestaniu. Niestety nie można karmić w nieskończoność i prędzej czy później przyjdzie czas odstawienia. Wtedy to mama powinna stopniowo, ale stanowczo i konsekwentnie rozpocząć ograniczenie. Z dnia na dzień rezygnuje się powoli z kolejnych posiłków, by po pewnym czasie w zupełności zaprzestać karmienia piersią. Stopniowa metoda odstawienia jest dla dziecka znacznie lepsza niż zaprzestanie z dnia na dzień, pozwala również oswoić się z nową sytuacją nie tylko maluchowi, ale również mamie.

Kiedy przestać karmić piersią?

Zwyczajowo karmi się dziecko do około pierwszych urodzin. Innego stanowiska są specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), którzy to twierdzą, że do szóstego miesiąca życia dziecko nie powinno spożywać nic poza samym pokarmem od matki. Oczywiście kwestia zaprzestania jest niezwykle indywidualna, a na świecie nie brakuje osób, które twierdzą, że najlepsze efekty przynosi karmienie, aż do drugiego roku życia. Co ciekawe, długotrwałe karmienie wiąże się też z mniejszym stresem odstawienia, gdyż po takim czasie dziecko samo straci zainteresowanie piersią.

Co z mlekiem po zakończeniu karmienia piersią?

W idealny przypadku laktacja powinna zakończyć się zaraz po odstawieniu dziecka od karmienia piersią. Częste są jednak przypadki, kiedy to pokarm utrzymuje się w piersiach do nawet roku po zaprzestaniu karmienia. W przypadku, kiedy po kilku miesiącach nadal zauważamy produkcję mleka lub piersi ulegają obrzękowi i dyskomfortowi, warto udać się do lekarza, który z pewnością doradzi indywidualne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *