Wychowanie i opieka nad dzieckiem to odpowiedzialna a zarazem piękna rola każdego rodzica. Zarówno na wczesnym jak i późniejszym etapie życia naszego malucha staramy się jak najlepiej pomóc mu i zrozumieć jego potrzeby tak, aby wyrósł na dobrze wychowanego młodego człowieka. Niestety nie wszystko zawsze idzie zgodnie z naszym planem, a wiele rzeczy moglibyśmy zrobić lepiej. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zamartwiać się tym, co potencjalnie może pójść źle i gdzie mogliśmy popełnić błąd. Wiedza dwulatka to bardzo specyficzny temat wymagający głębokiego zgłębienia. Zamiast tego powinniśmy nauczyć się słuchać potrzeb naszej pociechy tak, aby jak najlepiej pomóc mu zrozumieć zagadnienia i nabyć umiejętności adekwatne do jego wieku. Dziś opowiemy o tym, co powinien wiedzieć dwulatek.
Co powinien wiedzieć 2 latek?
Zacznijmy od przeanalizowania tego, co powinno wiedzieć dwuletnie dziecko. Okres, który rozpoczynają drugie urodziny dziecka to czas poważnych zmian w życiu i nawykach malucha. Od tej pory powinniśmy stopniowo, ale definitywnie odstawić dziecko od butelki tak, aby przyzwyczaić go do zmiany diety. Ograniczenie papek i słodkich zupek oraz wprowadzenie do dziecięcej diety elementów naszych codziennych dań to świetny pomysł, aby poznać kulinarne preferencje maluszka. Pozwólmy mu próbować i poznawać nowe smaki. W ten wiedza dwulatka ulegnie poszerzeniu.
Kolejną rzeczą, której warto próbować jest nauczenie maluszka korzystania z nocnika. Oczywiście nie od razu będą widoczne efekty, ale możemy być pewni, że przy odrobinie cierpliwości uda nam się całkowicie zrezygnować z pampersów jeszcze przed kolejnymi urodzinami.
Idąc dalej możemy śmiało już przyzwyczajać dziecko do samodzielnego snu. Im szybciej nauczymy tego naszego dwulatka tym łatwiej będzie mu się przyzwyczaić.
Wiedza 2 latka
Wiedza dwulatka to spory miszmasz różnych umiejętności. Przede wszystkim dwulatki operują dużym zasobem słownictwa zarówno biernego jak i aktywnego. Wiele mówi się o tym, że to właśnie w tym wieku dziecko przechodzi pierwszy bunt i trzeba uważać, aby nie działać wtedy na siłę. Pamiętajmy, że naszą najsilniejszą bronią w wychowaniu i opiece nad maluchem nie jest siła zakazów i pouczeń a cierpliwości i powolnego tłumaczenia.
Warto zwrócić uwagę na to, że dwulatki mają bardzo dobrze rozwiniętą wyobraźnie. Możemy wykorzystać do rozwoju dziecka czytając mu częściej niż tylko do snu. To dobrze wpłynie na jego kreatywność i poszerzy zasób już bogatego słownictwa.
Co ciekawe dwulatki są już wyjątkowo sprawne manualnie. Możemy to zaobserwować bawiąc się z dzieckiem zabawkami interakcyjnymi i sensorycznymi.
Test dla 2 latka
Aby sprawdzić jak nasze dzieciątko radzi sobie z niewielkimi wyzwaniami możemy bawić się z nim w taki sposób, aby wykorzystać jego wiedzę i umiejętności. Zabawy słowem albo wspólne podśpiewywanie to doskonały sposób na sprawdzenie jak nasze dziecko radzi sobie z wymową i formułowaniem myśli. Wspólne nawlekanie koralików na nitkę pozwoli nam zaobserwować jak rozwinęły się jego zdolności manualne. Przy tego typu zabawach nadal musimy bacznie obserwować naszą pociechę tak, aby przypadkiem nie zrobiła sobie krzywdy. Dwuletnie maluchy ciągle podatne są na pozornie błahe zagrożenia takie jak ukłucie się czy połknięcie małej zabawki.
Daj czas sobie i dziecku
Ostatnia uwaga na dziś dotyczy się obserwacji rozwoju naszego dziecka i tego jak wypada ono na tle rówieśników. Pamiętajmy, że dzieciństwo to nie zawody. Każdy maluch ma inne potrzeby i talenty. Nie wolno nam oczekiwać od niego, aby dokładnie wpasował się w schemat rozwoju dwulatka i potrafił wszystko to co jego rówieśnicy. Na wszystko przyjdzie czas i miejsce, a odrobina cierpliwości i ogrom rodzicielskiej miłości sprawi, że maluszek będzie rozwijał się zdrowo i prawidłowo :)!