Ząbkowanie u dzieci – jak sobie z nim radzić?

Ząbkowanie u dzieci – jak sobie z nim radzić?

Jest taki moment, w którym u naszego maluszka zaczną powolutku pojawiać się pierwsze zęby. Prędzej czy później niemiłe w swoim charakterze ząbkowanie nastąpić musi przecież u każdego maleństwa. Zęby spełniają niezwykle ważną funkcję w życiu małego dziecka. To dzięki nim nasz szkrab wymówi pierwsze głoski i wkroczy w świat samodzielnego żucia i gryzienia. Dziś poruszymy ten temat i podpowiemy co robić, gdy ząbkowanie za bardzo zajdzie za skórę naszemu dziecku przynosząc płacz i nieprzyjemności.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie u dzieci?

Co robić jak dziecko zacznie ząbkować?Niestety nie da się jednoznacznie określić, kiedy ząbkowanie przychodzi. Jest to niezwykle indywidualna kwestia, której nie możemy jednoznacznie przewidzieć. Jak pokazuje historia, zdarzały się przypadki dzieci ząbkujących już w drugim miesiącu życia i takie, kiedy ten okres przypadł dopiero na pierwsze urodziny.

Jakie są objawy ząbkowania u dzieci?

Zacznijmy od tego, iż same objawy mogą pojawić się na długo przed samym ząbkowaniem. Mówimy tu o sytuacjach, w których pierwsze oznaki wybijających się ząbków widać już dwa miesiące przed wyrośnięciem. Warto zaznaczyć też, że nie ma reguły co do występowania objawów i każde dziecko może przechodzić ząbkowanie inaczej. Najczęściej jednak proces wybijania się zębów uprzedza krótkotrwała gorączka połączona z nadmiernym wydzielaniem śliny. To zupełnie normalne i nie warto się tym przejmować. Do nieco bardziej przykrych objawów należy jednak opuchlizna, która może pojawić się przy kiełkowaniu ząbka. Ząbkowanie u dzieci może spowodować problemy ze spaniem i częste pobudki w nocy.

Ile trwa ząbkowanie u dziecka?

Na szczęście objawy towarzyszące wyrzynaniu się nowych ząbków odchodzą równie gwałtownie i szybko co się pojawiły. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, może zdarzyć się, tak, iż nasz maluszek w ogóle nie będzie odczuwał całego procesu, a jego ząbkowanie odbędzie się błyskawicznie i bez stresu.

Co na ząbkowanie u dziecka?

Jeżeli naszemu maluchowi dolega tylko gorączka, nie powinniśmy popadać w panikę. Dopóki nie wystąpią dodatkowe symptomy takie jak biegunka, wymioty czy wysypki skórne, nie powinniśmy szukać pomocy u lekarza. W przypadku kiedy jednak tego typu objawy się pojawią, należy skonsultować się z pediatrą. Po konsultacji można będzie sięgnąć po preparaty przeciwbólowe, wcierane bezpośrednio w stan zapalny. Alternatywą do tego typu rozwiązania mogą okazać się jednak schłodzone gryzaki i przygotowane na bazie naturalnych składników ziołowe herbatki.

Po tym, jak u naszego dziecka pojawią się w końcu pierwsze zęby, powinniśmy oczyszczać je regularnie z resztek jedzenia i drobnych nieczystości, by przygotować malucha do rychłego mycia zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *