Jest taki moment, w którym u naszego maluszka zaczną powolutku pojawiać się pierwsze zęby. Prędzej czy później niemiłe w swoim charakterze ząbkowanie nastąpić musi przecież u każdego maleństwa. Zęby spełniają niezwykle ważną funkcję w życiu małego dziecka. To dzięki nim nasz szkrab wymówi pierwsze głoski i wkroczy w świat samodzielnego żucia i gryzienia. Dziś poruszymy ten temat i podpowiemy co robić, gdy ząbkowanie za bardzo zajdzie za skórę naszemu dziecku przynosząc płacz i nieprzyjemności.
Kiedy zaczyna się ząbkowanie u dzieci?
Niestety nie da się jednoznacznie określić, kiedy ząbkowanie przychodzi. Jest to niezwykle indywidualna kwestia, której nie możemy jednoznacznie przewidzieć. Jak pokazuje historia, zdarzały się przypadki dzieci ząbkujących już w drugim miesiącu życia i takie, kiedy ten okres przypadł dopiero na pierwsze urodziny.
Jakie są objawy ząbkowania u dzieci?
Zacznijmy od tego, iż same objawy mogą pojawić się na długo przed samym ząbkowaniem. Mówimy tu o sytuacjach, w których pierwsze oznaki wybijających się ząbków widać już dwa miesiące przed wyrośnięciem. Warto zaznaczyć też, że nie ma reguły co do występowania objawów i każde dziecko może przechodzić ząbkowanie inaczej. Najczęściej jednak proces wybijania się zębów uprzedza krótkotrwała gorączka połączona z nadmiernym wydzielaniem śliny. To zupełnie normalne i nie warto się tym przejmować. Do nieco bardziej przykrych objawów należy jednak opuchlizna, która może pojawić się przy kiełkowaniu ząbka. Ząbkowanie u dzieci może spowodować problemy ze spaniem i częste pobudki w nocy.
Ile trwa ząbkowanie u dziecka?
Na szczęście objawy towarzyszące wyrzynaniu się nowych ząbków odchodzą równie gwałtownie i szybko co się pojawiły. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, może zdarzyć się, tak, iż nasz maluszek w ogóle nie będzie odczuwał całego procesu, a jego ząbkowanie odbędzie się błyskawicznie i bez stresu.
Co na ząbkowanie u dziecka?
Jeżeli naszemu maluchowi dolega tylko gorączka, nie powinniśmy popadać w panikę. Dopóki nie wystąpią dodatkowe symptomy takie jak biegunka, wymioty czy wysypki skórne, nie powinniśmy szukać pomocy u lekarza. W przypadku kiedy jednak tego typu objawy się pojawią, należy skonsultować się z pediatrą. Po konsultacji można będzie sięgnąć po preparaty przeciwbólowe, wcierane bezpośrednio w stan zapalny. Alternatywą do tego typu rozwiązania mogą okazać się jednak schłodzone gryzaki i przygotowane na bazie naturalnych składników ziołowe herbatki.
Po tym, jak u naszego dziecka pojawią się w końcu pierwsze zęby, powinniśmy oczyszczać je regularnie z resztek jedzenia i drobnych nieczystości, by przygotować malucha do rychłego mycia zębów.