Autyzm, zjawisko, które coraz częściej obserwujemy wśród dzieci. Jeszcze do niedawna nazywany chorobą, dziś raczej uznawany za nieuleczalne zaburzenie. Co to autyzm? Skąd się bierze? Co oznacza? Czy można z nim walczyć?
Z okazji światowego tygodnia medycyny, porozmawiamy sobie o autyzmie i spróbujemy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania na jego temat.
Co to autyzm?
Autyzm, czyli potoczna nazwa spektrum autystycznego to pewien rodzaj zaburzenia rozwoju, a także zespołu nieprawidłowości występujących w funkcjonowaniu ośrodka układu nerwowego. Spektrum autyzmu objawia się najczęściej w postaci barier i problemów w nawiązywaniu kontaktów, budowaniu relacji z innymi ludźmi oraz zubożeniu zachowań. Pomimo tego, że dziś posiadamy wiele narzędzi, opracowaliśmy wiele terapii, to autyzmu nie udało się pokonać. Jest on po prostu nieuleczalny. Jedyne co obecnie jesteśmy w stanie osiągnąć poprzez regularną pracę, zajęcia oraz terapię to poprawienie nieco funkcjonowania osób dotkniętych tym zaburzeniem. Zasada jest prosta: im wcześniej autyzm zostanie wykryty, tym efekty terapii mogą być większe.
Jak rozpoznać autyzm? Tak naprawdę nie da się nie zauważyć jego symptomów, chociaż ich intensywność zależy od tego, jak silne jest spektrum dla danego przypadku. Nasze obawy powinny wznieść przede wszystkim dziwne, nienaturalne dla dziecka zachowania jak np. wpatrywanie się bardzo długo w jeden punkt, wiecznie nieobecny wzrok czy powtarzanie w kółko tej samej czynności.
Skąd autyzm?
Pomimo tego, że autyzm badany jest przez nas już od dłuższego czasu, lekarze nadal nie znaleźli bezpośredniej przyczyny występowania autyzmu. Wiemy prawie na pewno, że jednym z czynników, który może powodować zwiększone ryzyko autyzmu, jest niedobór witaminy D u ciężarnej matki. Szczególnie chodzi tutaj o okres 20 tygodnia ciąży. Warto zwrócić na to uwagę i uzupełniać poziom witamin, aby zminimalizować szansę nieszczęścia.
Jak wytłumaczyć dziecku co to jest autyzm?
Jak nietrudno się domyślić życie ze spektrum autyzmu nie jest łatwe ani dla chorego, ani dla jego najbliższych. Często największym problemem dla rodziny autystycznego dziecka jest wytłumaczenie jego rodzeństwu całej sytuacji. Jak wytłumaczyć dzieciom autyzm? Przede wszystkim trzeba to zrobić jak najwcześniej. Nie ma tutaj czegoś takiego jak idealna okazja, a wraz z upływem czasu rodzeństwo samo zacznie zadawać niewygodne pytania odnośnie do zachowania swojego brata, czy siostry. Najlepiej jest więc postawić sprawę jasno i wytłumaczyć wszystko najwcześniej jak to możliwe. Oczywiście trzeba dopasować przekaz do wieku dzieci, bo nie wszystko będą w stanie zrozumieć od razu. Z początku wystarczy jedynie powiedzieć, że ich brat, czy siostra się nie odzywa, bo ma autyzm i trzeba to szanować. Później, w miarę upływu lat, dzieci lepiej zrozumieją czym jest spektrum i co oznacza zarówno dla nich, jak i dla samego chorego.